Ek­sā­me­ni jau klāt. Kā at­jau­not ener­ģi­ju un pārvarēt nogurumu?

© F64/attēlam ir ilustratīva nozīme

 Mūs­die­nu strau­jais dzī­ves ritms ar lie­lā­kām vai ma­zā­kām stre­sa si­tu­āci­jām cil­vē­kam liek sa­skar­ties ik uz so­ļa. Ne­lie­las stre­sa si­tu­āci­jas ik­die­nā pa­līdz mo­bi­li­zē­ties un dar­bo­ties, va­rē­tu pat teikt, ka zi­nā­ma stre­sa de­va ir va­ja­dzī­ga, lai re­aģē­tu uz no­tie­ko­šo. Ta­ču ne vis­iem un ne vien­mēr ne­liels stre­siņš pa­līdz sa­vāk­ties, it īpa­ši si­tu­āci­jās, kad jā­sa­ska­ras ar lie­lu ga­rī­gu un fi­zis­ku slo­dzi, kad lai­ka vien­mēr ir par maz, bet da­rā­mā tik daudz, ka šķiet – dien­nak­tī no­teik­ti ir par maz stun­du.

Šā­das si­tu­āci­jas, kad ek­sā­me­ni jau klāt, bet lai­ka tiem sa­ga­ta­vo­ties at­li­cis pa­vi­sam maz, lai­kam gan ir pie­dzī­vo­jis ik­viens iz­lai­du­ma kla­ses sko­lēns un stu­dents, tās la­bi pa­zīs­ta­mas arī sko­lo­tā­jiem, ju­ris­tiem un vis­iem ci­tiem, ku­ri, ga­ta­vo­jo­ties kā­dam at­bil­dī­gam pa­sā­ku­mam, dar­bo­jas pa­aug­sti­nā­tas fi­zis­kas un ga­rī­gas slo­dzes ap­stāk­ļos. Mēs vis­i sa­ska­ra­mies ar si­tu­āci­jām, kad ne­pie­cie­šams veikt vai­rā­kus pie­nā­ku­mus ie­ro­be­žo­tā lai­kā - dar­bā, mā­cī­bās, sa­dzī­vē, da­žā­dos pa­sā­ku­mos. Tas pra­sa daudz ener­ģi­jas, un, lai vi­su pa­spē­tu, mie­gam at­liek ar­vien ma­zāk lai­ka, ro­das no­gu­rums, stress, un šā­dos ap­stāk­ļos kļūst kriet­ni grū­tāk kon­cen­trē­ties. Bie­ži vien tiek ņem­ti pa­lī­gā da­žā­di lī­dzek­ļi, lai at­jau­no­tu ener­ģi­ju un aiz­dzī­tu no­gu­ru­mu, kā, pie­mē­ram, ka­fi­ja, ener­ģi­jas dzē­rie­ni, šo­ko­lā­de, auk­sta du­ša u.c. Ta­ču tam vis­am ir īs­lai­cīgs efekts.

Lai veik­tu ga­rī­gu dar­bu, ga­ta­vo­tos ie­skai­tēm un ek­sā­me­niem pa­aug­sti­nā­ta stre­sa un lie­las slo­dzes si­tu­āci­jā, sva­rī­ga lo­ma ir spē­jai kon­cen­trē­ties un at­mi­ņai. Tā­dēļ bū­tis­ki ir no­dro­ši­nāt, lai pie­tik­tu ener­ģi­jas un lai va­rē­tu kon­cen­trē­ties un at­ce­rē­ties la­sī­to, dzir­dē­to un ie­mā­cī­to.

Uz­tu­rēt at­mi­ņu la­bā for­mā

At­mi­ņa tiek uz­ska­tī­ta par vie­nu no gal­ve­na­jiem iz­zi­ņas pro­ce­siem, kas iz­pau­žas gū­tās pie­re­dzes un in­for­mā­ci­jas ie­gau­mē­ša­nā, sa­gla­bā­ša­nā un re­pro­du­cē­ša­nā. Tā ir augs­tu vēr­tē­ta vis­os lai­kos, jo īpa­ši mūs­die­nās, kad in­for­mā­ci­jas dau­dzums, kas jā­at­ce­ras, ir ļo­ti ap­jo­mīgs. Mēs va­ram pa­lī­dzēt sa­vai at­mi­ņai, to vien­mēr uz­tu­rot la­bā for­mā. Šim no­lū­kam at­mi­ņas me­hā­nis­mi ir re­gu­lā­ri jā­tre­nē, kat­ru die­nu vel­tot tam vis­maz 20-25 mi­nū­tes. Jā­mē­ģi­na at­rast sev vis­pie­mē­ro­tā­ko vei­du, kā uz­ņemt in­for­mā­ci­ju, la­sot ska­ļi vai klu­si, klau­so­ties, uz­tve­rot vi­zu­āli utt. Tā­pat arī der zi­nāt, ka vai­rā­ku­mam cil­vē­ku at­mi­ņa vis­la­bāk fun­kci­onē lai­kā no as­to­ņiem rī­tā līdz div­pa­dsmi­tiem die­nā, pēc tam tā pa­kā­pe­nis­ki krī­tas. Pēc pie­ciem pēc­pus­die­nā ie­gau­mē­ša­na uz­la­bo­jas, un, ja cil­vēks nav pa­vi­sam no­gu­ris, tā sa­sniedz aug­stā­ko pun­ktu ap sep­ti­ņiem va­ka­rā.

Lai va­rē­tu kon­cen­trē­ties

Ir sva­rī­gi at­tīs­tīt arī uz­ma­nī­bu - kon­cen­trē­ties uz kon­krē­tu priekš­me­tu vai pro­ce­su, ig­no­rē­jot bla­kus pa­rā­dī­bas.

Lie­la no­zī­me ir arī dar­ba vi­dei: jo ēr­tāk cil­vēks jū­tas, jo la­bāk iz­do­das kon­cen­trē­ties, tā­dēļ bū­tis­ka lo­ma ir tā­dām vien­kār­šām lie­tām kā mak­si­mā­li ērts krēsls un galds. Tā­pat ir sva­rī­gi kat­ru stun­du vis­maz pie­cas mi­nū­tes at­slā­bi­nā­ties, kon­cen­trē­ties uz at­pū­tas mir­kli, kam jā­būt pie­tie­ka­mi il­gam, lai sma­dze­nes spē­tu dis­tan­cē­ties no vei­ca­mā uz­de­vu­ma. Jā­cen­šas no­ro­be­žo­ties no trau­cēk­ļiem.

Die­nu ie­tei­cams sākt ar la­bām bro­kas­tīm, re­gu­lā­ri dzert ūde­ni, jo ūdens trū­kums or­ga­nis­mā var likt cil­vē­kam jus­ties no­gu­ru­šam, aiz­kai­ti­nā­tam vai tā­dam kā brem­zē­tam. Cen­tie­ties vie­nā rei­zē da­rīt vie­nu dar­bu, ik pa lai­kam ļau­jiet sev at­pūs­ties un pēc dar­ba pa­veik­ša­nas ap­bal­vo­jiet se­vi ar kaut ko pa­tī­ka­mu.

No­de­rī­gi!

Kā at­jau­not ener­ģi­ju

  • Ie­dzert ta­si za­ļās vai mel­nās tē­jas - to dze­rot, līdz­sva­ro­jas do­mas un emo­ci­jas, klie­dē­jas mie­gai­nī­ba un no­gu­rums.
  • Sākt die­nu ar ma­sā­žu, rū­pī­gi iz­ber­zē­jot pē­das - vis­pirms pa­pē­di, tad pē­das vi­dus­da­ļu, pirk­stu pa­mat­ni un kat­ru pirk­stu, līdz pē­da kļūst sil­ta. Tas pa­līdz ak­ti­vi­zēt asins­ri­ti, at­jau­not ener­ģē­tis­kās plūs­mas or­ga­nis­mā, re­flek­to­ri ie­dar­bo­jas uz vis­iem or­gā­niem.
  • Bie­žāk smai­dīt, jo, pa­vel­kot uz augš­u lū­pu kak­ti­ņus, sma­dze­nes sa­ņem sti­mu­lē­jo­šus sig­nā­lus, vai­ro­jas lab­sa­jū­ta.
  • Lai asi­nis cir­ku­lē­tu, audi sa­ņem­tu skā­bek­li un uz­tur­vie­las, jā­vai­ro fi­zis­kais to­nuss. Tad arī ener­ģi­jas ir vai­rāk. Te pa­līdz jeb­ku­ra fi­zis­kā ak­ti­vi­tā­te, tur­klāt, jo vien­kār­šā­ka, jo la­bāk, pie­mē­ram, nū­jo­ša­na vai pa­stai­ga. Fi­zis­ko ak­ti­vi­tā­ti pār­trauc tad, kad jūt, ka vēl maz­liet va­rē­tu.
  • Arī in­ten­sī­vi strā­dā­jot vai mā­co­ties ek­sā­me­niem, ir pa­rei­zi lai­ku pa lai­kam pa­ņemt ne­lie­lu pār­trau­ku­mu, maz­liet at­pūs­ties, iz­kus­tē­ties.
  • Die­nas ri­tu­mā der ik pa lai­kam at­slēg­ties no da­rā­mā - aiz­vērt acis, se­kot el­po­ša­nai, cen­sties ne­ļaut do­mām ie­nākt se­vī. Ja tas to­mēr ne­iz­do­das, ar strau­ju iz­el­pu spa­rī­gi iz­pūst tās ār­ā, pro­jām no se­vis.
  • Ja ap­stāk­ļi ļauj, die­nas gai­tā ie­tei­cams iz­vin­gri­nāt mu­gu­ru. At­bal­stie­ties ar ro­kām pret krēs­lu vai sie­nu un iz­lie­ciet mu­gu­ru kū­ku­mā, tad iz­stai­pie­ties, kā to da­ra ka­ķis. Tad vis­i skrie­me­lī­ši at­brī­vo­jas no sprie­dzes, mus­ku­ļi re­lak­sē­jas un šķēr­šļu ener­ģi­jas plūs­mām ir ma­zāk.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.