IETEIKUMI: Kā pa­ga­ri­nāt dzī­vi Zie­mas­svēt­ku eg­lī­tei

© F64

Ir ļau­dis, ku­ri ie­gā­dā­jas Zie­mas­svēt­ku eg­lī­tes po­dos – kāds prin­ci­pa pēc, cits prag­ma­tis­ku ap­svē­ru­mu dēļ. Cil­vē­ki ar za­ļā­ku do­mā­ša­nu uz­ska­ta, ka eg­lī­tes ar am­pu­tē­tām kā­jām diez ko lie­lu prie­ku ne­var sa­gā­dāt, un ne­spēj ie­do­mā­ties šā­du skais­tu­mu no­ga­lē­tu un pēc tam bru­tā­li iz­li­di­nā­tu pa daudz­dzī­vok­ļu mā­jas lo­gu vai no­mes­tu pie at­kri­tu­mu kon­tei­ne­ra. Ci­ti spriež prag­ma­tis­kāk: mak­sā gan­drīz tā­pat kā cir­stās eg­les (ne­re­ti pat lē­tāk).

Star­pī­ba ti­kai tā, ka pēc svēt­kiem ko­ciņš ro­tās va­sar­nī­cas dār­zu vai lau­ku sē­tu, tā­dē­jā­di ļau­jot par to pa­šu ce­nu prie­cā­ties vi­su ga­du un pie la­ba iz­nā­ku­ma pat des­mi­tiem ga­du. Tad kā­pēc gan ne­dot ie­spē­ju eg­lī­tei dzī­vot arī pēc Zie­mas­svēt­kiem? Par to, kā sa­gla­bāt po­deg­lī­ti dzī­vu līdz iz­stā­dī­ša­nai ār­ā, stās­ta Na­ci­onā­lā bo­tā­nis­kā dār­za di­rek­tors An­drejs Svi­lāns.

Iz­vē­le

No mū­su pa­šu Lat­vi­jā audzē­ta­jām su­gām po­dos pa­ras­ti tiek stā­dī­ta gan pa­ras­tā eg­le Pi­ce­a abies, gan vie­na no asās eg­les P.pun­gens for­mām - sud­rab­eg­le, ku­rai ir rak­stu­rī­gas zil­ga­nās sku­jas. Lai­ku pa lai­kam po­di­ņos var ie­rau­dzīt pa kā­dai gar­zvī­ņu balt­eg­lei Abies x pha­ne­ro­le­pis. Daž­reiz ga­dās pa­ma­nīt arī kā­du Ser­bi­jas eg­li. No ie­ves­ta­jām bie­žāk po­dos no­pēr­ka­ma ir Ka­nā­das eg­les P.glau­ca šķir­ne Co­ni­ca ar iz­teik­ti ko­nis­ku, it kā pie­fri­zē­tu vai­na­gu. No Rie­tum­ei­ro­pas vis­bie­žāk (lie­lā­ko­ties cir­stā vei­dā) ie­ved No­rdma­ņa jeb Kau­kā­za balt­eg­les Abies no­rdman­ni­ana ar pa­ga­rām tum­ši za­ļām, mīk­stām un ļo­ti smar­žī­gām sku­jām, kas ne­birst mē­ne­šiem il­gi. Diem­žēl Kau­kā­za balt­eg­le po­dos gan­drīz nav no­pēr­ka­ma.

At­šķi­rī­bā no griez­ta­jiem ko­ci­ņiem, ku­rus ču­pu ču­pām var sa­stū­ķēt dā­ņu kon­tei­ne­ros vai fū­rēs, kas no Vā­ci­jas do­das uz Lat­vi­ju, po­dos pēr­ka­mās eg­lī­tes lie­lā­ko­ties ir paš­mā­ju pre­ce. Tas no­zī­mē, ka tās ir daudz pie­mē­ro­tā­kas mū­su kli­ma­tam ne­kā ār­ze­mēs audzē­tās. Ne­rau­go­ties pat uz šiem lab­vē­lī­gā­ka­jiem no­sa­cī­ju­miem, eg­lī­tes turp­mā­kais lik­te­nis ir veik­smes spē­le, lo­te­ri­ja. «Mēs ne­zi­nām, cik sen un kā ko­ciņš iz­rakts, cik lie­la un spē­cī­ga ir tā sak­ņu sis­tē­ma. Var­būt tas bru­tā­li ar lāp­stu iz­celts, ne­žē­lī­gi ap­cēr­tot sak­nes, bet pēc tam kā bur­kāns ie­bak­stīts po­dā. Tad jau tā ir tā pa­ti griez­tā eg­lī­te, par ku­ru pir­cē­jam ra­dī­ta ilū­zi­ja, ka ko­ciņš ir dzīvs,» sa­ka An­drejs Svi­lāns. Ja stād­au­dzē­tājs ir god­prā­tīgs un ne­dze­nas pēc īs­lai­cī­ga, ko­mer­ci­āla la­bu­ma, ir ce­rī­bas, ka Zie­mas­svēt­ku eg­lī­te mūs prie­cēs il­gi. Vai tā būs, lie­lā mē­rā at­ka­rīgs arī no cil­vē­ka, kas to ie­gā­dā­jies.

