Cilvēka ķermenis iekārtots tā, ka tas dienā izdala noteiktu daudzumu sviedru. Tas ir dabisks process, ko cilvēki laika gaitā sākuši kontrolēt, baidīdamies no netīkamā sviedru aromāta. Bet der zināt, ka sviedri ir šķidrums bez krāsas un smaržas, aromātu veido baktērijas, kas, izdaloties sviedriem, strauji pavairojas. Speciālisti uzsver – padusēs ir izteikti jutīga āda, tāpēc īpaši jāuzmanās, izvēloties dezodorantu vai antiperspirantu.
Dezodoranti un antiperspiranti
Visus pretsviedru līdzekļus iedala dezodorantos un antiperspirantos. Tradicionālie dezodoranti paredzēti sviedru smakas maskēšanai vai neitralizēšanai, tie iznīcina sviedros esošos mikroorganismus vai arī kavē to vairošanos, savukārt antiperspiranti, kas tirdzniecības vietās pieejami ļoti plašā klāstā, bloķē sviedru dziedzeru izvadkanālus, aizkavējot svīšanu. Speciālisti neiesaka izvēlēties antiperspirantus ikdienas lietošanai - ja poras ir bloķētas, neizdalās sviedri un tādējādi tiek izjaukts normālais ādas fizioloģiskais stāvoklis, kas var izraisīt dažādus iekaisumus. Interneta veikala ekokosmetika.lv direktore Inese Priekule stāsta, ka padusēs, kur āda ir īpaši jutīga, var rasties poru aizcietējumi - strutu bumbuļi, un var pat būt vajadzīga ķirurģiska iejaukšanās, lai no tiem atbrīvotos.
Inese Priekule uzsver, ka ikvienam pretsviedru ikdienas līdzekļu lietotājam noteikti jāzina, ka sviedri ir caurspīdīgs šķidrums bez smaržas. Nepatīkamo aromātu var radīt vienīgi baktērijas, kas izdalījušos sviedru klātbūtnē var sākt strauji vairoties. Atkarībā no tā, kāda ir cilvēka fizioloģija, cik intensīvi viņš svīst, jāizvēlas arī dezodorants, ko ikdienā lietot. Dezodoranti pieejami gan intensīvai svīšanai, gan jūtīgai ādai. Dezodorants neapturēs svīšanu, bet tā kā to sastāvā visbiežāk ir dezinficējošas vielas, tad neļaus iegūt netīkamo aromātu.
Jāievēro personīgā higiēna
Lai mazinātu nepatīkamo aromātu ieteicams regulāri likvidēt apmatojumu padusēs, jo tā ir ideāla vide baktēriju vairošanai. Tāpat paduses būtu regulāri jāizmazgā - vismaz divas reizes dienā. Arī regulāri jāmaina apģērbs - iepriekšējā dienā valkātajā blūzē var sakrāties baktērijas, kas nākamajā dienā var izraisīt vēl netīkamāku aromātu.
Inese Priekule teic, ka visbiežāk cilvēki svīst pastiprinātas emocionālas vai fiziskas slodzes rezultātā. Tomēr, ja novērota intensīva svīšana, nevajadzētu uzreiz vērsties pie radikālām metodēm, bet saprast svīšanas cēloņus. Ieteicams doties pie speciālista, jo iespējams tam ir dziļākas sekas - problēmas ar vairogdziedzeri vai citas endokrinoloģiskās slimības. Speciāliste uzsver, ka ir neliela daļa cilvēku, kam pastiprināta svīšana var tikt novērota ģenētiskas iedzimtības dēļ.
«Āda ir cilvēka lielākais organisms. Tas, ko mēs uzklājam uz ādas, nonāk mūsu organismā, tādēļ pirms iegādāties kādu dezodorantu vai antiperspirantu vienmēr jāizlasa, kas ir šo produktu sastāvā. Ja tie būs pilni ar dažādiem konservantiem, parabēniem vai citām ķīmiskām vielām, tad jārēķinās ar to, ka tas var atstāt negatīvu iespaidu uz organismu,» zina teikt Inese Priekule.