Kā pagatavot itā­ļu de­ser­ta kla­si­ku - ti­ra­mi­su?

© Leonīds Gusevs

Ti­ra­mi­su vis­la­bāk bau­dīt aiz­vēr­tām acīm! Jau pir­mo de­ser­ta ka­ro­ti ēdot, šķi­tīs, ka sāk augt bal­ti, pū­kai­ni spār­ni­ņi – kā eņ­ģe­lim. Vēl vie­na ka­ro­te gai­sī­gā, pie­neņ­pū­kai līdz­īgā kā­ru­ma, un pār­ņem dro­ša pār­lie­cī­ba, ka sē­di uz mā­ko­ņa un trau­cies tu­vāk de­be­sīm – rai­žu un kreņ­ķu par ik­die­nas pro­blē­mām nav, par lie­kām ka­lo­ri­jām arī ne­do­mā­jam!

SA­STĀV­DA­ĻAS (3 por­ci­jām)

100 g ce­pu­mu Dā­mu pirk­sti­ņi

3 olas

100 ml stip­ras ka­fi­jas

250 g Mas­car­po­ne krēm­sie­ra

80 g cu­ku­ra

20 - 25 ml Ama­ret­to li­ķie­ra

ka­ka­o pul­ve­ris

pū­der­cu­kurs

svai­gas ogas

PA­GA­TA­VO­ŠA­NA:

  1. Olu bal­tu­mus at­da­la no dzel­te­nu­miem. 2 olu bal­tu­mus un 40 g cu­ku­ra sa­pu­to stin­grās pu­tās
  2. At­se­viš­ķi sa­pu­to 3 olu dzel­te­nu­mus ar 40 g cu­ku­ra, pie­vie­no Ama­ret­to li­ķie­ri.
  3. Tur­pi­not pu­tot, olu dzel­te­nu­mam pie­vie­no krēm­sie­ru un pu­to tik il­gi, ka­mēr ie­gūst vien­da­bī­gas ma­sas kon­sis­ten­ci.
  4. Vien­da­bī­ga­jā olas dzel­te­nu­ma un krēm­sie­ra ma­sā ie­ci­lā olu bal­tu­mus, lē­ni iz­mai­sa .
  5. Ti­ra­mi­su kār­to de­ser­ta por­ci­ju trau­kos. Kat­rā vis­pirms ie­liek ēdam­ka­ro­ti krē­ma ma­sas, virs tās kār­to ce­pu­mus: at­bil­sto­ša iz­mē­ra ga­ba­li­ņos sa­lauz­tus, ce­pu­mus vis­pirms ātr­i ie­mērc ie­priekš uz­vā­rī­tā kar­stā un stip­rā ka­fi­jā (tā, lai sa­mirkt pa­gūst ti­kai vie­na ce­pu­ma pus­e), tad liek uz krē­ma. Se­ko krē­ma kār­ta un ce­pu­mu kār­ta, un tā - ka­mēr trauks līdz ma­lām pilns.
  6. Vir­sē­jo krē­ma kār­tu ar na­zi glī­ti no­lī­dzi­na. Trau­kus ar ti­ra­mi­su vis­maz uz di­vām stun­dām (vis­la­bāk - uz vi­su nak­ti!) no­vie­to le­dus­ska­pī, lai vi­sas de­ser­ta garš­as sa­vel­kas.
  7. Pirms pa­snieg­ša­nas ti­ra­mi­su caur sie­ti­ņu ba­gā­tī­gi pār­kai­sa ar ka­ka­o pul­ve­ri, pa­vi­sam vieg­li - ar pū­der­cu­ku­ru un de­ko­rē ar svai­gām ogām un pi­par­mēt­ru la­pi­ņu.

VĒRTS ZI­NĀT

  • Kat­rā Itā­li­jas re­ģi­onā ti­ra­mi­su ga­ta­vo maz­liet ci­tā­di, tā­pēc ne­vie­nu šī sla­ve­nā de­ser­ta re­cep­ti ne­var saukt par auten­tis­ku: ik­viens se­vi cie­nošs itā­ļu vir­tu­ves pa­zi­nējs sa­cīs, ka ti­kai vi­ņa re­cep­te ir tā īs­tā un vie­nī­gā.
  • Tul­ko­ju­mā no itā­ļu va­lo­das „tirami’su” no­zī­mē ņem ma­ni! Div­do­mī­gi, vai ne! 19. gad­sim­tā šo ka­lo­ri­jām ba­gā­to de­ser­tu īpa­ši bi­ja ie­cie­nī­ju­šas Ve­nē­ci­jas kur­ti­zā­nes. Ko­fe­īns, ka­ka­o un al­ko­hols pa­tie­šām uz­mun­dri­na un ra­da vieg­lu­ma un lai­mes sa­jū­tu!
  • Ti­ra­mi­su, ko Itā­li­jā un vi­sā pa­sau­lē ēd un die­vi­na šo­dien, ra­dīts 1975. ga­dā Lom­bar­di­jā, kad vie­nu no ti­ra­mi­su gal­ve­na­jām sa­stāv­da­ļām - uni­kā­lo Mas­car­po­ne sie­ru - sā­ka ra­žot un pār­dot rūp­nie­cis­ki.

PA­DOMS

  • Lai iz­bau­dī­tu īs­tu ti­ra­mi­su garš­u, sa­stāv­da­ļas ne­va­jag aiz­stāt ar ko ci­tu. Pie­mē­ram, sal­di krauk­šķī­gos Dā­mu pirk­sti­ņus ar bis­kvī­tu vai kā­diem ci­tiem ce­pu­miem, tā­pat ne­va­jag Mas­car­po­ni aiz­stāt ar Bon­jur vai Kā­ru­ma kla­sis­ko svai­go sie­ru - garš­as ni­an­ses no­teik­ti būs ci­tas.
  • Ama­ret­to man­de­ļu li­ķie­ra vie­tā var ņemt ru­mu, kon­ja­ku vai Rī­gas mel­no bal­za­mu - katrs at­se­višķs al­ko­hols de­ser­tam pie­šķirs sa­vu stip­ru­ma un pi­kan­tu­ma no­ti. Ja de­ser­tu bau­dīs bēr­ni, al­ko­ho­lu ne­va­jag pie­vie­not!
  • Lai vis­pil­nī­gāk sa­gar­šo­tu īpa­šo Itā­li­jas garš­u, ti­ra­mi­su vis­la­bāk vei­dot no 3 līdz 4 kār­tām.
  • De­ser­tu var kār­tot gan at­se­viš­ķos por­ci­ju trau­kos, gan ko­pē­jā taisn­stū­ra trau­kā un pēc tam sa­griezt por­ci­jās. Ot­rais va­ri­ants pie­mē­ro­tāks si­tu­āci­jās, kad dro­ši zi­nāms, ka ti­ra­mi­su tiks no­tie­sāts vie­nā pie­gā­jie­nā.
  • Ir ti­ra­mi­su re­cep­tes, ku­ru sa­stāv­da­ļās mi­nēts salds krē­jums, biez­piens, apel­sī­nu džems, ba­nā­ni, šķīs­to­šā ka­fi­ja - ie­spē­ju ra­do­šām iz­paus­mēm da­žā­du garš­u ti­ra­mi­su pa­ga­ta­vo­ša­nai ne­trūkst!