Paaugstināts asinsspiediens ir viens no būtiskākajiem sirds un asinsvadu slimību cēloņiem – tas var veicināt koronāru sirds slimību, miokarda infarktu un insultu, kā arī aterosklerozi, kas negatīvi ietekmē dzīvībai svarīgu orgānu funkcijas. Izvairīties no šiem biediem var, laikus rūpējoties par veselību, praktizējot veselīgu dzīvesveidu un veicot asinsspiediena paškontroli, kas ir lietderīga jebkurā vecumā.
Agrāk bieži izskanēja sauklis, ka, jo spiediens zemāks, jo labāk, bet šobrīd tas ir mainījies un skan tā - jo agrāk asinsspiedienu sāk koriģēt, jo mazāku ļaunumu tas nodara sirds muskulim un asinsvadiem.
Ideāls spiediens jebkurā vecumā
Asinsspiediens ir asins plūsmas spiediens uz artēriju sieniņām, ko ietekmē sirds saraušanās spēks, sirdsdarbības ātrums, cirkulējošo asiņu daudzums un asinsvadu stāvoklis. Spiediena mērījumu nosaka divi lielumi - lielākais cipars raksturo sistolisko asinsspiedienu, kas izsaka asins spiedienu sirds saraušanās brīdī, kad asinis tiek iepludinātas artērijās, bet mazākais cipars ir diastoliskais spiediens jeb asins spiediens starp divām sirds saraušanās kustībām. Ja artērijas ir sašaurinājušās un neelastīgas, asinsspiediens paaugstinās un cilvēks sirgst ar hipertensiju.
Lai arī nereti dzirdēts, ka gados vecākiem cilvēkiem asinsspiediena norma atšķiras, ārste atgādina, ka šis uzskats ir maldīgs: «Normāls asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80 mmHg. Tā kā, organismam novecojot, asinsvadi kļūst mazāk elastīgi, kā dēļ arī asinsspiediens lielākoties paaugstinās, ir pieļaujams 130/80 mmHg, taču jebkurā gadījumā asinsspiedienam ir jābūt zem 140/80 mmHg.» Vecākiem cilvēkiem ar kaut vai tikai nedaudz paaugstinātu asinsspiedienu būtu rūpīgi jāseko līdzi savai veselībai, jo insulta risks esot diezgan liels.
Ieguldījums veselībā
Pacientam ir jāsaprot, kas ir jādara, un jāapzinās paša ieguldījums savā veselībā, jo tikai tad veidosies motivācija un saprašana, kā labsajūtu uzlabot paša spēkiem. Viens no augsta asinsspiediena veicinātājiem ir mazkustīgs dzīvesveids, tāpēc, lai no tā izvairītos, pirmkārt, ieteicams kustēties - vairāk staigāt, nūjot, slēpot un skriet. Aktīvs dzīvesveids trenē sirdi un asinsvadus un normalizē asinsspiedienu. Otrkārt, ir jāsamazina liekais svars, kas ir viens no galvenajiem cukura diabēta, sirds slimību, infarkta un insulta riska faktoriem. Lai kontrolētu savu svaru, vispirms ir jānosaka ķermeņa masas indekss, ko aprēķina, ķermeņa masu kilogramos dalot ar kvadrātā kāpinātu ķermeņa garumu metros - ja iznākums ir no 25 līdz 30, tas liecina par lieko svaru, bet, ja virs 30, tā jau ir aptaukošanās. Cilvēkiem ar lieko svaru ieteicams iekļaut ikdienas ēdienkartē vairāk svaigus vai vārītus dārzeņus, liesu gaļu un treknas jūras zivis, kā arī graudaugus. Jāizvairās arī no pārmērīgas sāls lietošanas - ja asinsspiediens un/vai holesterīna līmenis ir paaugstināts, sāls patēriņš jāierobežo līdz 1,5 gramiem dienā.
Asinsspiediena regulācija nekādi nav savienojama ar smēķēšanu - šis paradums paātrina sirdsdarbību un bojā artēriju sieniņas, radot desmit reižu lielāku risku iedzīvoties perifēro artēriju slimībās (kāju artēriju bojājumi).
Spiediena kontrole
Asinsspiediens ir jākontrolē arī ļoti agrā jaunībā, jo praksē nākas sastapties arī ar 17 un 18 gadus veciem sportistiem, kuriem spiediens ir nepamatoti augsts, tāpēc savs spiediens katram ir jāzina - lai zinātu savas pamata pozīcijas un rēķinātos ar riskiem, kas var būt pārmantoti no vecākiem.
Regulāra asinsspiediena paškontrole ir noderīga, jo, aizejot pie ārsta, spiediens var nebūt objektīvs - cilvēks var būt steidzies vai satraucies, tāpēc ir labi, ja mājās ir asinsspiediena mērītājs, lai pacients pats var izmērīt un saprast, kāds ir spiediens ikdienas apstākļos. Labi ir arī zināt, kāds spiediens ir, piemēram, stresa situācijās, lai zinātu, cik augstu tas var uzkāpt. Ļoti labi ir rezultātus arī piefiksēt, īpaši tad, ja tikko uzsākta terapija
Aparātus izvēlēties ir vienkārši - katrs cilvēks var izmērīt sev spiedienu ar pusautomātisko aparātu, taču noteikti vajadzētu izvēlēties tādu, kas paredzēts mērīšanai uz augšdelma, jo tad rezultāts būs visprecīzākais. Pirms mērīšanas piecas minūtes vajadzētu pabūt miera stāvoklī, bet mērot izdarīt trīs mērījumus pēc kārtas un ņemt vērā vidējo, jo asinsspiediens ir mainīgs lielums.
NODERĪGI
IETEKMĒJAMIE RISKA FAKTORI
NEIETEKMĒJAMIE RISKA FAKTORI
Avots: www.parsirdi.lv