Viens no augst­a asins­spie­die­na vei­ci­nā­tā­jiem ir maz­kus­tīgs dzī­ves­veids

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Pa­aug­sti­nāts asins­spie­diens ir viens no bū­tis­kā­ka­jiem sirds un asins­va­du sli­mī­bu cē­lo­ņiem – tas var vei­ci­nāt ko­ro­nā­ru sirds sli­mī­bu, mi­okar­da in­far­ktu un in­sul­tu, kā arī atero­skle­ro­zi, kas ne­ga­tī­vi ie­tek­mē dzī­vī­bai sva­rī­gu or­gā­nu fun­kci­jas. Iz­vai­rī­ties no šiem bie­diem var, lai­kus rū­pē­jo­ties par ve­se­lī­bu, prak­ti­zē­jot ve­se­lī­gu dzī­ves­vei­du un vei­cot asins­spie­die­na paš­kon­tro­li, kas ir liet­de­rī­ga jeb­ku­rā ve­cu­mā.

Ag­rāk bie­ži iz­ska­nē­ja sau­klis, ka, jo spie­diens zem­āks, jo la­bāk, bet šo­brīd tas ir mai­nī­jies un skan tā - jo ag­rāk asins­spie­die­nu sāk ko­ri­ģēt, jo ma­zā­ku ļau­nu­mu tas no­da­ra sirds mus­ku­lim un asins­va­diem.

Ide­āls spie­diens jeb­ku­rā ve­cu­mā

Asins­spie­diens ir asins plūs­mas spie­diens uz ar­tē­ri­ju sie­ni­ņām, ko ie­tek­mē sirds sa­rau­ša­nās spēks, sirds­dar­bī­bas āt­rums, cir­ku­lē­jo­šo asi­ņu dau­dzums un asins­va­du stā­vok­lis. Spie­die­na mē­rī­ju­mu no­sa­ka di­vi lie­lu­mi - lie­lā­kais ci­pars rak­stu­ro sis­to­lis­ko asins­spie­die­nu, kas iz­sa­ka asins spie­die­nu sirds sa­rau­ša­nās brī­dī, kad asi­nis tiek ie­plu­di­nā­tas ar­tē­ri­jās, bet ma­zā­kais ci­pars ir dia­sto­lis­kais spie­diens jeb asins spie­diens starp di­vām sirds sa­rau­ša­nās kus­tī­bām. Ja ar­tē­ri­jas ir sa­šau­ri­nā­ju­šās un ne­elas­tī­gas, asins­spie­diens pa­aug­sti­nās un cil­vēks sirgst ar hi­per­ten­si­ju.

Lai arī ne­re­ti dzir­dēts, ka ga­dos ve­cā­kiem cil­vē­kiem asins­spie­die­na nor­ma at­šķi­ras, ār­ste at­gā­di­na, ka šis uz­skats ir mal­dīgs: «Nor­māls asins­spie­diens jeb­ku­rā ve­cu­mā ir 120/80 mmHg. Tā kā, or­ga­nis­mam no­ve­co­jot, asins­va­di kļūst ma­zāk elas­tī­gi, kā dēļ arī asins­spie­diens lie­lā­ko­ties pa­aug­sti­nās, ir pie­ļau­jams 130/80 mmHg, ta­ču jeb­ku­rā ga­dī­ju­mā asins­spie­die­nam ir jā­būt zem 140/80 mmHg.» Ve­cā­kiem cil­vē­kiem ar kaut vai ti­kai ne­daudz pa­aug­sti­nā­tu asins­spie­die­nu bū­tu rū­pī­gi jā­se­ko līdz­i sa­vai ve­se­lī­bai, jo in­sul­ta risks esot diez­gan liels.

Ie­gul­dī­jums ve­se­lī­bā

Pa­cien­tam ir jā­sa­prot, kas ir jā­da­ra, un jā­ap­zi­nās pa­ša ie­gul­dī­jums sa­vā ve­se­lī­bā, jo ti­kai tad vei­do­sies mo­ti­vā­ci­ja un sa­pra­ša­na, kā lab­sa­jū­tu uz­la­bot pa­ša spē­kiem. Viens no augst­a asins­spie­die­na vei­ci­nā­tā­jiem ir maz­kus­tīgs dzī­ves­veids, tā­pēc, lai no tā iz­vai­rī­tos, pirm­kārt, ie­tei­cams kus­tē­ties - vai­rāk stai­gāt, nū­jot, slē­pot un skriet. Ak­tīvs dzī­ves­veids tre­nē sir­di un asins­va­dus un nor­ma­li­zē asins­spie­die­nu. Otr­kārt, ir jā­sa­ma­zi­na lie­kais svars, kas ir viens no gal­ve­na­jiem cu­ku­ra di­abē­ta, sirds sli­mī­bu, in­far­kta un in­sul­ta ris­ka fak­to­riem. Lai kon­tro­lē­tu sa­vu sva­ru, vis­pirms ir jā­no­sa­ka ķer­me­ņa ma­sas in­dekss, ko ap­rē­ķi­na, ķer­me­ņa ma­su ki­lo­gra­mos da­lot ar kvad­rā­tā kā­pi­nā­tu ķer­me­ņa ga­ru­mu met­ros - ja iz­nā­kums ir no 25 līdz 30, tas lie­ci­na par lie­ko sva­ru, bet, ja virs 30, tā jau ir ap­tau­ko­ša­nās. Cil­vē­kiem ar lie­ko sva­ru ie­tei­cams ie­kļaut ik­die­nas ēdien­kar­tē vai­rāk svai­gus vai vā­rī­tus dār­ze­ņus, lie­su ga­ļu un trek­nas jū­ras zi­vis, kā arī graud­au­gus. Jā­iz­vai­rās arī no pār­mē­rī­gas sāls lie­to­ša­nas - ja asins­spie­diens un/vai ho­les­te­rī­na lī­me­nis ir pa­aug­sti­nāts, sāls pa­tē­riņš jā­ie­ro­be­žo līdz 1,5 gra­miem die­nā.

Asins­spie­die­na re­gu­lā­ci­ja ne­kā­di nav sa­vie­no­ja­ma ar smē­ķē­ša­nu - šis pa­ra­dums pa­āt­ri­na sirds­dar­bī­bu un bo­jā ar­tē­ri­ju sie­ni­ņas, ra­dot des­mit rei­žu lie­lā­ku ris­ku ie­dzī­vo­ties pe­ri­fē­ro ar­tē­ri­ju sli­mī­bās (kā­ju ar­tē­ri­ju bo­jā­ju­mi).

Spie­die­na kon­tro­le

Asins­spie­diens ir jā­kon­tro­lē arī ļo­ti ag­rā jau­nī­bā, jo prak­sē nā­kas sa­stap­ties arī ar 17 un 18 ga­dus ve­ciem spor­tis­tiem, ku­riem spie­diens ir ne­pa­ma­to­ti augsts, tā­pēc savs spie­diens kat­ram ir jā­zi­na - lai zi­nā­tu sa­vas pa­ma­ta po­zī­ci­jas un rē­ķi­nā­tos ar ris­kiem, kas var būt pār­man­to­ti no ve­cā­kiem.

Re­gu­lā­ra asins­spie­die­na paš­kon­tro­le ir no­de­rī­ga, jo, aiz­ejot pie ār­sta, spie­diens var ne­būt ob­jek­tīvs - cil­vēks var būt stei­dzies vai sa­trau­cies, tā­pēc ir la­bi, ja mā­jās ir asins­spie­die­na mē­rī­tājs, lai pa­cients pats var iz­mē­rīt un sa­prast, kāds ir spie­diens ik­die­nas ap­stāk­ļos. La­bi ir arī zi­nāt, kāds spie­diens ir, pie­mē­ram, stre­sa si­tu­āci­jās, lai zi­nā­tu, cik augs­tu tas var uz­kāpt. Ļo­ti la­bi ir re­zul­tā­tus arī pie­fik­sēt, īpa­ši tad, ja tik­ko uz­sāk­ta te­ra­pi­ja

Apa­rā­tus iz­vē­lē­ties ir vien­kār­ši - katrs cil­vēks var iz­mē­rīt sev spie­die­nu ar pus­au­to­mā­tis­ko apa­rā­tu, ta­ču no­teik­ti va­ja­dzē­tu iz­vē­lē­ties tā­du, kas pa­re­dzēts mē­rī­ša­nai uz augš­del­ma, jo tad re­zul­tāts būs vis­pre­cī­zā­kais. Pirms mē­rī­ša­nas pie­cas mi­nū­tes va­ja­dzē­tu pa­būt mie­ra stā­vok­lī, bet mē­rot iz­da­rīt trīs mē­rī­ju­mus pēc kār­tas un ņemt vē­rā vi­dē­jo, jo asins­spie­diens ir mai­nīgs lie­lums.

NO­DE­RĪ­GI

IE­TEK­MĒ­JA­MIE RIS­KA FAK­TO­RI

  • smē­ķē­ša­na
  • pa­aug­sti­nāts asins­spie­diens
  • pa­aug­sti­nāts ho­les­te­rī­na lī­me­nis
  • pa­lie­li­nāts ķer­me­ņa svars
  • ne­pie­tie­ka­ma fi­zis­kā ak­ti­vi­tā­te
  • cu­ku­ra di­abēts
  • ne­pa­reizs uz­turs

NE­IE­TEK­MĒ­JA­MIE RIS­KA FAK­TO­RI

  • ve­cums
  • dzi­mums
  • ie­dzim­tī­ba

Avots: www.parsirdi.lv

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.