Ar garšaugiem aromatizētas eļļas un etiķi

© Māja

Ir vairāki universāli veidi, kā dažādot ikdienas vai svētku reizes maltīti. Viens no vienkār­šākajiem un radošākajiem paņēmieniem – ņemt talkā dažādus garšaugus un ar tiem aromatizēt eļļu vai etiķi.

Sa­lie­tas da­žā­dās de­ko­ra­tī­vās pu­de­lēs un pu­de­lī­tēs, garš­au­gu eļ­ļas un eti­ķi būs ne ti­kai kat­ras na­ma­mā­tes īpa­šās de­li­ka­te­ses, bet arī lie­lis­ki pa­pil­di­nās ik­vie­nas vir­tu­ves in­ter­je­ru.

Kā ga­ta­vot garš­au­gu eļ­ļas?

* Garš­au­gu eļ­ļas ga­ta­vo no cie­ta­jiem un mīk­sta­jiem garš­au­giem. Cie­tie garš­au­gi – ti­mi­āns, sal­vi­jas, roz­ma­rīns, ķip­loks, či­li, sau­lē kal­tē­ti to­mā­ti, apel­sī­na mi­zi­ņas, laims, kal­tē­tas sē­nes; mīk­stie – pē­ter­sī­ļi, dil­les, ba­zi­liks, es­tra­gons, pi­par­mēt­ras, upe­ņu la­pas, lup­stājs.

* Ar cie­ta­jiem garš­au­giem rī­ko­jas tā: ie­liek olīv­eļ­ļā pār­is garš­au­ga kā­ti­ņus, uz­sil­da eļ­ļu līdz 70 grā­du tem­pe­ra­tū­rai (op­ti­mā­lā tem­pe­ra­tū­ra, kad garš­augs at­dod sa­vu aro­mā­tu), tad at­dze­sē.

* Iz­kāš eļ­ļu, pār­lej kā­dā de­ko­ra­tī­vā pu­de­lē un uz­gla­bā le­dus­ska­pī. Šā­da eļ­ļa lie­lis­ki pa­pil­di­nās sa­lā­tu gar­šas bu­ķe­ti, no­de­rēs pi­cu vai kā ci­ta cep­ša­nā.

* Ja ir pār­lie­cī­ba, ka eļ­ļa tie­šām iz­lie­to­sies īsā lai­ka sprī­dī, pu­de­lē var ie­likt un at­stāt svai­gu garš­au­ga za­ri­ņu – iz­ska­tī­sies ļo­ti de­ko­ra­tī­vi.

* Ja ap­mē­ram tri­ju ne­dē­ļu lai­kā aro­ma­ti­zē­to eļ­ļu iz­lie­tot ne­iz­do­sies, svai­gus garš­au­gus ta­jā la­bāk ne­at­stāt (tie var iz­rai­sīt rūg­ša­nas pro­ce­su).

* Mīk­stie garš­au­gi sa­vu aro­mā­tu la­bāk at­dod, ja tos sa­blen­de­rē jeb sa­berž ko­pā ar eļ­ļu. Da­ra tā: ap­mē­ram 200 gra­miem eļ­ļas pie­vie­no 100 gra­mus garš­au­gu, sa­blen­de­rē un no­kāš. Pil­da ne­lie­la iz­mē­ra trau­kos un le­dus­ska­pī gla­bā ne il­gāk par di­vām ne­dē­ļām.

Ar mīk­sta­jiem garš­au­giem ga­ta­vo­tā eļ­ļa nav do­mā­ta sil­dī­ša­nai (kļūst ne­glī­ti brū­na)!

Garš­au­gu eti­ķu ga­ta­vo­ša­na

* Garš­au­gu eti­ķa pa­ga­ta­vo­ša­nai vis­pie­mē­ro­tā­kie ir sar­ka­nā vai bal­tā vī­na eti­ķi.

* Ja iz­man­to pa­ras­to 9% gal­da eti­ķi, to sal­di­na to ar cu­ku­ru!

* Aro­ma­ti­zē­tu eti­ķi ie­gūst, ja to pār­lej garš­au­giem (dil­lēm, pē­ter­sī­ļiem, es­tra­go­nam, pi­par­mēt­rām, upe­ņu la­pām u.c.).

* Sār­tu eti­ķi ie­gūs­ti, to pār­le­jot mel­le­nēm, bār­be­lēm, gal­da bie­tēm.

* Dzel­te­nu eti­ķi var ie­gūt, ja līdz 70 grā­diem uz­sil­dī­tam eti­ķim pie­vie­no šķip­sni­ņu saf­rā­na.

* Sar­kans eti­ķis būs, ja ta­jā uz lē­nas uguns pa­vā­ra sau­sus či­li pi­pa­rus.

* Uz­le­jot eti­ķi gur­ķu­mēt­ras zie­diem, tas ie­krā­so­sies zils.

* Za­ļas krā­sas eti­ķi ie­gūst, ja auk­stam eti­ķim pie­vie­no ba­zi­li­ka vai pē­ter­sī­ļu su­lu.

* La­bu ogu eti­ķi var pa­ga­ta­vot no jāņ­ogām, ērkšķ­ogām, ze­me­nēm.

* Ja bal­tvī­na eti­ķī pa­vā­ra cit­ro­na vai apel­sī­na mi­zi­ņu, ie­gūst ēdie­na pa­skā­bi­nā­tā­ju ar šo cit­rus­aug­ļu gar­šu.

* Eti­ķi, kam pie­vie­nots kāds garš­augs, vis­pirms iz­kāš, tad sa­pil­da glī­tās stik­la pu­de­lēs un gla­bā le­dus­ska­pī.

* Pēc va­ja­dzī­bas aro­ma­ti­zē­to eti­ķi pie­vie­no vi­ne­gre­tiem, ma­ri­nā­dēm, sa­lā­tiem. To var sa­jaukt ko­pā ar kā­du no garš­au­gu eļ­ļām (uz 100 gra­miem eļ­ļas ņem di­vas ēdam­ka­ro­tes eti­ķa).

Pa­doms

* Garš­au­gu eļ­ļas un eti­ķi nav pa­re­dzē­ti ilg­sto­šai gla­bā­ša­nai, ta­ču eks­pe­ri­men­ti ar da­žā­du gar­šu kom­bi­nā­ci­jām pa­līdz iz­kopt gar­šas sa­jū­tu un at­rast sev vis­tī­ka­mā­ko gar­šu ni­an­si.

* Kat­ru garš­au­gu pirms pie­vie­no­ša­nas eļ­ļai rū­pī­gi no­maz­gā, no­su­si­na, ļauj tam kār­tī­gi no­žūt!

* Garš­au­gu eļ­ļu pa­ga­ta­vo­ša­nai ra­fi­nē­ta olīv­eļ­ļa ir vis­pie­mē­ro­tā­kā, jo to var sa­lī­dzi­no­ši il­gāk uz­gla­bāt. Arī iz­man­to­jums tai ir daudz­pu­sī­gāks.

* Ja dro­ši zi­na, ka garš­au­gu eļ­ļu iz­lie­tos īsā lai­kā un iz­man­tos to ti­kai sa­lā­tu aiz­da­ram, var iz­lī­dzē­ties ar augst­as kla­ses ne­ra­fi­nē­to olīv­eļ­ļu, sau­les­pu­ķu, riek­stu, se­za­ma vai val­riek­stu eļ­ļu.

* Garš­au­gu eļ­ļas var iz­man­tot ne ti­kai sa­lā­tu ga­ta­vo­ša­nai, bet arī cep­ša­nai.

* Jeb­ku­ru garš­au­gu eļ­ļu vis­la­bāk uz­gla­bāt le­dus­ska­pī, kur tā ne­at­ra­dī­sies tie­šā sau­les sta­ru ie­dar­bī­bā. Sil­tu­mā un gais­mā stā­vot, pa­āt­ri­nās ok­si­dē­ša­nās pro­ce­si, kas iz­rai­sa eļ­ļas bo­jā­ša­nos.

Eļ­ļa ar roz­ma­rī­nu un apel­sī­na mi­zi­ņu

Ne­pie­cie­šams: 1 glā­ze olīv­eļ­ļas, vie­na strē­me­lī­te apel­sī­na mi­zi­ņas, 5–6 roz­ma­rī­na za­ri­ņi.

Kat­li­ņā ie­lej olīv­eļ­ļu, pie­vie­no roz­ma­rī­na za­ri­ņus un apel­sī­na mi­zi­ņu. Eļ­ļu uz ne­lie­las uguns lies­mas kar­sē ap­mē­ram pie­cas mi­nū­tes – ka­mēr uz­met bur­bu­li. Kat­li­ņu no­ņem no uguns un ļauj at­dzist līdz is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rai. Apel­sī­na mi­zi­ņu un roz­ma­rī­na za­ri­ņus pār­liek ie­priekš iz­kar­sē­tā pu­de­lē un ie­lej eļ­ļu. Trau­ku aiz­kor­ķē un gla­bā tum­šā un vē­sā vie­tā. Jā­iz­lie­to mē­ne­ša lai­kā.

Eļ­ļa ar či­li pi­pa­riem

Ne­pie­cie­šams: 2 glā­zes eļ­ļas (ku­ku­rū­zas, vīn­ogu kau­li­ņu vai ci­tas) ar nei­trā­lu gar­šu, četr­as tēj­ka­ro­tes žā­vē­tu, sa­ber­ztu či­li pi­pa­ru.

Kat­li­ņā ie­lej eļ­ļu, ie­ber žā­vē­tu či­li pi­pa­ru ga­ba­li­ņus. Uz ne­lie­las uguns eļ­ļu kar­sē līdz pir­ma­jam bur­bu­lim – ap­mē­ram pie­cas mi­nū­tes. No­ņem no uguns un ļauj at­dzist līdz is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rai. Eļ­ļu ar vis­iem či­li ga­ba­li­ņiem pār­lej ie­priekš iz­kar­sē­tā pu­de­lē un aiz­kor­ķē. Uz­gla­bā tum­šā, vē­sā vie­tā. Jā­iz­lie­to mē­ne­ša lai­kā.

