Tagad daudzi privātmāju un daudzdzīvokļu māju īpašnieki ir ieinteresēti veikt ne tikai kārtējos remontdarbus, bet arī samazināt ēkas siltumzudumus, tādējādi ietaupot lielos tēriņus par apkuri. Tomēr, lai plānotais ietaupījums būtu jūtams un ievērojami tiktu uzlabots komforts dzīvojamajās telpās, siltināšanas procesam ir jānotiek pārdomāti un mērķtiecīgi.
Aptaujātie siltināšanas darbu speciālisti uzsver, ka uzmanīgiem jābūt attiecībā pret nezināmas izcelsmes siltumizolācijas materiāliem. Domājot tikai par ekonomisku cenu, nepievēršot vajadzīgo uzmanību kvalitātes jautājumiem, var sagaidīt vilšanās, jo solītos energoefektivitātes rādītājus var nesasniegt. Tāpēc konkrētajai būvkonstrukcijai piemērotāko siltināšanas veidu un materiālus vislabāk var ieteikt pieredzējis speciālists.
Viss sākas ar izpratni
Vislabāk, ja ir izpratne par to, ka, uzlabojot ēkas siltumnoturību un energoefektivitāti, ieguvums būs ne tikai mājas iemītniekiem, bet arī globālā mērogā - tiks taupīti energoresursi, kas diemžēl izsīkst, gan arī samazināsies CO2 izmešu daudzums atmosfērā.
Ja cilvēki apzinās siltināšanas procesa nozīmīgumu, viņi jūt nepieciešamību mainīt to savā dzīvesvietā, tad arī pret energoefektivitātes pasākumiem visbiežāk izturas pārdomāti un motivēti. No attieksmes pret siltināšanas procesu izriet gan risinājumu izvēle, gan rezultāts, kas var būt gan veiksmīgs, gan arī kļūdains, atzīst speciālisti. Ja izvēlēta konstrukcijai nepiemērota siltināšanas sistēma un siltināšanas process nav bijis veiksmīgs, netiek sasniegti vēlamie energoefektivitātes rādītāji. Vislabāk ir meklēt tādus risinājumus, kas piedāvā uzlabot energoefektivitāti vismaz par 50 procentiem un vairāk. Pēdējo gadu laikā arī Latvijā ir palielinājusies interese par ēkām ar zemu energopatēriņu, kas ir jau tuvu pasīvo māju standartam.
Profesionāļu konsultācija
Protams, ka nozīmīga ir atbilstoši konstrukcijai izvēlēta siltināšanas sistēma, kā arī profesionāli un kvalitatīvi veikta tās montāža. Nevajadzētu paļauties tikai uz pašu uzkrātajām zināšanām, bet laikus konsultēties ar speciālistiem, kas palīdzēs būvēt efektīvāk, kā arī izvēlēties ekonomiskāko risinājumu.
Sadarbība ar zinošu speciālistu nodrošina vajadzīgo rezultātu, savukārt apšaubāmas kvalitātes materiālu un neatbilstoša siltināšanas darbu veicēja izvēle var radīt vilšanos un nevajadzīgus tēriņus. Labs padoms lieti noderēs, izvēloties konkrētajam objektam labāko siltināšanas sistēmu, arī atbilstošākos materiālus.
Pieredzējuši profesionāļi vislabāk zina ES prasības (ETAG normas) un Latvijas būvnormatīvus, kā arī var sniegt informāciju par materiālu izvēli - piemēram, kādas gruntis, līmjavas vai dekoratīvie apmetumi būs vispiemērotākie un kāda ir būvniecības materiālu savstarpējā saderība.
Patērētāji kļūst prasīgāki un interesējas par risinājumiem, kas var nodrošināt kvalitatīvāku rezultātu. Ražotāji ar lielu pieredzi piedāvā gan ilgtspējīgus materiālus, gan tādus, kas ir cilvēkam un videi draudzīgi.
Kļūdas, no kurām var izvairīties
Fasāde ir katras ēkas redzamā daļa, kas rada pirmo iespaidu. Būtiski, lai ēkas vizuālais tēls ir kvalitatīvs un organiski iekļaujas kopējā arhitektoniskajā ainavā. Kvalitatīvi materiāli nodrošina ēku apdares daudzveidību, praktisko un vizuālo kvalitāti, kā arī ekoloģiskumu. Ir jāsaprot, ka katram siltumizolācijas materiālam ir savas priekšrocības un arī trūkumi un ka atšķiras arī to iestrādāšana konstrukcijās.
Glīta fasāde vēsta par to, ka ēka ir profesionāli būvēta un sniedz tās iemītniekiem komfortu. Tomēr nereti var pamanīt, ka neilgi pēc fasādes siltināšanas uz tās parādās plaisas un krāsa sāk lobīties. Tās ir tikai sekas un pierādījums tam, ka siltināšanas procesā ir pieļautas vairākas kļūdas, piemēram, nav pareizi veikta tvaika izolācija, siltumizolācijas materiālu, armējoša sieta iestrāde, kā arī izvēlēts nekvalitatīvs siets. Viena no lielākajām kļūdām ir arī materiālu ekonomija, piemēram, līmjavai ir neatbilstoša konsistence, tā var būt uzklāta nepietiekamā biezumā, Jāatceras, ka līmjavas un dekoratīvā apmetuma biezumam ir jābūt nevis no trīs līdz četriem milimetriem, bet no pieciem līdz septiņiem milimetriem. Bieži vien neprofesionāļi strādā ar neatbilstošiem instrumentiem, netiek novērtēta virsmas kvalitāte un pārbaudīts, vai virsma ir pietiekami līdzena un sagatavota. Ja virsmas kvalitāte nav atbilstoša, rodas problēmas ar siltumizolācijas materiālu stiprināšanu un tiek pieļautas tehniskas kļūdas, arī siltumizolācijas stiprināšanā ar dībeļiem. Materiālu pienācīgi nenostiprina ar vajadzīgo dībeļu skaitu, īpaši tajās ēkas fasādes vietās, kas ir tieši pakļauta vēju pastiprinātai iedarbībai.
Iespējams siltināt no iekšpuses
Ēkās, kur nav iespējama fasāžu siltināšana, iespējams veikt iekštelpu siltināšanu. Mūsdienīgās sistēmas ir efektīvas, jo rada apmēram 50 procentu ietaupījumu par apkures izdevumiem, kā arī ir pietiekami plānas, tādējādi netiek zaudēta ievērojama telpas platība. Speciālisti iesaka uzmanību pievērst tam, ka sienu siltināšana ir īpaši aktuāla tad, ja maina logus. Tas ir svarīgi, jo bieži vien kvalitatīvus logus iebūvē vecā un sadrupušā sienā. Tad ieteicams siltināt sienu no iekšpuses, kas ievērojami uzlabos kopējo siltumizolāciju. Tagad ražotāji piedāvā speciālus risinājumus šādu sienu siltumizolācijai, kas vienlaikus novērš arī pelējuma veidošanos.
Ja veikta pareiza iekštelpu siltināšana, tiek radīta ne tikai komfortabla vide mājas iemītniekiem, bet arī papildu skaņas izolācija, kas mūsdienās ir īpaši aktuāla, jo daudzviet jaunajos projektos netika pārbaudīta skaņas izolācija. Dzīvokļu īpašnieki tagad meklē tehniskus risinājumus, kā nodrošināt vajadzīgo skaņas izolāciju. Viens no kvalitatīviem risinājumiem - iekštelpu siltināšana, izmantojot pārbaudītus un drošus materiālus.