Kāzas bez ģenerālmēģinājuma

PILNĪBA DETAĻĀS. “Kāzu rīkošana ir lauciņš, kurā varu īstenot savu radošumu, jo tā ir sfēra, kurā ļoti daudz jādomā par detaļām,” norāda Dagnija. Viņa strādā pie tā, lai pasākums izvērstos par vizuālu baudījumu © Pulicitātes foto

Dagnija Lībane sevi pieskaita pie tām sievietēm, kurām piemīt romantisks niķis pat mazus svētkus pārvērst krāšņā un pārdomātā notikumā. Norunātajā tikšanās vietā viņa ierodas tērpusies maigos pasteļtoņos un neizsakāmi līdzsvarotā garastāvoklī, bet ar savu stāstījumu pamodina klausītājā tik lielu vēlmi svinēt dzīvi, ka nav šaubu - svētki ir Dagnijas būtība un dvēseles stāvoklis. Viņa ir kāzu rīkotāja.

Pirms kļuva par balto un neaizmirstamo dzīves svētku organizētāju, Dagnija piederēja pie diezgan striktas un analītiskas profesijas pārstāvjiem – viņa bija juriste. “Pēc profesijas esmu juriste – pietiekami ilgu laiku un nopietni esmu šajā jomā arī strādājusi. Taču manī allaž mitis radošums, kas beidzot bija jāliek lietā. Man pašai bija personīga pieredze ar kāzām, un es sapratu, ka tā ir tā joma, kurā daudz kas palicis neizdarīts, tāpēc gribējās idejas kaut kur realizēt,” viņa stāsta par kāzu rīkošanas pirmsākumiem.

          “Sākums bija lēns, kā jau visā, kas tiek sākts no nulles, tāpēc nevar nosaukt konkrētu starta datumu, bet idejiski tie ir nepilni pieci gadi, no kuriem pēdējie trīs ir aktīvi. Pirmie divi bija vairāk izmēģinājums, taustīšanās, saprašana, kas vispār ir šī industrija,” šodien, pēc vairāku grandiozu kāzu noorganizēšanas, pirmos soļus industrijā atceras Dagnija.

Pilnība niansēs

Viņas darba pamatideja esot tāda, lai cilvēki, kas precas, varētu šo dienu baudīt, un neuztraukties par rīkošanas rūpēm, jo tās prasa daudz enerģijas un laika, tāpēc ir labi, ja kāds par to atbild. “Kāzu rīkošana ir lauciņš, kurā varu īstenot savu radošumu, jo tā ir joma, kurā daudz jādomā par detaļām. Pēc savas būtības laikam esmu tāds detaļu cilvēks, jo vienmēr tiecos uz pilnību niansēs,” viņa raksturo sevi.

Vaicāta, kādi ir kāzu rīkotājas uzdevumi, viņa stāsta: “Kāzu rīkotājs virza visu procesu no brīža, kad klients ir nolēmis precēties, līdz brīdim, kad kāzas ir nosvinētas, saskaņojot to ar klienta vēlmēm un budžetu. Tas ietver darbus, sākot no ceremonijas un svinību vietu atrašanas, un beidzot ar to, ka cilvēki ir atgriezušies pēc kāzām mājās, kur visas sadāvinātās puķes jau ir saliktas vāzēs. Kāzu rīkotājs ir tas, kurš strādā pie pasākuma kopskata veidošanas visos aspektos – gan vizuāli, gan saturiski. Visās kāzās ir virkne pamatdarbu, kuri ir veicami vienmēr - neatkarīgi no kāzu lieluma, stila vai gadalaika. Viens no galvenajiem darbiem visās kāzās ir – izdarīt maksimumu, lai konkrētā budžetā iekļautu gan skaistumu, gan komfortu. Bet bieži mēdz būt kāzas, kurās ir jārisina arī dažādi specifiski, tieši uz konkrētajām kāzām attiecināmi jautājumi, piemēram, jāplāno dažādu sarežģītu tehnisku konstrukciju uzbūves – celiņi, teltis, nojumes. Domājot, piemēram, par laulību ceremoniju dabā, ir svarīgi atrisināt jautājumu par to kā dāmas pārvietosies pa zālāju augstpapēžu kurpēs nedomājot par to, lai tikai nesabojājās kurpēm papēži. To varētu definēt tā – idejas īstenošana neupurējot cilvēku komfortu.”

Līgavu skola

Lai palīdzētu jaunajiem pāriem kāzu rīkošanas trakumā nezaudēt galvu un atvieglotu izvēles izdarīšanu lietās, kas saistītas ar gaidāmo notikumu, Dagnija līdztekus kāzu aģentūras Sparkling vadīšanai, radījusi arī tādu iepriekš Latvijā nebijušu projektu kā Līgavu skola, kā arī raksta kāzu blogu.