Eļ­ļa ar cit­ro­nu, lai­mu un ti­mi­ānu

Ne­pie­cie­šams: 3 glā­zes olīv­eļ­ļas, di­vi lai­mi, viens cit­rons, trīs za­ri­ņi svai­ga ti­mi­āna, vie­na tēj­ka­ro­te mel­no pi­pa­ru.

Lai­mus un cit­ro­nu no­maz­gā, no­su­si­na, mi­zas krā­sai­no da­ļu no­mi­zo un ar asu na­zi sa­griež strē­me­lī­tēs. Pie­stā sa­smal­ci­na pi­pa­ru grau­dus. Cit­ro­na un lai­mu mi­zu un sa­dru­pi­nā­tos pi­pa­rus ie­ber pu­de­lē, ie­liek ti­mi­āna za­ri­ņus un pār­lej ar olīv­eļ­ļu. Pu­de­li aiz­kor­ķē un ne­dē­ļu at­stāj is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rā ie­vil­kties. Kad eļ­ļa ie­vil­ku­sies, pu­de­li no­liek tum­šā, vē­sā vie­tā.

Šī eļ­ļa jā­iz­lie­to 2 ne­dē­ļu lai­kā. Ja rā­dās, ka uz­gla­bāt va­ja­dzēs il­gāk, eļ­ļu iz­kāš caur tī­ru kok­vil­nas drā­ni­ņu un pār­lej ie­priekš iz­kar­sē­tā pu­de­lē.

Eļ­ļa ar ba­zi­li­ku un kal­tē­tiem to­mā­tiem

Ne­pie­cie­šams: vie­na glā­ze olīv­eļ­ļas, trīs čet­ri sau­lē kal­tē­ti to­mā­ti, di­vi trīs ba­zi­li­ka za­ri­ņi.

Ba­zi­li­ku no­maz­gā, no­su­si­na. Kat­li­ņā ie­lej olīv­eļ­ļu, pie­vie­no ba­zi­li­ku un sau­lē kal­tē­tus to­mā­tus. Uz ne­lie­las uguns kar­sē ap­tu­ve­ni pie­cas mi­nū­tes – līdz sāk vei­do­ties bur­bu­lī­ši. Tad kat­li­ņu no uguns no­ceļ un ļauj at­dzist līdz is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rai. Ba­zi­li­ku un sau­lē kal­tē­tos to­mā­tus pār­liek ie­priekš iz­kar­sē­tā trau­kā, ie­lej eļ­ļu un aiz­kor­ķē. Uz­gla­bā tum­šā, vē­sā vie­tā. Jā­iz­lie­to tri­ju ne­dē­ļu lai­kā.

Eļ­ļa ar žā­vē­tām ba­ra­vi­kām un sal­vi­ju

Ne­pie­cie­šams: vie­na glā­ze olīv­eļ­ļas, vie­na sau­ja kal­tē­tu ba­ra­vi­ku (gai­le­ņu vai ci­tu kal­tē­tu sē­ņu), viens svai­gas sal­vi­jas za­riņš (vai vie­na ēdam­ka­ro­te žā­vē­tu sal­vi­jas dro­gu).

Svai­gu sal­vi­ju no­maz­gā, no­su­si­na. Kat­li­ņā ie­lej olīv­eļ­ļu, pie­vie­no sal­vi­ju un kal­tē­tas sē­nes. Kat­li­ņu uz ne­lie­las uguns kar­sē, ka­mēr sāk vei­do­ties pirm­ie bur­bu­lī­ši. Tad to no uguns no­ņem un ļauj at­dzist līdz is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rai. Sal­vi­ju un sē­nes pār­liek ie­priekš iz­kar­sē­tā pu­de­lē, uz­lej eļ­ļu un aiz­kor­ķē. Uz­gla­bā tum­šā, vē­sā vie­tā. Jā­iz­lie­to vie­na mē­ne­ša lai­kā.

Eļ­ļa ar ķip­lo­kiem

Ne­pie­cie­šams: vie­na glā­ze olīv­eļ­ļas, se­šas ķip­lo­ka dai­vi­ņas.

Ķip­lo­ka dai­vi­ņas no­mi­zo. Kat­li­ņā ie­lej olīv­eļ­ļu un ie­liek ķip­lo­kus. Uz ne­lie­las uguns kar­sē ap­mē­ram pie­cas mi­nū­tes, tad kat­li­ņu no­ņem no uguns un ļauj at­dzist līdz is­ta­bas tem­pe­ra­tū­rai. Ķip­lo­ku dai­vi­ņas pār­liek ie­priekš iz­kar­sē­tā pu­de­lē, ie­lej eļ­ļu un aiz­kor­ķē. Uz­gla­bā tum­šā, vē­sā vie­tā. Jā­iz­lie­to vie­na mē­ne­ša lai­kā.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais