Ziemassvētku gaidīšanas laikā pasaule tomēr kļūst īpaša – labāka, gaišāka, atvērtāka. Šo gaidu, cerību, piedošanas un mīlestības laiku, kad katrā mājvietā rod labestību, pastiprināti tveram ar visām iespējamām sajūtām un maņām, jo īpaši – ar ožu. Ziemassvētkiem gluži kā labam vīnam ir sava, īpaša, smaržu buķete – mums katram citādāk sajūtama un tverama, tomēr kaut kādās līdzībās vienojoša gan.
Var jau jautāt: kad tad īsti sākas Ziemassvētku gaidīšanas laiks - reizē ar decembri, ar pirmo aizdegto sveci Adventes vainagā, ar pirmo žilbinoši balto sniegpārsliņu? Varbūt Ziemassvētku vēstnesis vēl labu brīdi pirms pašu svētku atnākšanas ir mūzika, kas vedināt vedina uz apceri, lirismu un zināmu sentimentu? Bet varbūt tās ir smaržas, kas netveramas virmo gaisā un vēsta par to brīnumu, kas mūs visus tūlīt, tūlīt apciemos, ja vien paši šim brīnumam ticēsim un ļausimies? Smaržas, jā, smaržas!
Vieniem Ziemassvētki noteikti asociējas ar dāvanām un Ziemassvētku vecīti, kas šīs dāvanas nes, ar sveču liesmiņām egles zaros, citiem - ar kūpošu un viegli apreibinošu karstvīna malku, ar pīrāgu, sautētu kāpostu un cepešu kārdinošo aromātu svētku galdā. Vēl citiem atmiņa tūlīt restaurē to īpašo smaržu, kas nāk no piparkūku, ābolu, mandarīnu, kanēļa, krustnagliņu, egļu skuju, kņudinošo sirds trīsu un neizskaidrojamā gaidu sajaukuma. Tā, šķiet, pēkšņi piepilda visu māju un uzbur to vienreizējo, brīnišķīgo mājīguma un vārdos nepasakāmās burvības sajūtu, kas reizē ar mīļumu, labestību un pārpasaulīgu prieku pēkšņi iemājo mūsos.
Īstās Ziemassvētku smaržas mīt virtuvē. Piparkūku smaržā, šķiet, ir sakoncentrēta visa Ziemassvētku smaržu buķete - kardamons, kanēlis, krustnagliņas, ingvers, un kur tad vēl zvaigžņu anīss un muskatrieksts.
Kanēlis
- Kulinārijā kanēli izmanto dažādu saldo ēdienu pagatavošanai, tas piešķir patīkamu garšu saldējumam, putrām, mīklas izstrādājumiem.
- Kā piedeva labi noder gaļas, zivju, medījumu ēdienu garšas pilnīgošanai un marinādēm. Interesantas garšas nianses iegūst, ja kanēli izmanto maltas gaļas ēdienu pagatavošanai.
- Lieliski aromatizē kafiju, neaizstājama piedeva karstvīna un punša gatavošanā.
- Piestāv āboliem, ābolkūkām, piena rīsu zupai - pirms viruma ieliešanas, sasilda šķīvi, ieber tajā niecīgu šķipsniņu kanēļa, un saldi patīkama smarža piepilda visu māju!
- Tautas medicīnā lieto ēstgribas stimulēšanai, jo kanēlis veicina gremošanu, pēc sātīgas maltītes palīdz tikt galā ar smaguma sajūtu, pazemina pārāk augstu asinsspiedienu un nomierina. Saaukstēšanās gadījumos iedarbojas kā pretsāpju līdzeklis. Ja ārstnieciskiem nolūkiem ar kanēļa daudzumu, kas pievienots ēdienam, par maz, ņem tīru garšvielu - pakošļā kanēļa miziņu!
Kardamons
- Īpaši iecienīta garšviela indiešu un skandināvu tautu virtuvēs.
- Piešķir ēdienam kūpinājuma aromātu un siltu, pikanti dedzinošu, nedaudz citronu atgādinošu garšu.
- Izmanto zupām, mērcēm, marinādēm, ceptu dārzeņu, pākšaugu ēdienu gatavošanā, kā arī vistas, pīles, medījuma gaļas pagatavošanā. Labi sader ar ķirbi.
- Nelielā daudzumā pievieno pīrāgiem, smalkmaizītēm, augļu salātiem, kafijai un tējai.
- Lai pastiprinātu aromātu, garšvielas veselās sēklas vai maltu kardamonu pirms lietošanas nedaudz apgrauzdē.
- Ja gadās pārēsties vai nepieciešams atbrīvoties no ķiploku vai alkohola dvakas elpā, ieteicams pakošļāt kardamona sēklu. Iedarbīgs līdzeklis pret kuņģa kaitēm un gremošanas traucējumiem.
Muskatrieksts
- Lai saglabātu muskatrieksta neatkārtojamo saldi aromātisko un maigo garšas buķeti, to pievieno nelielās devās un pašās ēdiena gatavošanas beigās.
- Lieto gaļas, zivju, plova, mērču, pastēšu pagatavošanai.
- Muskatrieksts labi sader kopā ar makaronu, siera un piena ēdieniem, ar tomātiem, rožkāpostiem, ziedkāpostiem, spinātiem.
- Kā garšas piedevu izmanto, gatavojot gan saldus, gan asus ēdienus. Pievieno pudiņiem, olu kulteņiem, konserviem, dzērieniem, konditorejas izstrādājumiem.
- Liek klāt rauga mīklai, cepumiem, piparkūkām, biezpiena piedevām.
- Ar garšvielu aromatizē tomātu sulu, kokteiļus, kakao, limonādi, karstvīnu, punšu.
- Muskatrieksta ēteriskā eļļa uzlabo ēstgribu un gremošanu, iedarbojas nomierinoši, novērš meteorismu, ārstē bronhītu. Pārdozējot iestājas eiforijas sajūta.
Ingvers
- Neaizstājama garšviela ķīniešu, taizemiešu un indiešu ēdienu gatavošanā.
- Piešķir lielisku garšu un izsmalcinātu aromātu zupām, mērcēm, sieriem, rīsu gaļas un dārzeņu ēdieniem.
- Pievieno maizes izstrādājumiem, sautējumiem, sacepumiem, pudiņiem, salātiem.
- Izmanto sildošu tēju, sīrupu pagatavošanai, sulu, punšu un liķieru aromatizēšanai.
- Kūkām, piparkūkām un citiem cepumiem izmanto ingvera pulveri.
- Izmanto karija pastas pagatavošanā, bet marinēts ingvers ir lieliska piedeva suši un citu ēdienu baudīšanai.
- Palīdz gandrīz visām kaitēm: sakārto gremošanas sistēmu, palīdz, ja ir saaukstēšanās, reiboņi, drudzis, klepus, depresija, novērš nelabumu un kaulu sāpes. Lielisks līdzeklis organisma attīrīšanai un aizsargspēju vairošanai, ilga mūža nodrošinātājs. Nelieto pirms gulētiešanas - ingvers vairo enerģiju un možumu.
Zvaigžņu anīss
- Viena no visbiežāk izmantotajām garšvielām ķīniešu un taizemiešu virtuvē. Zvaigžņu anīsam, kas atgādina astoņstaru zvaigzni, piemīt specifiski saldena garša un maiga smarža.
- Visbiežāk izmanto, gatavojot pīles, vistas, cūkas vai jaunlopa gaļas un sojas ēdienus.
- Ar anīsu bagātina gan saldskābus, gan rūgtenus, gan deserta ēdienus.
- Anīsu pievieno augļu kompotiem, sulām, liķieriem un ievārījumiem.
- Pievieno cepumiem, pīrāgiem, kēksiem, piparkūkām, tortēm, krēmiem, piena un augļu zupām, biezputrām.
- Anīss savdabīgu garšu piešķir bietēm, sarkanajiem kāpostiem, gurķiem, burkāniem, ābolu, bumbieru un plūmju kompotiem.
- Vērtīgs ārstnieciskais līdzeklis - palīdz pret kuņģa un zarnu trakta spazmām, vēdera uzpūšanos un žagošanos, kas rodas, ja gadās pārēsties. Stimulē piena sekrēciju, uzlabo citu pārtikas produktu garšu un smaržu.
Krustnagliņas
- Neatņemama Ziemassvētku cepumu un karstvīna sastāvdaļa.
- Labi iederas pie cūkgaļas cepeša, zivs, dārzeņu ēdienos, salātos, mērcēs un dažādos saldajos.
- Sevišķi labi papildina ķirbju, ābolu ēdienus, iederīga garšviela marinādēm.
- Pārāk ilgi atrodoties karstā ūdenī, patīkamais aromāts izgaro un šķidrums iegūst rūgtu pēcgaršu, tāpēc krustnagliņas vislabāk pievienot pēdējā brīdī.
- Aromāts, kas rodas no mandarīnos, apelsīnos vai citronos sadurtām krustnagliņām, telpās nepārprotami vēsta par svētku noskaņu.
- Palīdz pret nelabu dūšu, zobu un citam sāpēm. No krustnagliņām gatavota tēja uzlabo gremošanu, ārstē mieža graudu un palīdz ātrās caurejas reizēs. Sasmalcinātu garšvielu kompresi izmanto ādas infekciju ārstēšanai.