NEPLŪC! Noskaidro, kuras ir aiz­sar­gā­ja­mās jā­ņu­zā­les

© Mārtiņš Zilgalvis/ F64 Photo Agency

Tū­līt bri­dī­sim pļa­vā un klēp­jiem plūk­sim jā­ņu­zā­les – vai­na­gu vī­ša­nai, mā­jas ro­tā­ša­nai, puš­ķu da­ri­nā­ša­nai. Kaut arī sa­ka, ka «vi­sa la­ba jā­ņu­zā­le, ko plūc Jā­ņu va­ka­rā», der at­ce­rē­ties par re­ta­jiem un aiz­sar­gā­ja­ma­jiem augiem, ko la­bāk at­stāt ne­no­plūk­tus – lai pa­liek, kur augu­ši, lai zied un vai­ro mū­su da­bas skais­tu­mu.

Ja fol­klo­ris­ti kat­ru ga­du mu­di­na ie­mā­cī­ties vis­maz vie­nu jaun­u Jā­ņu mel­di­ņu, lai Lī­go nak­tī dzies­mas ska­nē­tu pēc ie­spē­jas krāš­ņāk un daudz­bal­sī­gāk, tad Lat­vi­jas Da­bas fonds aici­na pa­zīt kat­ru pu­ķi, ko ga­ta­vo­ja­mies ie­pīt vai­na­gā, past­ip­ri­nā­tu uz­ma­nī­bu vel­tot re­ta­jiem un īpa­ši aiz­sar­gā­ja­ma­jiem augiem.

Smar­žī­gās nakts­vi­jo­les (Pla­tan­the­ra bi­fo­li­a) zie­di tik vi­li­no­ši un rei­bi­no­ši smar­žo ap va­sa­ras saul­grie­žu lai­ku un kā mag­nēts pie­vi­li­na vi­sus ap­pu­tek­snē­tāj­ku­kai­ņus un pa­par­des zie­da mek­lē­tā­jus, tā­pēc ir vis­vai­rāk iz­plūk­tais augs Lat­vi­jas flo­rā. Zi­ni: no­plūk­ta nakts­vi­jo­le ļo­ti ātr­i zau­dē smar­žu un ātr­i vīst, un sēk­las jaun­u nakts­vi­jo­ļu audzēm tā arī pa­liek ne­no­brie­du­šas...

Zaļ­zie­du nakts­vi­jo­le (Pla­tan­the­ra chlo­ran­tha) pēc ār­ējā iz­ska­ta gan­drīz nav at­šķi­ra­ma no smar­žī­gās nakts­vi­jo­les. Šī sav­va­ļas or­hi­de­ja gan­drīz ne­smar­žo, un la­pām ir ne­daudz apaļ­āki ga­li.

Bal­ti­jas dze­guž­pirk­stī­te (Dactylorhiza bal­ti­ca) ir vie­na no vis­bie­žāk plūk­ta­jām un tir­go­ta­jām sav­va­ļas or­hi­de­jām. Augam ir plan­ku­mai­nas la­pas, tas aug mit­rās, pur­vai­nās pļa­vās, krū­mā­jos, zā­ļu pur­vos.

Plan­ku­mai­no dze­guž­pirk­stī­ti (Dactylorhiza ma­cu­la­ta) ne­spe­ci­ālis­tam ne­ie­spē­ja­mi at­šķirt no Bal­ti­jas dze­guž­kur­pī­tes - ci­tas sav­va­ļas or­hi­de­jas. Arī tai ir plan­ku­mai­nas la­pas, aug mit­rās, pur­vai­nās pļa­vās, krū­mā­jos, zā­ļu pur­vos.

Dzel­te­nā dze­guž­kur­pī­te (Cypripedium cal­ce­olus) ir re­tā­kā un krāš­ņā­kā Lat­vi­jas sav­va­ļas or­hi­de­ja. Ap­zied­ņa la­pas ir sar­kan­brū­nas, lū­pa - lie­la, uz­pūs­ta un dzel­te­na. Ļo­ti re­ti sa­sto­pa­ma kaļ­ķai­nā aug­snē la­pu ko­ku, jauk­tos vai eg­ļu me­žos.

Šaur­la­pu la­ka­cis (Pul­mo­na­ri­a an­gus­ti­fo­li­a) aug plat­lap­ju me­žos vai gra­vās. Zie­di sā­ku­mā ir sār­ti vi­ole­ti, vē­lāk kļūst zi­li vi­ole­ti vai zi­li. No dzied­nie­cī­bas la­ka­ča, kas nav aiz­sar­gā­jams augs, šo var at­šķirt pēc iz­teik­ti šau­ra­jām un ga­ra­jām la­pām.

Lak­sis jeb mež­loks (Al­li­um ur­si­num) aug mit­ros, ēnai­nos me­žos vai mit­rās gra­vās. Augs īpa­ši ie­cie­nīts ag­ros pa­va­sa­ros, kad tiek vāk­tas un uz­tu­rā iz­man­to­tas mež­lo­ka vi­ta­mī­niem ba­gā­tās la­pas ar iz­teik­to ķip­lo­ku garš­u un smar­žu. Pār­lie­kās vāk­ša­nas dēļ lak­sis ir re­tums, ko aiz­sar­gā li­kum­do­ša­na.

Ga­da stai­pek­nis (Lycopodium an­no­ti­num) un vā­lī­šu stai­pek­nis (Lycopodium ci­ava­tum) ir mūž­za­ļi lakst­au­gi, kas vai­ro­jas ar spo­rām. Stai­pek­ņi aug lē­ni - pār­is centi­met­rus ga­dā (da­žu su­gu stai­pek­ņu at­tīs­tī­ba no spo­ras līdz spo­rai ilgst 30 ga­du). Stai­pek­ņus ap­draud ne ti­kai in­ten­sī­vā mež­iz­strā­de, bet arī vāk­ša­na iz­man­to­ša­nai tau­tas me­di­cī­nā un flo­ris­ti­kā, tā­pēc tos aiz­sar­gā gan na­ci­onā­lā, gan starp­tau­tis­kā li­kum­do­ša­na.

Slai­dā, gra­ci­ozā Si­bī­ri­jas skal­be (Iris si­bi­ri­ca) ir mit­rās, pur­vai­nās pļa­vās, krū­mā­jos, grāv­jos un me­žos ļo­ti re­ti sa­sto­pams sav­va­ļas īriss. Pēc iz­ska­ta augs līdz­īgs dār­zā audzē­ta­jiem īri­siem, ta­ču ar div­reiz ma­zā­kiem, spil­gti zi­liem zie­diem. Bie­žāk sa­sto­pa­mā ir pur­va skal­be ar dzel­te­niem zie­diem, ku­ra nav aiz­sar­gā­ja­ma.

Re­ti sa­sto­pams augs ir do­bais cī­ru­lī­tis (Corydalis ca­va). At­šķi­rī­bā no ci­tiem cī­ru­lī­šiem, ku­rus cil­vē­ki ie­ma­nī­ju­šies se­lek­ci­onēt, sav­va­ļā augo­ša­jam zie­du ķe­ka­rā ir ļo­ti daudz (10 - 20) sī­ku zie­di­ņu. No dār­zos audzē­ta­jiem ļo­ti grū­ti at­šķi­rams augs!

Pļa­vas sil­pu­re­ne (Pul­sa­til­la pra­ten­sis) ar krāš­ņiem zie­diem prie­cē ag­ri pa­va­sa­rī, bet va­sa­ras saul­grie­žu lai­kā šo augu po­pu­lā­ci­ju ap­draud no­zie­dē­ju­šo, ļo­ti de­ko­ra­tī­vo po­ga­ļu kā­ro­tā­ji. Pļa­vas sil­pu­re­ne ne­daudz at­gā­di­na pļa­vās bie­ži sa­sto­pa­mo bi­te­ni. Sil­pu­re­nes aiz­sar­gā li­kums!

Lat­vi­jas vie­nī­gā sav­va­ļas gla­di­ola - Jum­sti­ņu gla­di­ola (Gla­di­olus im­bri­ca­tus) ir sa­sto­pa­ma slap­jās un mit­rās pa­lie­ņu pļa­vās un iz­ska­tā līdz­inās sa­vai dār­za ra­di­nie­cei, ta­ču tās tum­ši vi­ole­ti sār­tie zie­di ir ma­zā­ki (līdz 4 cm ga­ri) un uz zied­kā­ta to ir ne­daudz: trīs līdz sep­ti­ņi.

Bez­de­līg­ac­ti­ņa (Pri­mu­la fa­ri­no­sa) pē­dē­jo 50 ga­du lai­kā Lat­vi­jā kļu­vu­si par īs­tu re­tu­mu, jo me­li­orā­ci­jas un in­ten­sī­vās lauk­saim­nie­cī­bas re­zul­tā­tā šī auga da­bis­kās aug­ša­nas vie­tas gan­drīz iz­nī­ci­nā­tas. Prī­mu­lai līdz­īgā bez­de­līg­ac­ti­ņa aug mit­rās pur­vai­nās pļa­vās un zem­ajos pur­vos. Sa­sto­pa­ma Slī­te­res un Ķe­me­ru na­ci­onā­la­jā par­kā, Mo­ric­sa­las, Grī­ņu un Krust­ka­lnu re­zer­vā­tā.

