Katrai krāsai ir savs vēstījums. Cilvēkus jau senatnē interesējis, kāda ir to iedarbība uz fizisko un psihoemocionālo pašsajūtu. Ēģiptiešu priesteri pirms vairākiem tūkstošiem gadu aprakstījuši krāsu izpausmes spēku, bet Senajā Ķīnā krāsu terapiju kombinējuši ar adatu terapiju. Iepazīstot krāsu simbolisko un psihofizioloģisko valodu, tās iespējams atbilstoši izmantot, lai palīdzētu gan sev, gan citiem. Tāpēc, pirms sākt darbu pie interjera izveides, vispirms ir jāpārdomā, kādas emocijas vēlaties izjust, atrodoties vienā vai otrā telpā.
Pirms 100 gadiem krāsa interjerā bija turīgu ļaužu privilēģija, bet šodien ķīmiskā rūpniecība ir attīstījusies tiktāl, ka spēj saražot neskaitāmas toņu versijas. Šajā milzīgajā piedāvājumā nav viegli orientēties, taču kļūdīties, izvēloties krāsas katrai konkrētai telpai, būtu muļķīgi. Jo pēc tam, dzīvojot tikko izremontētajā un iekārtotajā mājoklī, labsajūtas vietā varētu iegūt pretējo - diskomfortu. Tāpēc, pirms izdarīt galīgo izvēli, būtu labi veikt iepatikušos krāsu toņu testēšanu. Ar tiem noklāt vairākus sienas fragmentus un dažas dienas pavērot, kā šie krāsu toņi mainās diennakts laikā. Krēslam var pārklāt audumu tajā krāsā, kuru iecerēts izmantot interjerā kā otro, un mēbeli novietot pie nokrāsotās sienas, - vai abas krāsas savstarpēji harmonē.
Krāsai ir liels spēks
Krāsa ir redzamā gaismas spektra daļa, ko spēj uztvert acs un kurai ir noteikta frekvence, viļņu garums un svārstības. Savukārt mūsu acīs, ādā un gļotādā ir fotoreceptori, kas uztver viļņu elektromagnētiskās svārstības. Cilvēka ādu var salīdzināt ar antenu - tā uztver informāciju no ārpuses un to nodod tālāk organisma iekšējām struktūrām. Tādējādi krāsu ārstnieciskā iedarbība ir saistīta ar noteikta garuma viļņu svārstību ietekmi uz cilvēka orgāniem un psihiskajiem centriem.
Gaisma un tajā esošās krāsas ir dzīvības spēks, kas piedalās visās organisma norisēs. Noteiktas krāsas, kas ir apkārtējā vidē, var palīdzēt paveikt noteiktus uzdevumus. Piemēram, ar fiziskiem vingrinājumiem vislabāk nodarboties siltu krāsu ielenkumā (oranžās, sarkanās vai citas), bet vēsās krāsas (piemēram, gaiši zilā un zaļā) veicina garīgu darbu.
Cilvēki uz krāsām reaģē dažādi. To nosaka gan vecums, gan temperaments, gan psihoemocionālais stāvoklis, asinsspiediens un pat gadalaiks. Krāsa daudzos gadījumos var dziedēt, pozitīvi rosināt, mainīt interjerā valdošo gaisotni, bet var arī uz fizisko un garīgo pašsajūtu iedarboties nelabvēlīgi.
Sarkanā ietekmē visaktīvāk
Tā ir kaisles, vitalitātes un gribasspēka krāsa, kas atmodina fiziskos spēkus un enerģiju, vairo vēlmi dzīvot. Sarkanā vienmēr ir bijusi arī autoritātes un varas simbols. Tā asociējas ar krāšņumu un greznību, to izvēlas gan karaļnami, gan kristīgā baznīca - ne velti purpura un violetais tonis tiek dēvēti par karalisko. Bet tiklab sarkanā ir arī intelektuālās krāsu paletes sastāvdaļa, jo tās vēsie toņi stimulē garīgo enerģiju, veicina domāšanu. Sarkani oranžais tonis tiek uzskatīts arī par viserotiskāko.
Tiesa, ar šo karalisko un vitālo krāsu jābūt ļoti uzmanīgiem, jo tā, bagātīgi izmantota interjerā, var būt pārāk aktīva, radīt stresu, nemieru un uzbudinājumu. Jāņem vērā, ka īslaicīgā sarkanās krāsas ietekmē palielinās darbaspējas, bet ilgstoša šīs krāsas iedarbība nogurdina un pazemina darbaspējas. Lai izvairītos no šāda efekta, ieteicams izmantot nevis spilgti sarkano, bet dažādas tās nokrāsas, sākot no zeltaini sarkanās līdz terakotas brūnajam. Vai arī izvēlēties tikai sarkanas krāsas akcentus, jo tie telpā atsvaidzina uztveri.
Sarkanā krāsa var būt gan silta, gan vēsa atkarībā no dzeltenās vai zilās krāsas piejaukuma. Tā spēj telpu padarīt elegantu, radīt labu noskaņojumu, tādēļ iederas ēdamistabā un viesistabā, kur notiek mājas dzīves aktīvākā daļa. Tumši sarkans tonis būs piemērots arī guļamistabai, ja tās saimnieki ir versmaini un temperamentīgi cilvēki. Taču, lai radītu erotisku noskaņojumu, kas piedien guļamistabai, tā nav obligāti jākrāso sarkanā - mīlestību simbolizējošā - krāsā, pietiek ar dažiem akcentiem, piemēram, ar sarkanu naktslampiņas abažūru, sarkanām svecēm un sarkanu gultas pārklāju.
Visi sarkanie toņi ir saderīgi. Ja ēdamistabas vai viesistabas interjeru iecerēts ieturēt spēcīgā un karstasinīgā sarkano toņu gammā, tad jāizvēlas mēbeles un tekstilizstrādājumi, kas pastiprinās šo noskaņu. Šādā gadījumā piemērotākās ir mēbeles ar spožu faktūru, kas līdzinās lūpu krāsai, bet tapsējumam atbilstošāks ir samts un gluds atlass.
Modernā koraļkrāsa atdzīvina telpu, rada siltuma izjūtu un ļauj atgūt spēkus jaunai dienai. Tā piemērota vannas istabai vai dušas telpai. Savukārt dabiskā terakotas un zemes krāsa iederēsies virtuves krāsu paletē. Šie siltie toņi telpai piešķir mājīgu ģimeniskuma gaisotni.
Romantisku sapņotāju krāsa
Violeto dēvē par pretišķību harmoniju, jo tajā saplūst divas pēc dabas atšķirīgas krāsas - zilās miers un sarkanās kaisle. Pasivitāte un aktivitāte, sievišķība un vīrišķība.
Violetā simbolizē garīgumu, juteklību, rosina iztēli. Tā ir meklētāju un romantisku sapņotāju krāsa. Dzejnieku un filozofu, garīgi augsti attīstītu cilvēku krāsa. Violeto iemīļojuši arī bērni un grūtnieces, kā arī visi, kas tic brīnumam. Ja jums patīk šī krāsa, tas nozīmē, ka esat neordināra personība, kas tiecas pēc neatkarības un brīvības, intelektuālas un garīgas saskarsmes.
Dabā violetā ir sastopama reti, pārsvarā šajā krāsā ir eksotisku augu ziedi, taureņi. Bet Latvijas dārzos violetas ir vijolītes, īrisi, ceriņi, krokusi un fuksijas.
Interjerā šo krāsu parasti izmanto kā papildu akcentu, turklāt - nelielā daudzumā. Jo krāsa ir izteiksmīga un uzreiz pievērš uzmanību. Klasiskajos interjeros tā gandrīz nav sastopama, taču bieži tiek izmantota kiča un fjužen stila interjeros, īpaši kopā ar zelta krāsu un apzeltītiem elementiem. Var lietot, mājokli iekārtojot pop art stilistikā.
Violeto var kombinēt ar bēšo, ar rozā, ar gaiši zilo vai piesātināti zilo, kā arī ar zeltītajiem un sudrabainajiem toņiem. Interesanti izskatās savienojumā ar salātzaļo un tumši zaļo, taču diezgan grūti piemeklēt pareizo dzelteno toni, ar ko kopā violetā izskatītos labi. Īpaši skaisti šajā krāsā ir stikla dekori - vāzes, glāzes un klasiskās stikla lustras.
Ja mājoklī ir gaišas sienas un gaiša grīda, tad akcentam var lietot violetas krāsas dīvānu ar gaišiem spilveniem. Tumši violetos toņus nav ieteicams izmantot sienām. Tomēr iespējams rast arī kompromisu. Ja ir gaišas mēbeles, piemēram, dīvāns vai atpūtas krēsls, tad sienu aiz tā var nokrāsot tumši violetu vai izvēlēties tapetes šajā tonalitātē. Tas izcels gaišās mēbeles un neļaus tām saplūst ar pārējo interjeru.
NODERĪGI!
Pirms izvēlēties krāsas konkrētai telpai, vajadzētu noskaidrot:
DER ZINĀT!
KRĀSU PALETE
* Sarkanā visaktīvāk ietekmē cilvēku. Tā ir kaisles, vitalitātes un gribasspēka krāsa, kas atmodina fiziskos spēkus un enerģiju, vairo vēlmi dzīvot. Asociējas ar krāšņumu un greznību, stimulē garīgo enerģiju un tiek uzskatīta par viserotiskāko.
* Oranžā rada možu garu, jautru garastāvokli, stimulē sabiedriskumu un labestību. Visa oranžā toņu gamma ir lieliskas zāles pret depresiju. Taču ar šo krāsu ir jāuzmanās tāpat kā ar sarkano, jo, ilgstoši uzturoties oranžos toņos ieturētās telpās, šī krāsa var kļūt netīkama.
* Dzeltenā ir cerību un optimisma krāsa. Tāpat kā sarkanā un oranžā palielina darba spējas, labvēlīgi iedarbojas uz gremošanas orgāniem un aknām, vairo apetīti. Stiprina nervu sistēmu, palīdz novērst vielmaiņas traucējumus.
* Zaļā ir neitrāla, maiga un nomierinoša krāsa. To izmanto krāsu terapijā, jo zaļie toņi pozitīvi iedarbojas uz redzi, palīdz mazināt galvassāpes un migrēnu, stimulē šūnu atjaunošanos, labvēlīgi ietekmē, ja ir sirds darbības traucējumi, sekmē gremošanu. Ir nomierinoša iedarbība uz tiem, kam ir bronhīts, garais klepus, locītavu iekaisums.
* Zilā krāsa ir auksta un mierīga, tās iespaidā noplok emocijas. Zilā palīdz ārstēt bezmiegu, pozitīvi ietekmē elpošanas orgānus, acis, ausis, degunu, regulē vairogdziedzera darbību un vājina sāpju sajūtu. Zilai piemīt spējas vājināt apetīti. Šīs krāsas starojumu izmanto, ārstējot ekzēmu, iesnas, aptaukošanos, impotenci, frigiditāti un astmu.
* Gaiši zilā krāsa nomierina nervu sistēmu, labvēlīgi ietekmē nogurušos un bezmiega mocītos, palīdz augšējo elpošanas ceļu saslimšanas gadījumos.
* Violetā krāsa labvēlīgi ietekmē limfātisko sistēmu un endokrīnos dziedzerus. Tā palīdz iemigt, vairo pašcieņu, līdzsvaro apziņu, regulē mijiedarbību starp prātu un ķermeni.
* Brūnā krāsa tiek uzskatīta par veselā saprāta krāsu. Tā rada siltuma izjūtu, sekmē mierīgu, maigu noskaņojumu, dzīves stabilitāti.
* Baltā krāsa simbolizē nodomu tīrību, pilnību, nevainību, attīrīšanos un spēku.
FOTO