Mārtiņa Freimaņa draudzene: Mārtiņš bija cilvēks - noslēpums

© personīgā arhīva

Ir pa­gā­ju­ši vai­rā­ki mē­ne­ši, kopš vi­ņa vairs nav starp mums. Bet cil­vē­ki jo­pro­jām ru­nā. Un ne­spēj no­ti­cēt, ka tā var būt. Par vi­ņu sē­ro vi­sa Lat­vi­ja – ra­di, drau­gi un pat tie, kas vi­ņu ne­pa­zi­na. Mū­zi­kas pa­sā­ku­mu or­ga­ni­za­to­re, re­ži­so­re un dzies­mi­nie­ce Mai­ja Kal­ni­ņa no Lie­pā­jas at­klāj sa­vas at­mi­ņas par mū­zi­ķi, dzej­nie­ku, ak­tie­ri, sa­bied­rī­bas dvē­se­li – Mār­ti­ņu Frei­ma­ni, ar ku­ru ko­pā iz­ē­du­ši ne vie­nu pu­du sāls vien.

Pir­mā Mai­jas un Mār­ti­ņa sa­tik­ša­nās no­ti­ku­si Aiz­pu­tes vi­dus­sko­lā – 7. kla­sē, jo abi mā­cī­ju­šies ša­jā sko­lā. «Kad es aiz­gā­ju uz jau­no sko­lu, tad arī sko­las ko­ri­do­ros re­dzē­ju vi­ņu pir­mo rei­zi. Un tad mēs vēl ko­pā pie­da­lī­jā­mies skais­tum­kon­kur­sā – kād­reiz sko­lās tie bi­ja po­pu­lā­ri, un viņš bi­ja iz­vir­zīts no sa­vas kla­ses. No tā lai­ka Mār­tiņš pa­li­cis at­mi­ņā tā­dā rak­stai­nā, adī­tā džem­pe­rī­tī,» at­ce­ras Mai­ja un pie­bilst, ka tā­da īs­ta sa­tik­ša­nās un ie­pa­zī­ša­nās ar Mār­ti­ņu no­ti­ku­si 8. kla­sē, kad abi sā­ku­ši mā­cī­ties ģi­tār­spē­li.

Iz­vei­do sko­las bli­ci

«Uz sko­lu at­nā­ca jau­na sko­lo­tā­ja – Il­ze Soms. Ta­gad gan vi­ņa ir mai­nī­ju­si uz­vār­du un dzī­vo ār­ze­mēs. Il­ze Aiz­pu­tes vi­dus­sko­lā mā­cī­ja bio­lo­ģi­ju un no­lē­ma di­bi­nāt ģi­tār­spē­les un dzie­dā­tā­ju pul­ci­ņu. Pie stun­du sa­rak­sta bi­ja pie­spraus­ta zī­mī­te – kas vē­las mā­cī­ties ģi­tār­spē­li, no­teik­tā lai­kā esiet uz no­dar­bī­bām. Man tas li­kās aiz­rau­jo­ši, tā­pēc de­vos mā­cī­ties ģi­tār­spē­li, kur arī sa­ti­ku Mār­ti­ņu un ci­tus nā­ka­mos drau­gus. Šeit arī sā­kās stāsts par da­žiem dul­liem aiz­put­nie­kiem, stāsts par drau­dzī­bu, ku­ra tur­pi­nās jo­pro­jām. Āt­ri at­si­jā­jās tie, ku­rus tas ne­in­te­re­sē­ja. Ie­pa­zī­ša­nās ne­bi­ja pa­kā­pe­nis­ka un lē­na. Mēs āt­ri sa­pra­tām, ka mūs vie­no ne ti­kai ģi­tār­spē­le, bet arī dzī­ves uz­tve­re, hu­mors un vie­dok­lis, kā iz­krā­sot dzī­vi. Mu­zi­cē­jām un dul­lo­jā­mies ko­pā.»

Jau­nie mū­zi­ķi kļu­vu­ši ne­šķi­ra­ma ko­man­da. «Tā mū­su dzī­ve ri­tē­ja no rī­ta līdz va­ka­ram un no va­ka­ra līdz rī­tam ko­pā. Brau­kā­jām ap­kārt un uz­stā­jā­mies, kur mūs ai­ci­nā­ja. Sā­kot­nē­ji mēs daudz dzie­dā­jām pen­si­o­nā­ru va­ka­ros. Sā­ku­mā spē­lē­jām zel­ta fon­du – Iman­ta Kal­ni­ņa un ci­tus po­pu­lā­rus ga­ba­lus. Bet āt­ri jau pats Mār­tiņš sā­ka rak­stīt dzies­mas, un cil­vē­kiem, ku­ri tās dzir­dē­ja, pa­ti­ka. Vi­ņa dzies­mas kļu­va par mū­su re­per­tu­ā­ra pa­ma­tu. Klau­sī­tā­jiem bi­ja pa­tī­kams šoks, ka skais­tās dzies­mas rak­sta ma­zais pui­ka no gru­pas sa­stā­va. Tās uz­reiz bi­ja tā­das no­piet­nas. Mēs jau tad ju­tā­mies kā lie­li, pie­au­gu­ši cil­vē­ki – at­rau­ti no sa­va bio­lo­ģis­kā ve­cu­ma. Dzie­dā­jām par pie­au­gu­šo lie­tām. Par tām tē­mām, par ko Mār­tiņš tur­pi­nā­ja rak­stīt un dzie­dāt vi­su sa­vu dzī­vi, viņš sā­ka jau ar pir­mo sa­vu uz­rak­stī­to dzies­mu 8. kla­sē – Skrien gai­sā skum­ju put­ni,» stās­ta Mai­ja.

Dzī­ves sko­la

«Vidusskolā gā­jām vie­nā kla­sē, tas bi­ja viens krā­sains un ne­aiz­mir­stams laiks. Par šo pe­ri­o­du lai­ka gai­tā iz­vei­do­jās le­ģen­das. Tās līdz asa­rām ik rei­zi sa­smī­di­nā­ja mūs pa­šus un tos, ku­riem stās­tī­jām. Le­ģen­das ti­ka stās­tī­tas pie jeb­ku­ras iz­de­vī­bas, un vē­lā­ko lai­ku drau­gi, šķiet, ne­klā­tie­nē la­bi ie­pa­zi­na per­so­nā­žus, ku­ri fi­gu­rē­ja. Jau no drau­dzī­bas sā­ku­ma mil­zī­gu lo­mu spē­lē­ja ko­pē­jā hu­mo­ra iz­jū­ta. Tik daudz, cik ir smiets ko­pā ar Frei­ma­ni, lai­kam nav smiets ne ar vie­nu ci­tu šai dzī­vē. Mū­su sko­las lai­ka dzī­vo­ša­na ne­at­bil­da ne­kā­diem nor­mā­liem vi­dus­sko­lē­nu ka­no­niem. Bie­ži ne­gā­jām uz stun­dām, jo mums tas viss li­kās bez­jē­dzī­gi. To­reiz šķi­tām sev pie­au­gu­ši un uz­ska­tī­jām, ka mēs stā­vam pā­ri vis­pā­rē­jiem no­tei­ku­miem. Va­ka­ros brau­cām mu­zi­cēt pa­sā­ku­mos, die­nās mē­ģi­nā­jām. Pro­tams, sko­lo­tā­jiem tas ne­šķi­ta nor­mā­li, tā­pēc sa­nā­ca kon­flik­tēt. Bie­ži ne­va­rē­jām at­tu­rē­ties iz­spē­lēt kā­dus jo­kus stun­du un starp­brī­žu lai­kā. Pie­mē­ram, ie­la­vī­jā­mies sko­las ra­dio tel­pā un stun­du lai­kā iz­gā­jām ēte­rā ar uz­jaut­ri­no­šiem pa­zi­ņo­ju­miem. Sko­lo­tā­jiem gan tas smiek­lī­gi ne­šķi­ta. Ta­ču bi­jām lie­lis­ki da­žā­du pa­sā­ku­mu or­ga­ni­za­to­ri un vien­mēr uz­stā­jā­mies arī sko­las pa­sā­ku­mos, tā­pēc iz­de­vās vi­dus­sko­lu go­dam pa­beigt. Jā­pie­bilst, ka tad, kad gri­bē­jām, sek­mes bi­ja pat ļo­ti la­bas. Vi­dus­sko­las ek­sā­me­nus kār­to­jām uz tei­ca­mi,» ar smai­du at­ce­ras Mai­ja. «Ar Aiz­pu­tes vi­dus­sko­lu un tās sko­lo­tā­jiem ta­gad ir pat ļo­ti jau­kas, drau­dzī­gas un īpa­šas at­tie­cī­bas. Lai arī daudz muļ­ķī­bu sko­las lai­kā ti­ka da­rīts, bi­ja sko­lo­tā­ji, ar ku­riem mums iz­vei­do­jās īs­ta drau­dzī­ba. 1996. ga­dā es un Mār­tiņš ti­kām ai­ci­nā­ti va­dīt Aiz­pu­tes vi­dus­sko­las ju­bi­le­ju un ab­sol­ven­tu sa­li­do­ju­mu. Šo­ru­den būs nā­ka­mais mū­su sko­las sa­li­do­jums. Ne­spē­ju ie­do­mā­ties, ka kaut kur ne­ska­nēs Mār­ti­ņa stās­tī­tie at­mi­ņu stās­ti, ska­ļie smiek­li, ka ne­sē­dē­sim vi­si ko­pā pie sko­las uz tre­pēm, lai at­kal un at­kal at­ce­rē­tos...»

Mār­tiņš sko­las lai­kā mi­ti­nā­jās pie vec­mā­mi­ņas. «Viņa bi­ja dul­la ve­ce­ne, es ne­bai­dos šā vār­da, jo ne jau slik­tā no­zī­mē. Vi­ņa ne­bi­ja tā mī­ļā pa­sa­ku omī­te ar kok­vil­nas la­ka­ti­ņu un adīk­li ro­kā. Mār­ti­ņa ome Er­na bi­ja ļo­ti ko­lo­rī­ta būt­ne, ku­rai bi­ja ga­na šerps rak­sturs. Er­na bi­ja lie­la ko­mu­nis­tis­kā re­žī­ma pie­kri­tē­ja un diez­gan des­po­tis­ka. Bie­ži pie­sau­ca Sta­ļi­na lai­kus, kas, pēc vi­ņas do­mām, bi­ju­ši tie pa­ši la­bā­kie zel­ta ga­di. Mums par to nā­ca smiek­li, ķi­ķi­nā­jām. Diez­gan daudz kaš­ķē­jā­mies – gan mēs ar vi­ņu, gan vi­ņa ar Mār­ti­ņu. Ta­ču kaš­ķi bi­ja tā­di la­bes­tī­gi. Vi­ņa mūs ai­ci­nā­ja un gai­dī­ja cie­mos, ta­ču, kad aiz­gā­jām, pa spal­vi­ņai mūs ne­glau­dī­ja. Vi­ņa vien­mēr rū­pē­jās, lai mēs vi­si bū­tu sil­ti ap­ģēr­bu­šies un pa­ē­du­ši. Vien­reiz mums pat pie­so­lī­ja iz­cept gar­du kū­ku, ja at­me­tī­sim «to pī­pā­šan», kā vi­ņa tei­ca. Diem­žēl tā arī ne­kad pie kū­kas ne­ti­kām. Mār­tiņš mī­lē­ja sa­vu omi, un Mār­ti­ņa ome ļo­ti rū­pē­jās par Mār­ti­ņu. Vi­ņai ne­pa­ti­ka mū­su dau­zī­ša­nās ap­kārt, un vi­ņa cen­tās sar­gāt Mār­ti­ņu no lie­lās pa­sau­les, arī no tē­va un pā­rē­jiem ra­di­nie­kiem. Bi­ja tā­da diez­gan pri­vāt­īpaš­nie­cis­ka,» at­mi­nas Mai­ja.

Bio­lo­ģi­jas sko­lo­tā­ja Il­ze Soms no sko­las drīz vien aiz­gā­ja, un «mums ne­kas cits ne­at­li­ka, kā tur­pi­nāt ie­sāk­to pa­šiem. No­sau­cām par go­du mū­su sko­lo­tā­jai sa­vu an­sam­bli par Il­zi un tur­pi­nā­jām mu­zi­cēt, uz­stā­ties un pie­da­lī­ties da­žā­dos kon­kur­sos. Brau­cām arī uz to­laik po­pu­lā­ro kon­kur­su Ko tu pro­ti?, vien­mēr ti­kām fi­nā­lā un iz­pel­nī­jā­mies la­bas vie­tas.» Mē­ģi­nā­ju­mi no­ti­ka Mār­ti­ņa dzī­vok­lī un, kad Mai­ja pār­cē­lās uz Aiz­pu­ti, tad arī pie vi­ņas. «Mār­tiņš dzī­vo­ja diez­gan lie­lā trū­ku­mā. Ne­viens jau ne­bi­jām ne­kā­di pār­ti­ku­šie. Tas bi­ja paš­sa­pro­ta­mi, gan ik­die­nā, gan ja kaut kur brau­cām mu­zi­cēt, da­lī­jā­mies vi­sā, kas bi­ja. Mums tā ne­bi­ja – mans, tavs, viss bi­ja ko­pējs. Man un Mār­ti­ņam bi­ja mal­kas ap­ku­res dzī­vok­ļi, rei­zēm ne­bi­ja mal­kas, tad no ot­ra Aiz­pu­tes ga­la Mār­tiņš un In­gars (arī mū­su ģi­tā­rists) ar ma­za­jām bēr­nu ra­ga­vi­ņām ve­da man mal­ku. Ne­do­mā­jām, vai tā va­jag vai ne­va­jag, vien­kār­ši tā dzī­vo­jām. To spilg­ti rak­stu­ro epi­zo­de – kā­dā rei­zē, lai pa­ēs­tu, mums bi­ja ti­kai da­žas šķē­les ap­kal­tu­šas rupj­mai­zes, tad Frei­ma­nis nā­ca kla­jā ar ide­ju, ka uz rup­jās mai­zes jā­uz­bir­di­na ci­ga­re­šu pel­ni, jo tad tā kļūs­tot gan­drīz par de­li­ka­te­si un gar­šo­jot pēc cep­tām olām.

Nu ko! Sē­dē­jām, pī­pē­jām un sla­vē­da­mi ēdām cep­to olu mai­zi. Šis stāsts bie­ži nā­cis prā­tā, kad ne­pie­cie­šams kā­du sā­kot­nē­ji drū­mu si­tu­ā­ci­ju pār­vērst svēt­kos. Sva­rī­gi, kā uz lie­tām pa­ska­ties. Un spē­ja re­dzēt ba­gā­tī­bu na­ba­dzī­bā un krā­sas pe­lē­cī­bā bi­ja ik­die­niš­ķa pa­rā­dī­ba. Vēl vie­na no ap­brī­no­ja­mām īpa­šī­bām Mār­ti­ņam pie­mi­ta vi­su dzī­vi – vi­ņam ne­kad ne­kā ne­bi­ja žēl sa­viem drau­giem. Arī tad, kad kļu­va po­pu­lārs, ne­kad tos ne­aiz­mir­sa un ne­da­lī­ja ve­ca­jos un jau­na­jos, po­pu­lā­ra­jos vai pa­ras­ta­jos. Un drau­gu Mār­ti­ņam bi­ja ļo­ti daudz. Kat­rā vie­tā, kur viņš dzī­vo­ja – ap­kārt pul­cē­jās vi­ņa drau­gi, vei­do­jot tā­das kā ko­mū­nas. Pa­ši par to uz­jaut­ri­nā­jā­mies, ka dzī­vo­jam tā­dos ba­ros. Un ko­pie­nas ti­ka pat pie pa­šu iz­do­mā­tiem no­sau­ku­miem... Lie­pā­jas lai­kā tā bi­ja Ve­nē­ci­ja, dau­dzi ir dzir­dē­ju­ši par Rī­gas Ku­kū cie­mu. Tad nu ko­pā ti­ka da­rī­tas vis­da­žā­dā­kās lie­tas; gal­da spē­les cau­rām nak­tīm, ko­pē­ja ēst ga­ta­vo­ša­na, sē­nēs brauk­ša­na, mu­zi­cē­ša­na un cits... Mār­ti­ņam pa­ti­ka šep­tēt vir­tu­vē un ga­ta­vot ēst vi­sam ba­ram. To viņš ne­da­rī­ja pēc pa­vār­grā­ma­tām, bet da­žā­das re­cep­tes iz­do­mā­ja pats. Vi­ņam bi­ja rak­stu­rī­gi asi ēdie­ni. At­ce­ros, dik­ti sla­vē­ja garš­vie­lu mai­sī­ju­mu Pi­ri pi­ri, ku­ra bi­ja ļo­ti asa. Ēdot ēdie­nus ar Pi­ri pi­ri, rei­zēm acis asa­ro­ja un me­tās karsts, bet jeb­ku­rā ga­dī­ju­mā – ēdām un sla­vē­jām,» no­smej Mai­ja.

Savi likumi

«Mums vi­sa dzī­ve bi­ja kā tā­da for­ša bal­lī­te. Tas bi­ja dzī­ves­veids. Īs­te­nī­bā to ir grū­ti tā­dā vie­nā rei­zē un stās­tā iz­stās­tīt. Tā bi­ja pa­sau­le, ku­rā bi­ja savs, ne­kur ci­tur ne­sa­sto­pams hu­mors, sa­vi ne­rak­stī­ti li­ku­mi. Dau­dzas lie­tas da­rī­jām ko­pā, krā­so­jām un mā­lē­jām dzī­vi. Ļā­vā­mies da­žā­diem iz­ai­ci­nā­ju­miem un tra­kām pēk­šņām ide­jām. Iz­do­mā­jām, ka, pie­mē­ram, uz si­tie­na va­jag sē­nes. Tad brau­cām ārā no Lie­pā­jas un pie­la­sī­jām pil­nu ma­šī­nas ba­gāž­nie­ku ar cū­ce­nēm. Uz mal­kas plīts vi­su nak­ti Frei­ma­ņa dzī­vok­lī tās vā­rī­jām. Plīts kū­pē­ja, dū­mi cir­tās acīs, bet bi­ja tik for­ši. En­tos ki­lo­gra­mus sa­sā­lī­jām un sa­da­rī­jām, līdz rī­ta gais­ma bi­ja uz­au­su­si. Sē­dē­jām pie sa­ga­ta­vo­ta­jām sē­ņu bur­kām, aiz­pī­pē­jām ci­ga­re­ti un gan­da­rī­ti sprie­dām: «Nu re! Mums vi­siem vi­sai zie­mai pie­tiks!» Cau­rām nak­tīm vi­si ko­pā spē­lē­jām spē­les. Sa­vu rei­zi to­pā bi­ja Par­la­ments pret ma­fi­ju, sa­vu rei­zi Kau­li­ņi, Ali­as un ci­tas. Bie­ži vien pār­tai­sī­jām spē­ļu no­tei­ku­mus, lai bū­tu in­te­re­san­tāk. Ska­tī­jā­mies Frei­ma­ņa iz­vē­lē­tās fan­tas­ti­kas fil­mas. Klau­sī­jā­mies mū­zi­ku. At­ce­ros rei­zi, kad ne­dē­ļu pirms sa­vām vār­da­die­nas svi­nī­bām Mār­tiņš pēk­šņi iz­do­mā­ja, ka va­jag uz­pri­ši­nāt is­ta­bas sie­nas. Un ne jau šā tā. Viņš uz­stā­ja, ka lie­lās is­ta­bas sie­nas dzī­vok­lī, ku­rā bi­ja ļo­ti aug­sti gries­ti, jā­ap­lī­mē ar 20x20 cen­ti­met­rus lie­liem vai, pa­rei­zāk sa­kot, ma­ziem pa­pī­ra kvad­rā­ti­ņiem. Tad nu pēc vie­na šab­lo­na grie­zām no žur­nā­liem, afi­šām, no­šu la­pām sim­tiem kvad­rā­ti­ņu un lī­mē­jām. Šis pro­cess aiz­ņē­ma gan­drīz trīs dien­nak­tis, tik­pat kā ne­iz­e­jot no is­ta­bas. Fo­nā vi­su pro­ce­sa lai­ku ska­nē­ja Stin­ga dzies­mas. Jo­pro­jām tās dzir­dot, es at­ce­ros krā­sai­nos kvad­rā­ti­ņus. Par mū­zi­ku ru­nā­jot, Mār­ti­ņam vien­mēr, pat nak­tīs, va­ja­dzē­ja, lai tā skan. Kad ko­pā īrē­jām Lie­pā­jā dzī­vok­li, bi­ja pe­ri­ods, kad kat­ru nak­ti no Mār­ti­ņa is­ta­bas ska­nē­ja mū­zi­ka no se­ri­ā­la Twin pe­ak. Bai­dos pat mi­nēt, cik rei­žu es­mu no­klau­sī­ju­sies to no sā­ku­ma līdz bei­gām. Bi­ja, pro­tams, arī rei­zes, kad sa­plē­sā­mies, bet tas jau ir ti­kai nor­mā­li. Vi­si mū­su drau­gi ir per­so­nī­bas, un tad jau rei­zēm ga­dās kaš­ķis ne pa jo­kam. Ta­ču, kad pa­gā­ja laiks, ne­kā­da spe­ci­ā­la iz­līg­ša­na ne­no­ti­ka. Vien­kār­ši vie­nā brī­dī viss at­kal pa ve­cam – la­bi.»

Mil­jons mir­kļu

«Situāci­jas, ko dzī­vē esam iz­dzī­vo­ju­ši, tie ir mil­jons mir­kļi. Vi­sa tā drau­dzī­ba. Tā ir ve­se­la dzī­ve. Lie­lā­ko­ties, at­ce­ro­ties dau­dzās epi­zo­des, ir jā­smai­da. Jo vis­bie­žāk mēs ne­sku­mām un ne­gau­dā­mies, pat ja bi­ja ie­mesls. Kaut kā ar hu­mo­ru mē­ģi­nā­jām tikt cau­ri. Pro­tams, bi­ja arī skum­ji un bi­ja arī asa­ras. Ta­ču, ja man vie­nā vār­dā jā­sa­ka, tad tas bi­ja ļo­ti dzī­vi, ar vi­sām no tā iz­rie­to­šām se­kām. Dau­dzās bē­dī­ga­jās si­tu­ā­ci­jās glā­bā­mies hu­mo­rā, arī mel­na­jā. Mē­dzām jo­kot arī par nā­vi un bē­rēm. It se­viš­ķi ie­cie­nīts jo­ku te­mats bi­ja pa­ro­dēt bē­ru iz­va­dī­tā­ju ru­nas un balss tem­bru, kā­dā vi­ņi ru­nā. Aiz­pu­tes vi­dus­sko­lā pie­da­lī­jā­mies kar­ne­vā­los, kur kat­rai kla­sei bi­ja kāds kon­krēts uz­de­vums. Mū­su kla­se vien­mēr tos kar­ne­vā­lus no­vin­nē­ja. Bi­ja tāds ri­tu­āls – pa­ņē­mām ve­cu skār­da van­nu no Frei­ma­ņa mā­jām, sa­me­tām iek­šā vi­ņa omas vi­sā­das ve­cās drē­bes un tad sā­kām pos­ties un iz­do­māt per­so­nā­žus.

Pro­tams, pro­ce­su pa­va­dī­ja ska­ļa smie­ša­nās jeb zvieg­ša­na. Pa­ma­zām, tā dar­bo­jo­ties, vei­do­jās stāsts. Vie­nu ga­du sko­las kar­ne­vā­la tē­ma bi­ja te­le­vī­zi­jas se­ri­ā­li. Mums bi­ja jā­pa­ro­dē to­laik sla­ve­nais se­ri­āls Ķir­za­kas smaids. Frei­ma­nis uz­vil­ka omes ve­cās bum­bie­re­nes, pie­bā­za tās pil­nas ar lu­pa­tām, lai iz­ska­tī­tos resns. Pie­lī­mē­ja pie vie­nas acs te­ni­sa bum­bi­ņu, un ve­cais bur­vis Bai­ba­ra no se­ri­ā­la ga­tavs. Pa­šiem smiek­lī­gi un vi­siem pā­rē­jiem arī. Tas, kas no­ti­ka uz ska­tu­ves, lie­lā­ko­ties bi­ja im­pro­vi­zā­ci­ja. Pa­spilg­ti­nā­jām sa­vas iz­rā­des ar at­bil­sto­šu mū­zi­ku. Iz­spē­lē­jām gan le­ģen­dā­ro fil­mu Tās dul­lās Pau­lī­nes dēļ, gan ci­tus stās­tus. At­ce­ros, kā­dā kar­ne­vā­lā vie­nai mei­te­nei īs­ti ne­at­ra­dās lo­ma. Ta­ču kaut kas jā­iz­do­mā, jo zel­ta li­kums – pie­da­lā­mies vi­si. Pēk­šņi ar Frei­ma­ni at­ce­rē­jā­mies, ka, ejot uz sko­lu, bi­jām ie­gā­ju­ši hum­pa­lās un tur bi­ja tā­da smiek­lī­ga ce­pu­rī­te, bal­ta, pū­kai­na. Aiz­skrē­jām vi­sa kla­se un no­pir­kām ce­pu­rī­ti, uz­vel­kam kla­ses­bied­rei gal­vā. Vi­ņa pra­sa: «Kas es bū­šu?» Pa­ska­tī­jā­mies un tei­cām: «Tu bū­si gnī­da! Un viss, kas tev ir jā­da­ra – jā­stāv vie­nā ska­tu­ves ma­lā un jā­tē­lo gnī­da!» «Kāpēc?» vi­ņa pra­sa. «Nu tā­pat! Tā­pēc, ka ne­nor­mā­li smiek­lī­gi!»

Dzīv­nie­ku draugs

«Mār­ti­ņam no ma­zām die­nām pa­ti­ka dzīv­nie­ki. Vi­ņam, pie­mē­ram, li­kās, ka var­des Aiz­pu­tes dī­ķos kurkst tā­pēc, ka tās šaus­mī­gi cieš. Mār­tiņš tās ba­riem vien ko­pā ar drau­gu In­ga­ru sa­ne­sa mal­kas šķū­nī­tī. Var­des to­nakt vi­su Aiz­pu­ti pa­mo­di­nā­ja. Tad viņš, pie­mē­ram, vie­nu brī­di ak­tī­vi pē­tī­ja slie­kas – vei­ca pie­rak­stus un ar vi­ņām eks­pe­ri­men­tē­ja. Par slie­kām viņš sa­rak­stī­ja ve­se­lu kla­di, rak­stī­ja, ko kat­ru die­nu vi­ņas da­ra. Vi­ņam bi­ja pat iz­vei­dots tāds kā her­bā­rijs no slie­kām, mu­šām un vi­sā­diem ci­tiem rā­pu­ļiem. Li­ka man to vi­su ska­tī­ties, ta­ču man pa­li­ka slik­ta dū­ša. Par to vi­ņam sa­vu­kārt bi­ja at­kal ie­mesls uz­jaut­ri­nā­ties. Mār­ti­ņam vien­mēr mā­jās bi­ja vis­da­žā­dā­kie dzīv­nie­ki. Tad, kad viņš Lie­pā­jas lai­kā brau­ca uz Rī­gu kon­cer­tēt, mēs ar drau­gu In­ga­ru ko­pām vi­ņa lo­pus (tā viņš sa­vus dzīv­nie­kus sau­ca). Ve­dām vi­ņa su­ni pa­stai­gāt un ba­ro­jām pā­rē­jos. Reiz viņš mums zva­na un sa­ka: «Uzminiet, ko es iz­do­mā­ju! Pirk­šu jau­nu lo­pu, ko tu­rēt dzī­vok­lī. Uz­mi­niet, ko? Va­rā­nu!» Tad gan mēs sa­šu­tām un pa­tei­cām, ka va­rā­nu viņš pats arī va­rēs va­zāt lī­dzi pa kon­cer­tiem un ci­tām smal­kām vie­tām. Dzīv­nie­ki pie vi­ņa dzī­vo­ja brī­vā va­ļā, nak­tī ne­va­rē­ji būt drošs, ka ne­pa­mo­dī­sies ar pa­pa­gai­li uz ple­ca vai kā­du ci­tu ra­dī­ju­mu zem se­gas,» ar smai­du at­ce­ras bēr­nī­bas drau­dze­ne.

Tu­vi pat no at­tā­lu­ma

«Pēc Aiz­pu­tes vi­dus­sko­las beig­ša­nas mēs daž­kārt esam ģeo­grā­fis­ki at­ra­du­šies tā­lu viens no ot­ra, bet drau­dzī­ba tur­pi­nā­ju­sies vi­sos dzī­ves pos­mos. Bi­ja pe­ri­o­di, kad il­gu lai­ku ne­re­dzē­jā­mies, bet, kad sa­ti­kā­mies, viss bi­ja tā, it kā va­kar bū­tu at­va­dī­ju­šies,» pa­smai­da Mai­ja un pie­vēr­šas skum­jā­kām no­tīm. «Draugi bi­ja vi­ņa ģi­me­ne. Ga­ta­vo­jo­ties bē­rēm, bei­dzot sa­ti­kā­mies vi­si ko­pā – ļo­ti dau­dzi un da­žā­di cil­vē­ki, jo Mār­tiņš spē­ja at­rast kon­tak­tu un sa­drau­dzē­ties ar da­žā­diem cil­vē­kiem. Vi­si drau­gi no da­žā­diem lai­kiem un pil­sē­tām sa­nā­cām ko­pā, lai no­or­ga­ni­zē­tu at­va­das. Mār­ti­ņa drau­dze­ne Zan­da Štrau­sa (kom­pā­ni­jā sauk­ta par Zaņ­ģi­ku) pa­tei­ca pre­cī­zus vār­dus: «Mums kat­ram Mār­tiņš de­va sa­jū­tu, ka esam vi­ņam kas ļo­ti sva­rīgs. Tā­pēc ta­gad, kad vi­ņa vairs nav, at­ce­rē­si­mies, ka ne­viens no mums nav sva­rī­gāks vai tu­vāks Mār­ti­ņam. Mēs katrs vi­ņam bi­jām īpašs.» Jā, tie­ši tā arī ir. Mār­tiņš mums bi­ja de­vis sa­jū­tu, ka mēs vi­ņam esam īpa­ši cil­vē­ki. Nav sva­rī­gi, cik sen un cik il­gi kāds ir bi­jis Mār­ti­ņa draugs. Ne­va­jag gan ta­gad Mār­ti­ņu glo­ri­fi­cēt tā, it kā viņš bū­tu bi­jis ti­kai balts un pū­kains. Tā­pat kā mums vi­siem, arī vi­ņam pie­mi­ta sa­vi sti­ķi un ni­ķi. Ta­ču tie­ši tā­du vi­ņu mī­lē­jām, un tie­ši tāds viņš bi­ja mū­su draugs un tāds arī vien­mēr pa­liks.

Pēc 27. jan­vā­ra jo­pro­jām ir ne­iz­sa­kā­mi sma­gi. Bla­kus šim sma­gu­mam to­mēr es­mu lai­mī­ga, ka Mār­tiņš sa­vu dzī­vi spē­ja no­dzī­vot tā, ka pēc vi­ņa rau­dā­ja vi­sa Lat­vi­ja. Vi­ņam iz­de­vās re­a­li­zēt reiz sap­ņo­tos sap­ņus un vēl daudz vai­rāk. Vi­ņam iz­de­vās īpa­ši dzī­vi no­dzī­vot. Un daudz iz­da­rīt.

Ne­ko jau­nu jau es ne­pa­teik­šu, kā­pēc, ie­spē­jams, no­ti­ka tā, kā no­ti­ka. Mār­tiņš de­ga un sa­de­ga,» se­ci­na Mai­ja. «Ja viņš dzī­vo­tu vēl­reiz, vai dzī­vo­tu tā­pat? Šķiet, ka dzī­vo­tu. Bet. Ne­at­bil­dē­sim vi­ņa vie­tā. Jā, tais­nī­ba, se­vi ne­žē­lo­ja ne­maz. Viņš tā ne­va­rē­ja: ta­gad es at­pū­tī­šos, ta­gad es ne­va­ru. Kā jeb­kurš cil­vēks rei­zēm bi­ja no­gu­ris, bet tas ne­bi­ja par ie­mes­lu, lai pa­teik­tu nē kā­dam pro­jek­tam.

Man kā vie­nai no Mār­ti­ņa drau­giem bie­ži jau­tā un pra­sa: «Kāpēc tā bi­ja? Kā­pēc tā no­ti­ka?» Es zi­nu ti­kai to, ka ne­va­ru pa­teikt ab­so­lū­to pa­tie­sī­bu, jo tās būs ti­kai ma­nas do­mas. Ļo­ti sā­pī­gi, bet tā ir, ka diem­žēl mēs ne­va­rē­jām vi­ņam pa­lī­dzēt. Pēc Mār­ti­ņa aiz­ie­ša­nas ar­vien bie­žāk pie­ķe­ru se­vi do­mā­jam, ka kaut kā­dā zi­ņā Mār­tiņš man to­mēr pa­liks no­slē­pums, lai arī viņš ir viens no tiem cil­vē­kiem, ar ku­ru es es­mu tik daudz lai­ka pa­va­dī­ju­si ko­pā, pu­diem sāls iz­ē­du­ši. To­mēr tik un tā ta­gad ir vai­rāk kā­pēc ne­kā tā­pēc. Un kaut kur – dzi­ļi sa­vā sir­dī – es par to do­mā­šu līdz mū­ža ga­lam. Un ta­jā pa­šā lai­kā es es­mu dzī­vei, Lik­te­nim, Die­vam un ma­za­jai rū­ti­ņu la­pi­ņai pie stun­du sa­rak­sta pa­tei­cī­ga, ka man ir tāds draugs – Mār­tiņš Frei­ma­nis. Viņš tie­šām ir. Ne­vis bi­ja.» 

***

MAIJA KALNIŅA

• Dzi­mu­si Cē­sīs

• No 1989. ga­da līdz 1995. ga­dam mā­cī­ju­sies un ab­sol­vē­ju­si Aiz­pu­tes vi­dus­sko­lu

• Dzī­vo Lie­pā­jā

• Te­āt­ra «Rikošets» va­dī­tā­ja un re­ži­so­re

• Mū­zi­kas pa­sā­ku­mu or­ga­ni­za­to­re Lat­vi­jas 1. rok­ka­fej­nī­cā

• Vie­na no fes­ti­vā­la Bal­tic Be­ach Party or­ga­ni­za­to­rēm

• Vie­na no Mār­ti­ņa Frei­ma­ņa fon­da (MFF) di­bi­nā­tā­jām

• Dzied un spē­lē ģi­tā­ru, rak­sta dzies­mas

• Da­žā­du pa­sā­ku­mu or­ga­ni­za­to­re un va­dī­tā­ja

• Vīrs Gu­nārs, dē­li Emīls un Klāvs

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.