Odu gim­na­dē­ni­ja (Gymnadenia co­nop­se­a)

Or­hi­de­ju dzim­tai pie­de­ro­šā odu gim­na­dē­ni­ja zied vien­krā­sai­niem, vi­ole­tiem zie­diem un ir sa­sto­pa­ma mit­rās pļa­vās un zā­ļu pur­vos. Tai rak­stu­rī­ga lie­la, krāš­ņa zied­ko­pa ar dau­dziem zie­diem, kas at­gā­di­na krust­nag­li­ņas. Re­ti sa­sto­pa­mais augs sa­vās po­pu­lā­ci­jas vie­tās kļu­vis ap­drau­dēts, tā­pēc jau ie­rak­stīts Bal­ti­jas jū­ras re­ģi­ona Sar­ka­na­jā grā­ma­tā un Lat­vi­jas Sar­ka­na­jā grā­ma­tā.

Eiro­pas sau­lpu­re­ne (Trol­li­us eu­ro­pa­eus)

Eiro­pas sau­lpu­re­ni dē­vē arī par svies­ta pi­ku, svies­ta bum­bu vai cā­ļa gal­vu. Ko­ši dzel­te­nie, ne­daudz smar­žī­gie zie­di pa­va­sa­rī tā vien aici­na tos no­plūkt, ta­ču - la­bāk ne. At­šķi­rī­bā no ci­tām Eiro­pas vie­tām sau­lpu­re­ne pie mums vēl nav ie­kļau­ta aiz­sar­gā­ja­mo augu sa­rak­stā, bet vien­al­ga - strau­jās audžu iz­nī­ci­nā­ša­nas dēļ šis augs drīz vien kļūs re­tums.

ZI­NI

  • Augu su­gu un bi­oto­pu aiz­sar­dzī­bas li­ku­ma 12. pants no­sa­ka, ka īpa­ši aiz­sar­gā­ja­mus augus un to da­ļas aiz­liegts la­sīt, no­plūkt, iz­rakt vai pos­tīt to aug­ša­nas vie­tas. Aiz­lieg­ta ir arī sav­va­ļā augu­šu augu audzē­ša­na, ko­lek­ci­onē­ša­na, trans­por­tē­ša­na, dā­vi­nā­ša­na, pār­do­ša­na vai mai­nī­ša­na.
  • Aiz­sar­gā­ja­mo augu plūk­ša­na ne ti­kai no­da­ra pos­tu da­bai, bet ir arī pre­tli­ku­mī­ga.
  • Sods par su­gu un bi­oto­pu aiz­sar­dzī­bas pra­sī­bu pār­kāp­ša­nu ir no­teikts Ad­mi­nis­tra­tī­vo pār­kā­pu­mu ko­dek­sa 78. pan­tā. Nau­das sods fi­zis­kām per­so­nām ir no 50 līdz 70 eiro un ne­li­ku­mī­gi ie­gū­to īpa­ši aiz­sar­gā­ja­mo su­gu īpat­ņu un to da­ļu kon­fis­kā­ci­ja. Sods ju­ri­dis­kām per­so­nām ir no 70 līdz 1400 eiro un ne­li­ku­mī­gi ie­gū­to īpa­ši aiz­sar­gā­ja­mo su­gu īpat­ņu un to da­ļu kon­fis­kā­ci­ja.
  • Ja redz tir­go­jam ap­drau­dē­to su­gu augus, par ne­li­ku­mī­bām ir jā­zi­ņo Valsts vi­des die­nes­tam (tāl­ru­nis 67084200) vai re­ģi­onā­la­jām vi­des pār­val­dēm.

PA­DOMS

  • Jā­ņi ir īs­tais laiks, lai mā­cī­tu bēr­niem sau­dzī­gu at­tiek­smi pret da­bu: ejot ko­pā plūkt jā­ņu­zā­les, jā­iek­lau­sās sa­vā sirds­bal­sī un jā­cie­na Lat­vi­jas da­ba!
  • Pļa­vā vie­nī­go pu­ķi, lai cik krāš­ņa tā bū­tu, ne­plūc! Dod ie­spē­ju nā­kam­gad šai vie­tā zie­dēt jau lie­lā­kam augu skai­tam!
  • Ne­vie­nu pu­ķi ne­rauj ar vi­sām sak­nēm, bet sau­dzī­gi no­griež vai no­plūc!
  • Vis­maz treš­da­ļu no kat­ras augu su­gas zie­diem at­stāj - ku­kai­ņiem, sēk­lām, ci­tiem jā­ņu­bēr­niem un sev par prie­ku!

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais