Ir vairāki universāli veidi, kā dažādot ikdienas vai svētku reizes maltīti. Viens no vienkāršākajiem un radošākajiem paņēmieniem – ņemt talkā dažādus garšaugus un ar tiem aromatizēt eļļu vai etiķi.
Salietas dažādās dekoratīvās pudelēs un pudelītēs, garšaugu eļļas un etiķi būs ne tikai katras namamātes īpašās delikateses, bet arī lieliski papildinās ikvienas virtuves interjeru.
Kā gatavot garšaugu eļļas?
* Garšaugu eļļas gatavo no cietajiem un mīkstajiem garšaugiem. Cietie garšaugi – timiāns, salvijas, rozmarīns, ķiploks, čili, saulē kaltēti tomāti, apelsīna miziņas, laims, kaltētas sēnes; mīkstie – pētersīļi, dilles, baziliks, estragons, piparmētras, upeņu lapas, lupstājs.
* Ar cietajiem garšaugiem rīkojas tā: ieliek olīveļļā pāris garšauga kātiņus, uzsilda eļļu līdz 70 grādu temperatūrai (optimālā temperatūra, kad garšaugs atdod savu aromātu), tad atdzesē.
* Izkāš eļļu, pārlej kādā dekoratīvā pudelē un uzglabā ledusskapī. Šāda eļļa lieliski papildinās salātu garšas buķeti, noderēs picu vai kā cita cepšanā.
* Ja ir pārliecība, ka eļļa tiešām izlietosies īsā laika sprīdī, pudelē var ielikt un atstāt svaigu garšauga zariņu – izskatīsies ļoti dekoratīvi.
* Ja apmēram triju nedēļu laikā aromatizēto eļļu izlietot neizdosies, svaigus garšaugus tajā labāk neatstāt (tie var izraisīt rūgšanas procesu).
* Mīkstie garšaugi savu aromātu labāk atdod, ja tos sablenderē jeb saberž kopā ar eļļu. Dara tā: apmēram 200 gramiem eļļas pievieno 100 gramus garšaugu, sablenderē un nokāš. Pilda neliela izmēra traukos un ledusskapī glabā ne ilgāk par divām nedēļām.
Ar mīkstajiem garšaugiem gatavotā eļļa nav domāta sildīšanai (kļūst neglīti brūna)!
Garšaugu etiķu gatavošana
* Garšaugu etiķa pagatavošanai vispiemērotākie ir sarkanā vai baltā vīna etiķi.
* Ja izmanto parasto 9% galda etiķi, to saldina to ar cukuru!
* Aromatizētu etiķi iegūst, ja to pārlej garšaugiem (dillēm, pētersīļiem, estragonam, piparmētrām, upeņu lapām u.c.).
* Sārtu etiķi iegūsti, to pārlejot mellenēm, bārbelēm, galda bietēm.
* Dzeltenu etiķi var iegūt, ja līdz 70 grādiem uzsildītam etiķim pievieno šķipsniņu safrāna.
* Sarkans etiķis būs, ja tajā uz lēnas uguns pavāra sausus čili piparus.
* Uzlejot etiķi gurķumētras ziediem, tas iekrāsosies zils.
* Zaļas krāsas etiķi iegūst, ja aukstam etiķim pievieno bazilika vai pētersīļu sulu.
* Labu ogu etiķi var pagatavot no jāņogām, ērkšķogām, zemenēm.
* Ja baltvīna etiķī pavāra citrona vai apelsīna miziņu, iegūst ēdiena paskābinātāju ar šo citrusaugļu garšu.
* Etiķi, kam pievienots kāds garšaugs, vispirms izkāš, tad sapilda glītās stikla pudelēs un glabā ledusskapī.
* Pēc vajadzības aromatizēto etiķi pievieno vinegretiem, marinādēm, salātiem. To var sajaukt kopā ar kādu no garšaugu eļļām (uz 100 gramiem eļļas ņem divas ēdamkarotes etiķa).
Padoms
* Garšaugu eļļas un etiķi nav paredzēti ilgstošai glabāšanai, taču eksperimenti ar dažādu garšu kombinācijām palīdz izkopt garšas sajūtu un atrast sev vistīkamāko garšu niansi.
* Katru garšaugu pirms pievienošanas eļļai rūpīgi nomazgā, nosusina, ļauj tam kārtīgi nožūt!
* Garšaugu eļļu pagatavošanai rafinēta olīveļļa ir vispiemērotākā, jo to var salīdzinoši ilgāk uzglabāt. Arī izmantojums tai ir daudzpusīgāks.
* Ja droši zina, ka garšaugu eļļu izlietos īsā laikā un izmantos to tikai salātu aizdaram, var izlīdzēties ar augstas klases nerafinēto olīveļļu, saulespuķu, riekstu, sezama vai valriekstu eļļu.
* Garšaugu eļļas var izmantot ne tikai salātu gatavošanai, bet arī cepšanai.
* Jebkuru garšaugu eļļu vislabāk uzglabāt ledusskapī, kur tā neatradīsies tiešā saules staru iedarbībā. Siltumā un gaismā stāvot, paātrinās oksidēšanās procesi, kas izraisa eļļas bojāšanos.
Eļļa ar rozmarīnu un apelsīna miziņu
Nepieciešams: 1 glāze olīveļļas, viena strēmelīte apelsīna miziņas, 5–6 rozmarīna zariņi.
Katliņā ielej olīveļļu, pievieno rozmarīna zariņus un apelsīna miziņu. Eļļu uz nelielas uguns liesmas karsē apmēram piecas minūtes – kamēr uzmet burbuli. Katliņu noņem no uguns un ļauj atdzist līdz istabas temperatūrai. Apelsīna miziņu un rozmarīna zariņus pārliek iepriekš izkarsētā pudelē un ielej eļļu. Trauku aizkorķē un glabā tumšā un vēsā vietā. Jāizlieto mēneša laikā.
Eļļa ar čili pipariem
Nepieciešams: 2 glāzes eļļas (kukurūzas, vīnogu kauliņu vai citas) ar neitrālu garšu, četras tējkarotes žāvētu, saberztu čili piparu.
Katliņā ielej eļļu, ieber žāvētu čili piparu gabaliņus. Uz nelielas uguns eļļu karsē līdz pirmajam burbulim – apmēram piecas minūtes. Noņem no uguns un ļauj atdzist līdz istabas temperatūrai. Eļļu ar visiem čili gabaliņiem pārlej iepriekš izkarsētā pudelē un aizkorķē. Uzglabā tumšā, vēsā vietā. Jāizlieto mēneša laikā.
Eļļa ar citronu, laimu un timiānu
Nepieciešams: 3 glāzes olīveļļas, divi laimi, viens citrons, trīs zariņi svaiga timiāna, viena tējkarote melno piparu.
Laimus un citronu nomazgā, nosusina, mizas krāsaino daļu nomizo un ar asu nazi sagriež strēmelītēs. Piestā sasmalcina piparu graudus. Citrona un laimu mizu un sadrupinātos piparus ieber pudelē, ieliek timiāna zariņus un pārlej ar olīveļļu. Pudeli aizkorķē un nedēļu atstāj istabas temperatūrā ievilkties. Kad eļļa ievilkusies, pudeli noliek tumšā, vēsā vietā.
Šī eļļa jāizlieto 2 nedēļu laikā. Ja rādās, ka uzglabāt vajadzēs ilgāk, eļļu izkāš caur tīru kokvilnas drāniņu un pārlej iepriekš izkarsētā pudelē.
Eļļa ar baziliku un kaltētiem tomātiem
Nepieciešams: viena glāze olīveļļas, trīs četri saulē kaltēti tomāti, divi trīs bazilika zariņi.
Baziliku nomazgā, nosusina. Katliņā ielej olīveļļu, pievieno baziliku un saulē kaltētus tomātus. Uz nelielas uguns karsē aptuveni piecas minūtes – līdz sāk veidoties burbulīši. Tad katliņu no uguns noceļ un ļauj atdzist līdz istabas temperatūrai. Baziliku un saulē kaltētos tomātus pārliek iepriekš izkarsētā traukā, ielej eļļu un aizkorķē. Uzglabā tumšā, vēsā vietā. Jāizlieto triju nedēļu laikā.
Eļļa ar žāvētām baravikām un salviju
Nepieciešams: viena glāze olīveļļas, viena sauja kaltētu baraviku (gaileņu vai citu kaltētu sēņu), viens svaigas salvijas zariņš (vai viena ēdamkarote žāvētu salvijas drogu).
Svaigu salviju nomazgā, nosusina. Katliņā ielej olīveļļu, pievieno salviju un kaltētas sēnes. Katliņu uz nelielas uguns karsē, kamēr sāk veidoties pirmie burbulīši. Tad to no uguns noņem un ļauj atdzist līdz istabas temperatūrai. Salviju un sēnes pārliek iepriekš izkarsētā pudelē, uzlej eļļu un aizkorķē. Uzglabā tumšā, vēsā vietā. Jāizlieto viena mēneša laikā.
Eļļa ar ķiplokiem
Nepieciešams: viena glāze olīveļļas, sešas ķiploka daiviņas.
Ķiploka daiviņas nomizo. Katliņā ielej olīveļļu un ieliek ķiplokus. Uz nelielas uguns karsē apmēram piecas minūtes, tad katliņu noņem no uguns un ļauj atdzist līdz istabas temperatūrai. Ķiploku daiviņas pārliek iepriekš izkarsētā pudelē, ielej eļļu un aizkorķē. Uzglabā tumšā, vēsā vietā. Jāizlieto viena mēneša laikā.