Tumši vakari, nogurums, spēku izsīkums, drūms garastāvoklis, visa pasaule rādās pelēki melna. Dzīvesprieka atgūšanai, noguruma pārvarēšanai, iztukšoto enerģijas rezervju atjaunošanai un uzmundrinājumam var palīdzēt dabisks dopings.
Zaļā tēja
Zaļā tēja ne tikai lieliski remdē slāpes, bet arī dod enerģiju un tonizē nervu sistēmu. Tajā ir četras reizes vairāk C vitamīna nekā citronā un desmit reižu vairāk nekā melnajā tējā. C vitamīns ir aktīvs antioksidants. Dzerot zaļo tēju, tiek uzņemtas aminoskābes, kas veicina organisma atjaunošanos pēc lielām fiziskām vai garīgām slodzēm. Zaļajā tējā ir daudz mikroelementu - jods, fluors, dzelzs, kālijs, fosfors, dažādas minerālvielas, kas ļoti nepieciešamas normālai sirdsdarbībai. Zaļā tēja ir arī lielisks līdzeklis svara samazināšanai.
Kafija
Visu nogurušo cilvēku dzēriens - tasīte labas kafijas atgriež darbspējas un prieku! Pateicoties kofeīnam, kafija ir īsts uzmundrinātājs, kas palīdz pamosties, savākties un nepagurt. Tiem, kam ir zems asinsspiediens, profilaksei kafijas tase ir katra rīta neatņemama sastāvdaļa. Pētījumi ir pierādījuši, ka divas kafijas tases dienā stimulē to smadzeņu daļu, kas atbild par uzmanību un koncentrēšanās spēju ilgāku noturību. Mazās devās lietota, kafija paātrina domāšanu, reakcijas ātrumu un darbspējas, taču, lietots pārāk daudz, šis dzēriens palīdz iedzīvoties sirdsklauvēs.
Šokolāde
Kopš seniem laikiem šokolādi sauc par īstu brīnumlīdzekli pret visām kaitēm, sākot no drudža un beidzot ar depresiju. Gan zinātnieki, gan uztura speciālisti ir pierādījuši šokolādes labvēlīgo ietekmi uz organismu: tā uzlabo garastāvokli, mazina nogurumu, rada labsajūtas un laimes sajūtu. Visvairāk enerģijas iegūst, apēdot tieši tumšo šokolādi, jo tajā atrodas teobromīns - viela, ko mēdz saukt par laimes hormonu.
Žāvēti augļi
Žāvēti augļi ir ātrais enerģijas avots - ne velti riekstu un žāvētu augļu kokteili sauc par studentu brokastīm. Atšķirībā no svaigiem augļiem žāvētie spēj ilgu laiku saglabāt savas vērtīgās īpašības un apgādāt cilvēka organismu ar daudziem vitamīniem arī nesezonā. Žāvētie augļi satur kalciju, kāliju, magniju, dzelzi un citas minerālvielas. Žāvētus augļus var ēst kopā ar riekstiem, sēklām, medu un auzu pārslām. Sabalansēta šķiedrvielu un organisko skābju attiecība un liels daudzums minerālvielu padara žāvētus augļus par universāliem produktiem ikdienas uzturā.
Medus
Organismam medus patīk - tas ātri uzsūcas un atbrīvo enerģiju. Medu iesaka cilvēkiem, kuri pakļauti fiziskām vai garīgām pārpūlēm, atveseļošanās procesā. Medū atrodas dažādi mikroelementi, kas karstumā aiziet bojā, tāpēc pie karstas tējas vai kafijas medu, lai tas nezaudētu savas labās īpašības, uzreiz neliek, bet pagaida, kamēr dzēriens nedaudz atdziest. Medus ir lielisks enerģijas avots, to pat salīdzina ar efektīvu degvielu, ko katram vajadzētu lietot fiziskas vai garīgas enerģijas piepūles laikā. Medū ir mazāk kaloriju nekā cukurā, tas, visam pievienots, piešķir brīnišķīgu aromātu un ilgāk saglabā produktu svaigu.
Banāns
Banāns stimulē koncentrēšanās spējas, palīdz domāt, uzlabo atmiņu. Apēst banānu principā nozīmē iegūt zināmu enerģijas lādiņu ar ātru iedarbību. Banānā esošā glikoze un vitamīni organismā uzsūcas nekavējoties, radot možuma sajūtu. B vitamīns un magnijs, ko satur banāns, ir lielisks līdzeklis cīņā pret stresu. Vienā banānā ir trīs reizes vairāk kālija nekā ābolā un divas reizes vairāk ogļhidrātu nekā apelsīnā. Tas ir ideāls ēdiens darbaholiķiem - nedaudz vairāk par 100 kalorijām, ko satur 100 g augļa, uzreiz rada sāta sajūtu.
Rieksti
Kas nepieciešams cilvēkam, lai būtu enerģija? Protams, kalorijas. Un visi rieksti ir bagāti ar kalorijām, taču tie nesatur holesterīnu. Īpaši daudz labo tauku ir Makadamijas riekstos, bet valrieksti, zemesrieksti, mandeles, lazdu rieksti, Brazīlijas rieksti, Indijas rieksti, ciedru rieksti - tie visi stimulē smadzeņu darbību. Riekstos ir daudzveidīgs minerālvielu un vitamīnu klāsts, tie ir lielisks olbaltumvielu avots, tāpēc visi rieksti ir īpaši piemēroti veģetāriešiem.
Vīnogas
Bieži vīnogas iesaka ne tikai kā ogas enerģijas atgūšanai, bet arī kā daudzu diētu sastāvdaļu. Tās attīra organismu no sārņiem, palīdz zaudēt svaru. Galvenā vīnogu sastāvdaļa - glikoze - ātri atjauno spēkus un palīdz pārvarēt nogurumu. Vīnogās nav sevišķi daudz vitamīnu, taču enerģijas pieplūdumu pēc vīnogu ķekara notiesāšanas nevar nejust. Vīnogās esošā glikoze labvēlīgi ietekmē sirdi, bet, ja motors darbojas, arī pati mašīna ir darba kārtībā!
Citrusi
Apelsīni, mandarīni, citroni, greipfrūti, laimi uzmundrina un dod jaunu sparu. Pateicoties lielajai C vitamīna koncentrācijai citrusos, visi šie augļi stiprina imunitāti, bet, piemēram, greipfrūtos esošās rūgtvielas iedarbojas tonizējoši - īpaši pēc fiziskas piepūles. Citrusu ēšana stiprina nervu sistēmu, bet košā, spilgtā augļu krāsa pozitīvi uzmundrina. Bieži vien pilnīgi pietiek ar pāris pilieniem citrusaugļu eļļas aromāta vien, lai enerģija un dzīvesspars atgrieztos!