Lai arī gaidāmā gadalaiku un laikapstākļu maiņa var ietekmēt arī galvas ādas un matu veselību – tas neesot stāsts par bērniem. Līdz pusaudžu vecumam tauku dziedzeri, kas atrodas bērnu galvas ādā, ir neaktīvi, tāpēc biežākās kaites, kas var piemeklēt, ir alerģija, sēnīte vai delikātā problēma pedikuloze jeb utis. Veselības centra 4 skaistuma klīnikas 4. dimensija dermatoloģe-triholoģe Jekaterina Pudova skaidro iespējamās ar bērnu galvas ādu un matiem saistītās problēmas, kā arī norāda, kā ar tām cīnīties.
«Fizioloģiski iekārtots tā, ka arī bērniem galvas ādā ir tauku dziedzeri, taču līdz pubertātes vecumam tie nav aktīvi,» norāda ārste. Viņa paskaidro, ka galvas ādai nevajadzētu taukoties vai niezēt un tai jābūt tīrai no blaugznām, tāpēc atšķirībā no pieaugušajiem pietiek matus izmazgāt reizi nedēļā. «Ja matus mazgās pārāk bieži, galvas āda tiks par daudz attaukota, līdz ar to veidosies sausa āda un blaugznas. Citādi ir vasarā, kad gaisā lido vairāk putekļu, - tad matus var izskalot biežāk,» teic J. Pudova.
Šampūni speciāli bērniem
Atvasēm matus ārste iesaka mazgāt ar speciāli bērniem paredzētiem šampūniem: pirmkārt, tajos ir mazāk dažādu samērā agresīvu virsmas aktīvu vielu (piemēram, laureāta sulfāts), bet, otrkārt, šampūnu saturs ir balansētāks, līdz ar ko iedarbība ir maigāka. «Jo mazāk smaržīgs un putojošs, jo labāk,» J. Pudova apstiprina. «Ja bērns ir stipri sasvīdis, piemēram, sportojot, galvu var izskalot ar tīru ūdeni, bet pamatīga mazgāšana bieži nav nepieciešama.» Kas attiecas uz matu žāvēšanu ar fēnu - tam aizliegumu medicīnisku apsvērumu dēļ neesot. Vienīgais nosacījums, ko min matu ārste, ir, ka fēnam jābūt ar regulējamu karstuma režīmu, proti, jāizvēlas visvēsākā temperatūra.
Ja vecāki bērnam tomēr pamana blaugznas, tas var liecināt vai nu par alerģiju, vai sēnīti. «Reizēm pietiek vien ar to, ka ģimenē kādam ir nagu sēnīte. Sēnītes sporas mīl keratīnu, tāpēc var iedzīvoties arī matos. Klasiska šīs kaites pazīme ir apļveida matu izkrišana, bet praksē redzētas arī vienkārši noturīgas blaugznas un daži nolūzuši mati,» paskaidro daktere. Vēl galvas ādas un matu veselības stāvokli nenoliedzami ietekmē gadalaiku maiņa, taču, kā norāda J. Pudova, to parasti novēro pieaugušajiem. «Tas saistīts ar to, ka sviedru dziedzeri laikapstākļu maiņā sāk aktīvāk strādāt, un rezultātā var veidoties seborejiskais dermatīts, taču bērniem tas nav tik raksturīgs. Bērniem seborejiskais dermatīts var būt zīdaiņu vecumā, un to izraisa mammas tranzienti hormoni - tautā šo pazīmi sauc par piena kreveli. Bērnudārza un skolas vecuma bērniem, rudenī atkal tiekoties, drīzāk pastāv iespēja saķert utis,» viņa saka.
Utis mīl tīrīgos
Lai gan ļoti bieži nākas saskarties ar pārliecību, ka pedikuloze jeb utainība rodas no netīrības, ārste to uzskata par mītu. «Runājot par tādām kaitēm kā kašķis, utis, blusas un citām problēmām, kas saistītas ar parazītiem, jāuzsver, ka tā ne vienmēr ir netīrības slimība. Tieši otrādi - utīm ir vieglāk iedzīvoties tīrīgos cilvēkos, jo kukaiņi mīl tīrus matus un galvas ādu, ko neklāj tauku kārta. Utis barojas ar asinīm, tādēļ tīrā galvas ādā tām ir vieglāk paēst, jo āda ir plānāka un tai vienkāršāk tikt cauri,» teic J. Pudova. Pieaugušos kaite skar retāk, jo aktīvi strādā tauku dziedzeri, veidojas sebumi un kukaiņiem ir grūti tikt pie asinīm. Savukārt bērniem iespēju iedzīvoties nelūgtajās galvas viešņās vieglāku padara bērnībā ļoti izteiktā čupošanās. Tāpat utis var iegūt, lietojot vienu matu ķemmi, cepuri vai šalli, kā arī sabiedriskajā transportā, kur no tām nav pasargāts ne liels, ne mazs - atrodoties tuvākā kontaktā ar slimu cilvēku, tās pielīp arī otram. Aplami ir mīti, kas teic, ka utis rodas no stresa vai sliktas imunitātes. Ārste uzsver, ka «imunitātei šeit nav nozīme - tai ir loma vien gadījumos, kad sakasītajās vietās radusies infekcija».
Pirmā pazīme, kas var liecināt par to, ka bērna matos iedzīvojušies apakšīrnieki, ir intensīva galvas kasīšana. «Visvairāk utis mīl atrasties lentveida galvas daļās - pakausī, aiz ausīm. Galvas augšdaļā utis iedzīvojas retāk,» daktere norāda un mudina, ka, ja vecāki pamana, ka atvase intensīvi kasa galvu, noteikti rūpīgi jāapskata mati, lai secinātu, kas ir pie vainas.
Terapija un profilakse
Pašķirot matus, pedikulozes gadījumā var pamanīt dzīvas utis, kā arī to oliņas jeb gnīdas, kas uz matiem izvietotas gandrīz kā pavasara pūpoli. «Parasti utis labprāt mitinās trīs līdz piecu centimetru attālumā no galvas ādas - uz matu galiem tās nedzīvo. Tas ir tādēļ, ka parazīti mīl siltumu, bet tuvāk galvas ādai ir labs mikroklimats - mitrums no sviedriem, siltums no galvasādas. No katras izdētās oliņas, izšķilsies jauna uts,» J. Pudova iepazīstina ar kukaiņu dzīvesveidu. Terapija, lai apkarotu utis, esot daudzveidīga, taču Latvijā populārākie ir aktīvo vielu permetrīnu saturoši līdzekļi, kā arī jaunākās paaudzes preparāti, kas veidoti uz minerāleļļu bāzes. To priekšrocība ir uts iznīcināšana dabiskā veidā - nosmacējot. Līdz ar to utīm nav iespēju pierast un ignorēt iznīdēšanu. Ķeroties pie cīņas ar nejaukajiem parazītiem, jāņem vērā sekojoša instrukcija: aktīvajai vielai ir parazītus iznīcinoša iedarbība, kas likvidē dzīvos kukaiņus, taču uz gnīdām tā neiedarbojas. Lai atbrīvotos no utu oliņām, tās rūpīgi jāķemmē ārā no matiem - ja tas netiks izdarīts, apmēram nedēļas laikā izšķilsies nākamā paaudze. Visefektīvāk ķemmēšanu var veikt ar īpašu metāla smalkzaru ķemmi, kas mēdz būt pievienota aptiekā nopērkamajam utu iznīcināšanas līdzeklim. «Pat tad, kad šķiet, ka galva ir tīra, situāciju visu laiku jākontrolē, vismaz reizi nedēļā pārskatot matus,» mudina ārste.
Utis, līdzīgi kā ērces, var pārnēsāt dažādas infekciju slimības, turklāt stafilokokus un streptokokus bērns galvas ādā var ievazāt, ilgstoši kasot ādu ar netīrām rokām. Tādā gadījumā iespējams iedzīvoties pat tik nopietnā diagnozē kā streptostafilodermija, kas izpaužas kā strutains iekaisums sakasītajās vietās. «Šādos gadījumos jādodas pie dermatologa, kurš nozīmēs atbilstošu ārstēšanu. Parasti kaiti ārstē ar antibiotiku kursu, vieglākos gadījumos ārīgi, bet smagākos arī ar iekšķīgiem antibiotiķiem,» daktere paskaidro iespējamo seku nopietnību. Konstatējot utis savai atvasai, J. Pudova iesaka bez kautrēšanās ziņot par to mācību iestādē, jo ir svarīgi pārbaudīt visus grupā esošos bērnus. «Pretējā gadījumā būs tā, ka skolasbiedri cits citu nepārtraukti aplipinās, un epopeja būs nebeidzama. Vēl būtiski arī citiem ģimenes locekļiem pārskatīt galvu un, ja atrasta kaut viena uts, uzsākt terapiju.»
NODERĪGI
Jekaterina PUDOVA, Veselības centra 4 skaistuma klīnikas 4. dimensija dermatoloģe-triholoģe skaidro: