Četri Ķīnas kuģi iegājuši Senkaku salu ūdeņos

Četri Ķīnas kuģi sestdien kārtējo reizi iebraukuši teritoriālajos ūdeņos līdzās Japānai piederošajām Senkaku salām, uz kurām pretenzijas pieteikusi arī Pekina.

Ķīnas krasta apsardzes kuģi 12 jūras jūdžu joslā ap salām atradās aptuveni četras stundas, pavēstīja Japānas krasta apsardze.

Ķīnas valdības kuģi ūdeņos strīdus izraisījušo salu tuvumā jau iepriekš iebraukuši vairākkārt. Turpinoties Ķīnas un Japānas strīdam par salu piederību, abu pušu kuģi iesaistīti pastāvīgā konfrontācijā.

Četras desmitgades pastāvējušās domstarpības no jauna saasinājās septembrī, kad Japānas valdība nacionalizēja salas, kas iepriekš piederēja privātiem īpašniekiem. Tokija skaidroja, ka tā vienkārši bijusi administratīva īpašumtiesību maiņa.

Ķīnieši Senkaku arhipelāgu dēvē par Djaoju salām. Tās atrodas 400 kilometru attālumā no Japānai piederošās Okinavas salas galvaspilsētas Nahas un 200 kilometru attālumā no Taivānas.

Atbilstoši Pekinas versijai šīs salas ķīnieši atklājuši jau XIV gadsimtā, bet Japāna tās ieguvusi 1885.gadā noslēgtā "netaisnīgā" Šimonoseki līguma rezultātā. Pēc Otrā pasaules kara Japāna zaudēja visas teritorijas, ko tā bija ieguvusi kopš XIX gadsimta beigām, un Senkaku salas nokļuva ASV jurisdikcijā.

1972.gadā ASV atdeva salas Japānai, bet Ķīna šo lēmumu atteicās atzīt.

Interese par salām pieaugusi pēc tam, kad šelfā tika uzietas lielas dabasgāzes rezerves.

Uz tām pretendē arī Taivāna.

Svarīgākais