Pār­bau­dī­jums ar kar­stu­mu

Ja eg­lī­te pa­re­dzē­ta mā­jai vai dzī­vok­lim ar krāsns ap­ku­ri, kur gaiss ir pie­tie­ka­mi vēss un mitrs, iz­re­dzes nav slik­tas. Bē­dī­gāk, ja ko­ciņš no­nāk dzī­vok­lī ar cen­trāl­ap­ku­ri, kur gaiss ir karsts un ļo­ti sauss. Tad sā­kas pro­blē­mas. Gal­ve­nais no­sa­cī­jums: no­vie­tot po­du pēc ie­spē­jas tā­lāk no cen­trāl­ap­ku­res ra­di­ato­riem. Ne­kā­dā zi­ņā ne­drīkst ļaut sak­nēm ie­kalst, un tā­pēc ze­me ne­pār­trauk­ti jā­tur vieg­li mit­ra. Pa ro­kai tu­ram arī smi­dzi­nā­mo pu­de­li: ik­reiz, kad pie­ejam tu­vāk eg­lī­tei, lai par to pa­prie­cā­tos, ap­smi­dzi­nām ar ūde­ni sku­jas, do­dot tām ie­spē­ju at­svai­dzi­nā­ties. Ko­ciņš par to būs pa­tei­cīgs, un arī ro­tā­ju­mi no mik­lās mig­li­ņas ne­cie­tīs. Pro­tams, jo ma­zā­ku lai­ku eg­lī­te pa­va­da šā­dā dzī­vok­lī ar cen­trāl­ap­ku­ri, jo tai la­bā­kas iz­re­dzes iz­dzī­vot līdz pa­va­sa­rim - arī tā­pēc, ka pirms lai­ka ne­pa­mo­dī­sies un ne­at­sāks aug­ša­nu. Šo ie­mes­lu dēļ ko­ci­ņu is­ta­bā no­vie­to ti­kai pirms paš­iem Zie­mas­svēt­kiem (ap­mē­ram ne­dē­ļu), bet tū­līt pēc Jaun­ga­da iz­nes lau­kā uz bal­ko­na, lo­dži­jas vai dār­zā. Ie­priekš po­du vis­la­bāk no­vie­tot vē­sā tel­pā (priekš­na­mā, ve­ran­dā, kāp­ņu tel­pā, ap­gais­mo­tā ga­rā­žā vai sil­tum­nī­cā). Tas būs kā pār­ejas pe­ri­ods, kas ļaus ko­ci­ņam adap­tē­ties bar­gā­kos ap­stāk­ļos pēc sil­tā is­ta­bas kli­ma­ta.

Iz­dzī­vo­ša­nas tak­ti­ka auk­stu­mā

Ja daudz­maz veik­smī­gi esam ti­ku­ši ga­lā ar kar­stu­ma un sau­su­ma uz­lik­tiem pār­bau­dī­ju­miem, ne­ļau­jot ie­kalst sak­nēm un sku­jām, sā­kas nā­ka­mais posms. Te gal­ve­nais no­sa­cī­jums: ne­pie­ļaut sak­ņu caur­sal­ša­nu po­dā. Ja tem­pe­ra­tū­ra lau­kā ir ap nul­li vai da­ži grā­di zem nul­les, pods uz bal­ko­na vai lo­dži­jas var stā­vēt arī tā­pat. Ne­lai­me sā­kas, auk­stu­mam pie­ņe­mo­ties spē­kā. Kad ze­me sa­sa­lu­si un po­du vairs ne­ie­stū­ķēt aug­snē, tas vis­maz ir jā­ie­ru­ši­na snie­gā. Kail­sa­lā to ap­ber ar zā­ģu skai­dām, pēr­na­jām la­pām, no­sien ar eg­ļu za­riem vai ie­ka­šā kom­pos­ta kau­dzē. Nav va­ja­dzī­bas pa­šu ko­ci­ņu tīt ag­rop­lē­vē, mais­au­du­mā vai avī­zēs.

Pē­dē­jais, iz­šķi­rī­gais posms ir pa­va­sa­ris, kad eg­lī­ti no po­di­ņa iz­stā­dīs zem­ē. At­šķi­rī­bā no ci­tiem augiem un stā­diem ša­jā rei­zē sal­nas ne­spē­lē lie­lu lo­mu. Gal­ve­nais, lai ze­me ir at­ku­su­si. Kur stā­dīt eg­lī­ti - šis jau ir pa­vi­sam cits stāsts. Vie­nī­gi jā­at­ce­ras, ka eg­les mēdz iz­augt līdz 25-40 met­riem augs­tu­mā un pla­tu­mā ples­ties pat 8 met­rus.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais