Lielākā Sīrijas opozīcijas organizācija pirmdien par "politisku manevru" nodēvēja Krievijas plānu, kas paredz paglābt Sīriju no ASV militārās intervences, ja Damaska likvidē savus ķīmisko ieroču arsenālus.
Krievijas ārlietu ministra Sergeja "Lavrova ierosinājums ir politisks manevrs, un tā ir daļa no politiskas vilcināšanās, kuras vienīgais rezultāts būs vēl lielāka Sīrijas cilvēku nogalināšana un posts", teikts pirmdien publicētajā opozīcijas paziņojumā.
Tiesa gan, pirmais ar ideju, ka ASV militārā intervence varētu tikt atlikta, ja Damaska atsakās no saviem ķīmisko ieroču arsenāliem, pirmdien preses konferencē Londonā klajā nāca ASV valsts sekretārs Džons Kerijs.
Jau vēlāk šo ideju kā oficiālu priekšlikumu Sīrijai izvirzīja Lavrovs, uz ko Damaska reaģēja pozitīvi. Ieinteresētību par priekšlikumu izteicis arī ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns.
Arī Savienoto Valstu prezidents Baraks Obama apliecinājis, ka ASV varētu atlikt militāro triecienu Sīrijai, ja Damaskas ķīmisko ieroču arsenāls tiek nodots starptautiskai kontrolei.
Atbildot uz telekanāla ABC žurnālistes jautājumu, vai plāns par uzbrukumu Sīrijai tiks atlikts, ja Sīrijas prezidents Asads nodos kontroli pār ķīmiskajiem ieročiem starptautiskajai uzraudzībai, Obama atbildēja: "Noteikti. Ja tas patiesībā notiks."
Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanas plāns varētu būt "nopietns izrāviens", sacīja Obama.
Savukārt ASV Senātā atlikts trešdien paredzētais balsojums par atļauju militāra uzbrukuma sākšanai pret Sīriju.
Jau ziņots, ka 21.augustā uzbrukumā, kas notika Damaskas pievārtē, domājams, tika izmantoti ķīmiskie ieroči. Uzbrukumā dzīvību zaudēja vairāki simti cilvēku.
Nemiernieki, kā arī dažas Rietumu un arābu valstis ķīmisko ieroču izmantošanā apsūdz Sīrijas valdību, bet oficiālā Damaska, Krievija un Ķīna - pašus nemierniekus.
Daudzas Rietumu un attīstības valstis pret nemiernieku apsūdzībām izturas piesardzīgi un aicina sagaidīt ANO inspektoru ziņojumu šajā lietā.
Taču ASV un Francija pēc 21.augusta notikumiem aktīvi aģitē par militāras intervences sākšanu Sīrijā. Sākotnēji šo ieceri atbalstīja arī Lielbritānijas valdība, tomēr parlaments augusta nogalē nobalsoja pret valsts līdzdalību karā pret Sīriju.
Sīrijas valdība skaidro, ka ķīmiskos ieročus Damaskas apkaimē 21.augustā ir pielietojuši paši nemiernieki, lai, uzbrukumā melīgi apsūdzot valdību, panāktu rietumvalstu iesaistīšanos karā. Opozicionāri arī cenšas nepieļaut, ka ANO inspektori izmeklē agrāk notikušos incidentus, piemēram, 19.martā Han al Asalā, Alepo provincē, kur ķīmiskos ieročus pielietojuši opozicionāri.