Brīdī, kad no virtuves sāk nākt un pakāpeniski visu māju pārņem ne ar ko nesalīdzināms, kārdinošs un pavedinošs kaut kā garšīga aromāts, pat paši zvērinātākie visādu našķu un kārumu noliedzēji salūst, jo ābolu pīrāgam ar kļavu sīrupu pretoties nespēj neviens.
Neviens pats!
Sastāvdaļas: 6 olas, 180 g cukura, 350 g miltu, 200 g sviesta, 1 citrons, 2 tējkarotes cepamā pulvera, 5 skābeni āboli (ja āboli saldi, cukura daudzumu samazina), kanēlis, aptuveni 80 g kļavu sīrupa, pūdercukurs gatava pīrāga pārkaisīšanai
Pagatavošana:
Pirms pīrāga mīklas gatavošanas veic visus priekšdarbus: cepamo veidni izklāj ar cepampapīru, tās malas ieziež ar sviestu, atsevišķā traukā izkausē sviestu, citronam norīvē miziņu un izspiež sulu, miltus sajauc ar cepamo pulveri. Uz 180 grādiem ieslēdz cepeškrāsni, plānās šķēlītēs sagriež nemizotus ābolus (lai tie neoksidējas un nepaliek tumši, apslaka ar citrona sulu).
Gatavo pīrāga mīklu: traukā iesit olas, pievieno cukuru un rīvētu citrona miziņu (1). Puto, kamēr masa kļūst pavisam gaiša un vairākas reizes ir palielinājusi apjomu. Masai pievieno izkausētu sviestu (2). Lēni turpinot putot, pakāpeniski iesijā miltus, kas iepriekš sajaukti ar cepamo pulveri. Masu samaisa, lai veidotos viendabīga, krēmīga mīkla.
Veidnē ielej aptuveni pusi mīklas (3), uz tās kārto ābolu šķēlītes. Ābolus viegli pārkaisa ar kanēli (4). Virsū lej atlikušo mīklas daļu (5). Atkal izkārto ābolu šķēlītes, tās pārkaisa ar kanēli.
180 grādos cep aptuveni vienu stundu. Pīrāga gatavību pārbauda ar koka iesmiņu – dziļākajā vietā iedurot, tam ārā jānāk tīram un sausam, ja aplipis ar mīklu – vēl nedaudz jāpacep.
Cepšanas beigās pīrāgu vienmērīgi pārlej ar kļavu sīrupu un vēl uz piecām minūtēm liek cepeškrāsnī (6).
Atdzisušam pīrāgam pirms galdā celšanas viegli pārkaisa pūdercukuru.
Ābolu pīrāga nedaudz miklā, porainā struktūra ar medaini saldo kļavu sīrupa pēcgaršu pati kūst mutē. Kad viens gabaliņš pazudis kā nebijis, roka jau sniedzas pēc nākamā...
PADOMI
• Kad pīrāgs gatavs, tam vismaz 10 minūtes vēl jāpastāv siltā cepeškrāsnī un jāatpūšas.
• Pīrāgu, protams, var cept arī bez kļavu sīrupa, tikai tad visi baudīs parastu ābolu pīrāgu. Jā, kļavu sīrups nav lēts, bet reizēm skopumu nodzīt nav nemaz tik slikti...
• Ābolu vietā var mēģināt izmantot bumbierus vai plūmes – kas neeksperimentē, tas nekad neatklāj jaunas garšas nianses!