UZZINI, kāpēc ir vēr­tī­gi ik­die­nas ēdien­kar­tē ie­kļaut ke­fī­ru un biez­pie­nu

© F64

Pie­na pro­duk­ti ir viens no bū­tis­kā­ka­jiem mū­su uz­tu­ra kom­po­nen­tiem, jo sa­tur daudz kal­ci­ja, un ta­jos ir vis­lab­vē­lī­gā­kā kal­ci­ja un fos­fo­ra at­tie­cī­ba. Tur­klāt pie­na pro­duk­tos eso­šais D vi­ta­mīns, ol­bal­tum­vie­las un pie­na cu­kurs ir tās vie­las, kas sek­mē or­ga­nis­mam tik ne­pie­cie­ša­mā kal­ci­ja uz­sūk­ša­nos. Sva­rī­gi, ka, lai uz­ņem­tu šīs vie­las, nav ob­li­gā­ti jā­dzer tie­ši piens – vēr­tī­gi ik­die­nas ēdien­kar­tē ie­kļaut arī ke­fī­ru un biez­pie­nu.

Ke­fīrs - bau­da vi­sām gau­mēm

Vārds ke­fīrs cē­lies no tur­ku va­lo­das un tul­ko­ju­mā no­zī­mē bau­da. Ne vel­ti mūs­die­nās tas ir viens no vis­vai­rāk lie­to­ta­jiem skāb­pie­na pro­duk­tiem - ke­fī­ram rak­stu­rī­ga pien­skā­ba smar­ža, at­svai­dzi­no­ša, bet ne­daudz asa, pien­skā­ba gar­ša, vien­da­bī­ga krē­jum­vei­da kon­sis­ten­ce un bal­ta vai ne­daudz dzel­te­na krā­sa. El­pa, se­ko­jot klien­tu vēl­mēm, pie­dā­vā ke­fī­rus ar da­žā­du tau­ku dau­dzu­mu - vāj­pie­na (sa­tur ne vai­rāk kā 0,5% tau­ku) un piln­pie­na (sa­tur 3,5% tau­ku). Ke­fīrs ir bū­tisks pie­na ol­bal­tum­vie­lu, tau­ku, kā­li­ja, kal­ci­ja un fos­fo­ra avots, tur­klāt tas sa­tur arī vi­ta­mī­nus. Skāb­pie­na pro­dukts sa­tur arī pien­skā­bes bak­tē­ri­jas, kas kom­bi­nā­ci­jā ar graud­au­giem un dār­ze­ņiem vei­ci­na or­ga­nis­ma at­tī­rī­ša­nos, tur­klāt to ēdien­kar­tē var ie­kļaut arī tie­vē­tā­ji. Ēdien­rei­žu starp­lai­kos ke­fīrs pa­lī­dzēs at­gūt vieg­lu­ma sa­jū­tu vē­de­rā, bet tik­pat la­bi to var lie­tot kā pie­de­vu mal­tī­tēm.

Amino­skā­bēm ba­gā­tais biez­piens

Biez­piens ir gards un ve­se­līgs pro­dukts, ar ko iz­sal­ku­mu rem­dē­ju­ši jau mū­su sen­či. Pa­tei­co­ties tā ba­gā­tī­ga­jam sa­tu­ram, pro­dukts ir viens no gal­ve­na­jiem mi­ne­rāl­vie­lu avo­tiem, jo sa­tur kal­ci­ju, fos­fo­ru, mag­ni­ju, kā­li­ju, nāt­ri­ju un dzel­zi. Tā­pat tas ir bū­tisks ol­bal­tum­vie­lu avots - biez­pie­na ol­bal­tum­vie­lām ir augst­a bio­lo­ģis­kā vēr­tī­ba, un tās or­ga­nis­mam ir vieg­li uz­ņe­ma­mas. Biez­piens sa­tur 16-18% ol­bal­tum­vie­lu, un tā sa­stā­vā ir vis­as ne­aiz­stā­ja­mās amino­skā­bes, no ku­rām ho­lī­nam, me­ti­onī­nam un li­zī­nam (vei­ci­na viel­mai­ņu un ak­nu dar­bī­bu, aiz­ka­vē atero­skle­ro­zes at­tīs­tī­bu, tā­dā vei­dā ak­ti­vi­zē­jot ho­les­te­rī­na iz­va­dī­ša­nu no or­ga­nis­ma) ir vis­lie­lā­kā no­zī­me. Pro­duk­tā eso­šās vie­las sek­mē audu at­jau­no­ša­nos un kau­lu no­stip­ri­nā­ša­nu, no­stip­ri­na ner­vu sis­tē­mu un lab­vē­lī­gi ie­tek­mē asins­ri­ti. Biez­pie­nu uz­tu­rā var kom­bi­nēt ar vis­da­žā­dā­ka­jiem pro­duk­tiem. Īpa­ši tas ie­tei­cams cil­vē­kiem, ku­ri vē­las pa­lie­li­nāt mus­ku­ļu ma­su vai no­tie­vēt, grūt­nie­cēm vai mā­mi­ņām, kas ma­zu­ļus ba­ro ar krū­ti, kā arī augo­šiem bēr­niem.

SPE­CI­ĀLIS­TA VIE­DOK­LIS

Li­ze­te MĀL­DE­RE, uz­tu­ra spe­ci­ālis­te

- Pie­na pro­duk­ti ir ļo­ti vēr­tī­gi, to augst­ais ol­bal­tum­vie­lu un kal­ci­ja dau­dzums ir no­de­rīgs jeb­ku­rā ve­cu­ma pos­mā. Augst­ais un piln­vēr­tī­gais ol­bal­tum­vie­lu dau­dzums no­dro­ši­na ilg­sto­šu sā­ta sa­jū­tu, op­ti­mā­lu or­ga­nis­ma dar­bī­bu, kā arī stip­ri­nās or­ga­nis­ma imū­no sis­tē­mu. Šie pro­duk­ti var būt lie­lis­ka un ve­se­lī­ga ik­die­nas uz­tu­ra sa­stāv­da­ļa, ti­kai jā­kon­tro­lē tau­ku dau­dzums ta­jos. Pie­na pro­duk­tos gal­ve­no­kārt at­ro­das pie­sā­ti­nā­tās tauk­skā­bes, kas var vei­ci­nāt sirds un asins­va­du sli­mī­bu ris­ku. Tie­ši tā­pēc die­nā ie­sa­ka uz­ņemt ti­kai 2 pie­na pro­duk­tu por­ci­jas. Labs va­ri­ants - bro­kas­tīs vāj­pie­na biez­piens ar jo­gur­tu, ba­nā­nu un grauz­dē­tām pār­slām, bet lau­na­gā ke­fīrs, kam pie­vie­nots mā­jās ga­ta­vots ie­vā­rī­jums un 1 tēj­ka­ro­te kli­ju vai lin­sēk­lu.

IDE­JAS MAL­TĪ­TEI

  • Pa­va­sa­rī ke­fī­ru var pa­pil­di­nāt ar lo­ci­ņiem, dil­lēm, die­dzē­tiem grau­diem un ci­tiem za­ļu­miem un lie­tot kā brī­niš­ķī­gu at­spir­dzi­no­šu un vi­ta­mī­niem ba­gā­tu dzē­rie­nu.
  • Biez­pie­nam var pie­vie­not ri­pi­ņās sa­griez­tus re­dī­sus un sa­smal­ci­nā­tas dil­les - sa­nāks spē­ci­no­šas un ve­se­lī­gas bro­kas­tis.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais