Bruņinieks virtuvē 8. martā

© publicitātes

Uzreiz jāteic: kungi, dariet, kā uzskatāt par pareizu, un lemiet paši, vai 8. marts ir īstais datums, kad dāmas gaida no jums apsveikumus, ziedus un īpašu uzmanību, pie kuras pieder arī ēdienu gatavošana, trauku mazgāšana un citi darbi virtuvē.

Ja 8. marts ir vienīgā diena gadā, kad jūs cenšaties šādi palutināt savu otro pusīti, tad nudien jābūt uzdevumu augstumos. Lai jūs spārno doma, ka pasaules labākie pavāri esot tieši vīrieši! Pierādiet sev un Viņai, ka tā ir taisnība. Starp citu, gadā ir vēl ļoti daudz citu dienu, kad iepriecināt mīļoto sievieti ar gardu pašgatavotu maltīti. 8. martā savulaik atgadījušies dažādi ievērības cienīgi notikumi, piemēram, 1962.?gadā pirmoreiz televīzijā uzstājušies The Beatles, bet 1965.?gadā ar Psrs Augstākās Padomes dekrētu Starptautiskā sieviešu diena pasludināta par brīvdienu. Vēl agrāk, 1956. gadā, ticis pieņemts dekrēts par tā dēvētajām īsajām dienām – proti, ka pirmssvētku dienās jāstrādā tikai 6?stundas. Sieviešu dienas vēsture tinas mītu miglā. Daži avoti to saista ar Senās Romas laikiem: esot bijusi tāda diena, kad apmeklēti dievietes Vestas tempļi, tikušas godinātas matronas un arī verdzenes saņēmušas dāvanas. Noturīga ir versija, ka 8. marts izraudzīts par sieviešu svētkiem par godu 1857.?gadā notikušajiem Ņujorkas tekstilrūpniecības un apģērbu šūšanas uzņēmumu strādnieču protestiem pret sliktajiem darba apstākļiem, 16?stundu darba dienu un zemo algu. Citi teic, ka šī leģenda izdomāta vēlāk, aukstā kara laikos. Lai nu kā, Sieviešu diena atnāca līdz mūsu laikmetam un pamazām arvien vairāk zaudēja savu politisko nokrāsu. Dažās valstīs tā izraisa neizpratni un tiek uzskatīta par seksisma izpausmi. Sieviešu dienu svin Krievijā, Azerbaidžānā, Moldovā, Ukrainā, arī Ķīnā un Madagaskarā (kur tā ir brīvdiena tikai sievietēm), Baltkrievijā, Horvātijā, Kirgīzijā, Kazahstānā un citur. Aizspriedumi pret Sieviešu dienu kā padomju svētkiem ir pilnīgi saprotami. Pat Krievijā, kur tā ir oficiāla brīvdiena, cilvēku attieksme ir atšķirīga: vairāk nekā puse to uzskata par sieviešu svētkiem, piektajai daļai 8.?marts saistās ar pavasara sākumu, mazāk nekā desmitā daļa uztver to kā strādājošo sieviešu solidaritātes dienu, aptuveni tikpat – vienkārši par papildu brīvdienu, un ir arī tādi cilvēki, kuriem šī diena nešķiet svinēšanas vērta. Internetā daži pareizticības garā noskaņoti autori norāda uz garīguma trūkumu šo svētku pamatidejā. Kāda blogere turpretī raksta, ka Sieviešu dienu viņa gaidot daudz vairāk nekā dzimšanas dienu un sapņo, cik jauki būs, kad varēs pēc patikas izgulēties, baudīt brokastis gultā, saņemt ziedus un dāvanas, pēc tam doties izklaidēties un atnākt mājās, kur mīļotais būs visu glīti uzposis (pat izmazgājis veļu!) un pagatavojis romantisku maltīti. Turpat viņa gan norāda, ka pieklājīga sieviete atvieglo vīrietim šos darbus un pati jau iepriekšējā vakarā sagatavo dažādus salātiņus un samarinē gaļu cepšanai. Te Latvijas vīrietis var teikt – labi, ka 8.?marts pie mums ir darbdiena, līdz ar to atkrīt svētku pusdienu gatavošana. Bet kafija gultā un kāds saldums noteikti derētu, ja nu reiz esat noskaņoti svinēt. Protams, ja gribat radīt citus kulinārijas brīnumus – uz priekšu! Viņa noteikti ir tā vērta.

***

Noderīgi

sirsnīga rīta kafija. Šajā reizē labāk negatavot kafiju automātā un nekādā gadījumā?– šķīstošo kafiju. Kafijas katliņā ielej vajadzīgo ūdens daudzumu, uzvāra, samazina liesmu, pievieno maltu kafiju (aptuveni 1 tējkaroti uz tasīti), atkal palielina uguni, ļauj pacelties putām, noņem no uguns, samaisa, pievieno šķipsniņu sāls. Uzliek vāciņu un ļauj brīdi nostāties.

saldējums. To vienmēr var pasniegt pie kafijas. Vēlams sagādāt dažādu šķirņu saldējumu, svaigus un konservētus augļus, riekstus, šokolādi u.c. Pārliešanai izmanto gatavās deserta mērces, sīrupus, liķierus. Ar karoti, kas samērcēta karstā ūdenī, veido saldējuma bumbiņas, liek stikla deserta trauciņā, pievieno citas sastāvdaļas, glīti izrotā.

tiramisu. Jāsagādā 2,5 glāzes kafijas, 6?ēdamkarotes gaišā cukura sīrupa, 1?tējkarote vaniļas cukura, 2 ēdamkarotes brendija, 4 olu dzeltenumi, 3 ēdamkarotes cukura, 450 g maskarpones vai cita līdzīga siera, 48 cepumi dāmu pirkstiņi, 1?ēdamkarote kakao pulvera. Kafiju sajauc ar brendiju, vaniļas cukuru un 3?ēdamkarotēm sīrupa. Atsevišķā traukā labi saputo olu dzeltenumus ar cukuru, pa daļām pievieno sieru, raugoties, lai masa nezaudē savu gaisīgumu, pievieno atlikušo sīrupu, izmaisa. Veidni izklāj ar foliju. Katru cepumu uz ļoti īsu mirkli iemērcē kafijā, kārto veidnē citu pie cita, pārliek ar pusi no krēma, izlīdzina, uzkaisa kakao pulveri, liek otru cepumu kārtu, krēmu, kakao. Patur ledusskapī vismaz 2 stundas.