“Katru gadu organizēju tādu interesantu projektu kā Līgavu skola, kurā tieši drīzumā, februāra beigās, būs kārtējie kursi. Tā ir vieta, kur visiem, kas drīzumā precēsies, uzzināt svarīgākās kāzu rīkošanas nianses. Es un citi kāzu organizēšanā iesaistītie cilvēki pastāstām par, mūsuprāt, svarīgākajām lietām, kas būtu jāzina, dodam padomus, dalāmies pieredzē, iesakām risinājumus, lai visā saspringtajā kāzu organizēšanas procesā, varētu saglabāt labsajūtu un prieku. Dažkārt līgavas emociju karstumā man raksta, ka „sitas kā ar galvu pret sienu, jo ir milzīgs juceklis galvā”,” min kāzu rīkotāja. Visbiežāk gan ir tā, ka cilvēki nevis nezina vai nemāk kaut ko, bet viņiem vienkārši trūkst pieredzes un zināšanu, tādēļ vajag iegūt iekšēju mieru un pārliecību, ka viss tiek darīts pareizi, viņa uzsver. “Tas ir tas, ko mēs cenšamies iedot Līgavu skolā,“ norāda Dagnija.

          „Neskatoties uz to, ka kāzu industrija Latvijā ir samērā strauji augoša, ir cilvēki, kas var piedāvāt labas un kvalitatīvas lietas, taču jārēķinās ar to, ka viss īpašais un neatkārtojamais vienmēr maksās divreiz vairāk nekā ierastais, jo viss tiek gatavots īpaši konkrētajai reizei. Vienvārdsakot, ja gribas kaut ko īpašu, tad radīšanas un plānošanas process var būt samērā komplicēts,” Dagnija dalās savā redzējumā.

Kāzu rīkošanadzīvesveids

“Cenšos kāzu jomu savā darbībā aptver tik plaši, cik vien iespējams un vienmēr cenšos izdomāt ko jaunu. Paralēli visam es attīstu arī kāzu blogu www.putukrejums.lv, kuram Latvijā īsti nav konkurentu. Mana bloga pamatdoma ir apkopot informāciju un idejas, kas palīdzētu cilvēkiem saprast, kā un kādas radīt savas kāzas. Blogā apkopoju informāciju par jau Latvijā notikušām kāzām, kā arī ievietoju dažādas idejas no ārzemju materiāliem, kurus ir iespējams replicēt Latvijā. Šīs trīs ir pamatlietas, kas aizņem manu laiku un arī to laiku, kas man nav,” viņa nosmej un atzīst, ka “tas ir dzīvesveids, kā jau jebkurš mazais bizness”.

 Kāzu organizēšana to rīkotājai uzliek milzīgu atbildību, jo kāzu budžeti nereti ir lieli, darba procesā bieži nākas būt divās vai trijās vietās vienlaikus. Tāpēc Dagnija strādā, lai piesaistītu palīdzīgas rokas. “Protams, uz konkrēto pasākumu man ir palīgi. Pagājušajā vasarā bija virkne lielu kāzu, kur bez palīgiem neiztikt. Katru dienu vajadzīgi darbspējīgi un atpūtušies cilvēki, tāpēc tam ir rūpīgi jāseko līdzi,” viņa stāsta par nodarbošanās aizkulisēm.

Oriģinālas idejas

          “Kāzu vizuālā noformējuma meka ir Amerika un no turienes arī nāk visas idejas un jauninājumi – tur nav citu iespēju izpausties kā vien tā, kā kāzās viss izskatīsies. Bet attiecībā uz kāzu scenāriju, katras kāzas ir tik dažādas – vieni vēlas autentiskās latviešu tradīcijas, citi turpretim vēršas ar lūgumu – tikai lūdzu bez tradīcijām. Neko nevar ielikt vienā groziņā, jo katra kāzu rīkošanas reize ir pilnīgi savādāka un līdz ar to katra reize arī man kā rīkotājai ir kā pirmā.

Jau kādu zināmu laiku diezgan populāri ir laulāties pļavās, pie jūras un tamlīdzīgās netradicionālās vietās, un es domāju, ka tā tas arī turpināsies. Mainīsies tikai tas, kā cilvēki izvēlēsies padarīt šo vietu un pasākuma gaitu interesantāku, lai būtu kas līdz šim neredzēts. Arī tepat Latvijā cilvēki izvēlas laulāties gaisa balonā, uz kalna ar slēpēm kājās un tamlīdzīgi,” viņa norāda. “Manis pašas praksē nekas pārāk ekstrēms gan nav pieredzēts, viss ir bijis vairāk vai mazāk piezemēts. Oriģinālākā banketa daļa rīkota šķūnī – šķūnis bija jāpārtaisa par pili, nezaudējot to sajūtu, ka tas tomēr ir šķūnis.” Bieža prakse Dagnijas radošajā darbībā ir arī īpašas noskaņas pārsteiguma brīži jaunlaulātajiem, neiekļaujot tos pāriem zināmajā scenārijā.

Personīgais ģenerālmēģinājums

Runājot par laika sprīžiem, cik ilgs laiks vidēji vajadzīgs, lai noorganizētu skaistas kāzas, Dagnija nevar nosaukt vienu vidējo rādītāju – gadījies sarīkot apjomīgas kāzas mēneša laikā, bet ilgākais ir bijis gads. Tie gan parasti esot klienti, kuri dzīvo ārzemēs, bet vēlas precēties Latvijā, tādēļ iznāk reti satikties un saziņa pārsvarā noteikt elektroniski, viņa pēc pieredzes teic.

„Es cenšos visu izdarīt pēc labākās iespējas un pat nepieļauju, ka ir kaut kāda iespēja kaut kam neizdoties. Protams, ir virkne lietu, kas pilnīgi objektīvu iemeslu dēļ top pēdējā brīdī un pasākuma kopbilde izveidojas tikai tad, kad tas notiek. Tikai tajā momentā redzams, kā visas iecerētās lietas kopā strādā konkrētajā vietā, konkrētajā laikā ar konkrētajiem cilvēkiem. Ja grib visu zināt iepriekš, tad ir jātaisa ģenerālmēģinājums, bet šādiem pasākumiem, kā zināms, vismaz Latvijā ģenerālmēģinājumu nav.” Pirmās kāzas, ko Dagnija rīkoja, bija draugu kāzas. „Paldies viņiem par to, ka viņi uzticējās, tas savukārt bija mans ģenerālmēģinājums,” Dagnija pasmaida. “Man ir pašai ar sevi paveicies, jo vienmēr cenšos desmit reizes nomērīt un tikai pēc tam nogriezt. Tajā pašā laikā man noteikti ir paveicies arī ar visiem sadarbības partneriem un to kā kopā esam varējuši strādāt. Un, protams, pats galvenais - man ir paveicies ar maniem klientiem un viņu dāvāto uzticību man. Es pilnībā apzinos šīs uzticības cenu.“

Joga – spēka avots

Lai arī kāzu rīkošana nenoliedzami ir viena no skaistākajām nodarbēm, tā tomēr prasa daudz enerģijas un nereti sievietes būtībai neraksturīgu izturību un pragmatisku domāšanu. Kāzu rīkotājas darbā, kā pastāsta Dagnija, gadās situācijas, kad zibens ātrumā ir jāatrisina dažādi jautājumi, kaut vai ir nakts vidus un neviens neatbild uz zvaniem. Kā vienu no ieguvumiem, darot šādu darbu, Dagnija min to, ka atbrīvojusies no daudziem stereotipiem savā domāšanā: “Esmu iepazinusi daudz un dažādus interesantus cilvēkus. No nekā ir bijis jāuztaisa kaut kas, un tas prasa atbrīvošanos no stereotipiskas domāšanas.”

Dagnija ir pārliecināta, ka viņai piemīt tipisks sievietes niķis ikdienišķus mirkļus atzīmēt svinīgāk. „Viss, kas notiek manās mājās, es domāju ir diezgan skaisti, kas nav domāts augstprātīgi, es vienkārši mīlu lietas detalizēti pārdomāt un izdomāt kaut ko jaunu. Man ir liela radu saime, kurā ir daudz bērnu, tādēļ, gribot negribot, ir jābūt radošai. Es cenšos nebūt par piemēru teicienam „kurpnieks bez kurpēm”, jo radošums manī gandrīz nekad nesnauž,” viņa mīļi nosaka.

Nezaudēt harmoniju un skaidru domāšanu saspringtās situācijās Dagnijai palīdz joga. „Es ikdienā nodarbojos ar jogu. Tā ir skaista, dziļa un vērtīga pasaule, ko, ja ir aicinājums, cilvēks var sev atklāt. Šādu dzīvesveidu praktizēju jau diezgan ilgi, un tas man ļoti daudz palīdz. Bet priekšā protams ejams vēl tāls ceļš, jo jogā robežu nav.” Arvien jaunu iedvesmu un spēku tālākai darbībai sniedz arī gandarījums, kas pēc katrām kāzām to rīkotājai ir liels, jo redzams, ka cilvēki ir laimīgi un pacilāti.

 DAGNIJA LĪBANE

Vecums:33

Izglītība: maģistra grāds Eiropas Savienības biznesa tiesībās

Pieredze kāzu rīkošanā: 4,5 gadi

Vada kāzu aģentūruwww.sparkling.lv un Līgavu skoluwww.ligavuskola.lv

Raksta kāzu blogu: www.putukrejums.lv

Šogad ir Latvijas Kāzu Fotogrāfu Asociācijas konkursa žūrijas locekle

Aizraušanās un intereses:

svētku dizains, interjera dizains, joga, senču dzīvesziņa, viss, kas saistīts ar cilvēka iekšējās pasaules izpratni

Dzīves moto: Viss vienmēr beidzās labi. Un, ja kaut kas nav labi, tad tās vēl nav beigas!