Visā pasaulē par izsmalcinātu gardēžu delikatesi un īstu afrodīziju tiek uzskatīti gliemežu ikri, gliemežu pastēte, no gliemežiem gatavo šašliku, desas, omletes, tos vāra zupās, pasniedz kopā ar garšaugiem.
Šodien daudzu Eiropas valstu nacionālās virtuves vairs nav iedomājamas bez daudzveidīgiem ēdieniem, kas gatavoti no ēdamajiem gliemežiem. Kaut lēni, tomēr gliemeži ienāk arī latviešu ēdienkartē.
Kāpēc jāēd gliemeži?
• Vīngliemežu gaļai ir ļoti augsta bioloģiskā vērtība – olbaltumvielu saturs tajā ir augstāks nekā vistu olās, turklāt tā nesatur holesterīnu. Vīngliemeži ir neaizstājams aminoskābju avots.
• Sešu gliemežu gaļa uzturvērtības ziņā ir līdzvērtīga pusotram kilogramam liellopu gaļas.
• Vīngliemežus plaši izmanto farmācijā – no tiem iegūst preparātus, kas ārstē diabētu vai bronhītu.
• Vīngliemežu gaļa ir viegli sagremojama, tā nodrošina spēku un izturību.
• Vīngliemežu gaļa ir spēcīgs afrodīzijs, kas vairākkārt spēj palielināt dzimumtieksmi, – ne velti daudzās valstīs vīngliemeži tiek uzskatīti par tipisku vīriešu ēdienu.
• Vīngliemežu gaļai nav izteiktas garšas, taču delikateses noslēpums ir spēja bagātināt garšvielu un ēdiena piedevu kopējo garšas buķeti.
Kas ir kas?
• Tie, kas dzīvo mūsu dārzos un ēd visu, kas trāpās ceļā, ir kailgliemeži. Tie delikatešu iegūšanai neder. Vecos parkos vai augļu dārzos, upju vai dīķu tuvumā savvaļā sastopamais Burgundijas parka vīngliemezis (Helix pomatia) ir Latvijas faunas sastāvdaļa, to uzturā lietot var droši. Dienvidamerikas lielais dārza gliemezis (Helix aspersa) ir izteikts Vidusjūras apgabalu iemītnieks, Latvijā savvaļā nav sastopams. Lai sāktu veidot saimi un vīngliemežus audzēt, ir jāiepērk sēkla, un tas izdarāms pie lietuviešu gliemežu audzētājiem. No oliņu iedēšanas zemē līdz pieauguša gliemeža kārtas sasniegšanai un ceļošanai uz virtuvi paiet apmēram pieci mēneši.
Uz iesma apcepti marinēti gliemeži
Sastāvdaļas: vīngliemeži, olīveļļa, sīpols, salvija, kukurūzas milti, garšaugu sviests, sāls, pipari
Pagatavošana:
sīpolu sagriež ripās, noblanšē, iemarinē olīveļļā. Garšvielu sviestā apcep gliemežus.Pamīšus ar salvijas lapiņām un sīpola gabaliņiem apceptos gliemežus kārto uz iesma, rotā un pasniedz.
Gliemeži čaulas mājiņās
Sastāvdaļas: vīngliemeži, vīngliemežu čaulas, garšaugu sviests,
Pagatavošana: vīngliemežus izņem no čaulām un apcep garšaugu sviestā. Ievieto katru savā čaulas mājiņā. Čaulu līdz galam aizpilda ar garšaugu sviestu un kārto traukā. Pasniedz ar maizi.
Gliemežu ravioli
Sastāvdaļas: vīngliemeži, garšaugi, mīkla, garšaugu sviests, vistas buljons, sāls, pipari
Pagatavošana: garšaugus un gliemežus sakapā, pievieno sāli, piparus, nedaudz – arī garšaugu sviestu.
Mīklu izveltnē plānā kārtiņā, vidū liek gliemežu un garšaugu pildījumu un veido ravioli. Ravioli liek vārošā ūdenī un vāra apmēram divas minūtes. Uz šķīvja kārto ar zaļumiem, pasniedz ar vistas buljonu.
Gliemežu fritata jeb omlete
Sastāvdaļas: olas, vīngliemeži, Garganzola vai kāds cits no zilajiem sieriem, spināti, šalotes sīpols, garšaugu sviests, sāls, pipari, timiāns
Pagatavošana: uz karstas pannas kausētā sviestā liek sīpolus, pievieno vīngliemežus, tad – sieru. Viegli maisot, apcep. Pēdējos pievieno kapātus spinātus. Visu pārlej ar sakultu olu. Omleti apcep no abām pusēm. Kārto uz šķīvja, pasniedz ar svaigu timiānu.
Receptes piedāvā restorāna Vincents pavārs Reinis Strazdiņš