Mulčēšana ir augsnes apklāšana ap augiem ar organisku vai neorganisku materiālu. Tam ir vairāki labumi, taču jāievēro, kad un cik biezu slāni mulčas klāt. Mulčas pamatfunkcijas: augsnes mitruma saglabāšana un nezāļu ierobežošana. Parasti sedzošie materiāli izpilda vēl papildu funkciju – irdina un uzlabo augsni. Mulčēšanai izmanto gan organisku, gan neorganisku materiālu, un to daudzveidība ir ļoti plaša.
Noderīga visur
Plašāk zināmie organiskie mulcēšanas materiāli - mizu mulča, koku šķelda, zāģu skaidas, kūdra, komposts, salmi, lapas, nopļautās zāles masa. Pietiekami biezā slānī uzklāti, šie materiāli labi ierobežos nezāļu izplatīšanos un saglabās augsnes mitrumu. Tāpat tie labi pasargā augu saknes no temperatūru svārstībām un kailsala, kā arī sadaloties bagātina augsni ar trūdvielām. Vien jāatceras, ka trūdēšanas procesā tiek patērēts slāpeklis, un, ja to nenodrošinās, stādījumus mēslojot ar organisko vai mākslīgo mēslojumu, slāpekli izmantos no augsnes, tādējādi to atņemot augiem. Papildu mēslošana gan nav nepieciešama, ja mulčē ar kūtsmēsliem, kas ir sadalījušies, kūdras substrātu vai bagātinātu kompostu.
Sintētiskie materiāli (agrotīkli, plēves u.tml.) plašāk tiek izmantoti ražojošajā dārzkopībā, taču arī dekoratīvajā tie netiek smādēti. Nezāļu ierobežošana ar šiem materiāliem ir daudz efektīvāka. Ja nepatīk materiāla vizuālais izskats, to var nosegt ar citu neorganisku materiālu, piemēram, oļiem vai dekoratīvu organisko materiālu, piemēram, priežu mizu mulču, krāsotu vai nekrāsotu koku šķeldu, arī mitrumu tie saglabā ilgāk.
Galvenokārt mulču var izvēlēties kādu no trim pakāpēm: smalkā (humuss), vidējā (5-30 mm) un rupjā (20-80 mm). Der jebkura, viss atkarīgs no izmantojuma. Der zināt, ka mazu un smalku augu stādījumos nevajadzētu izvēlēties pašu rupjāko. Jo mulča smalkāka, jo ātrāk sadalās. Ja tā ir rupjāka, jāklāj biezāks slānis - rupjākas mizas saguļas mazāk blīvi, paliek spraugas nezāļu dīgšanai un nezāļu sēklu izsējai. Ik gadu slānis jāpapildina, jo mulča pakāpeniski trūd un iestrādājās augsnē, to aizpūš arī vējš.
Kad labāk uzklāt
Labākais laiks uzklāt mulču ir pavasara vidus vai vēls pavasaris, kad augsne ir mitra un sāk iesilt. Ja augsne vēl sasalusi, jāpagaida, kamēr tā atkūst. Nomulčējot sasalušu augsni, tā ilgi neatkūst un neiesilst.
Mulču augu sakņu zonā iesaka uzklāt stādīšanas laikā. Augsnei pirms nosegšanas ir jābūt sasilušai. Pietiek ar 5 centimetrus biezu slāni, kas spēj pasargāt augsnes virskārtu un kavē nezāļu dīgšanu. Lietojot biezāku (10-15 cm) slāni, tas aizkavēs arī daudzgadīgo nezāļu sakņu augšanu.
Pirms klāt mulčas slāni, noteikti jāiznīcina visas daudzgadīgās nezāles, piemēram, pienenes, nātres, vībotnes, jo tās spēj izaugt cauri mulčas kārtai. Izņēmums ir sintētiskā materiāla plēves un cita veida segumi.
Ja augsne zem mulčas izžūst, tā jāsamitrina no jauna. Mulča jāsagrābj vienā malā un jānoliek pilienveida šļūtene, kas lēni samitrinās augsni. Mulčējot jaunas dobes un apmales, jāpārklāj visa dobe, nevis neliels laukums ap atsevišķiem augiem. Pēc tam katru gadu vienreiz pavasarī nepieciešams tikai papildināt virskārtu. Daži materiāli, piemēram, smalcināta miza, kalpo ilgāk atkarībā no slāņa biezuma.
Kam der mizu mulča
Mizu mulču gatavo no dabīgas priežu mizas. Mizu mulča ir sasmalcināta un izsijāta, tā ir tīra un vienkārši uzklājama. Tajā nav augu aizsardzības līdzekļu vai citu kaitīgu ķimikāliju piejaukuma.
Lieto sakņu dārzā, lai uzlabotu augšanas apstākļus, lai saimniekiem atvieglotu cīņu ar nezālēm un pasargātu ražu no augsnes daļiņām. Mizu mulča piemērota ar dēstiem stādāmiem augiem, piemēram, kāpostiem, galviņu salātiem, puraviem, gurķiem un tomātiem. Tā noder arī daudzgadīgiem dārzeņiem - rabarberiem un sparģeļiem.
Dobēs, kuru virskārta ir pārklāta ar mizu mulču, augsnes virskārta nav jāapstrādā vai jāirdina. To paveic mikroorganismi un sliekas. Ja mizu mulču lieto viengadīgiem dekoratīvajiem augiem un dārzeņiem, to augsnē var iestrādāt rudenī.
KUR MULČU IZMANTO