Atmetot smēķēšanu, uzlabojas pašsajūta, rodas vairāk enerģijas, taču pastāv risks iedzīvoties liekos svara kilogramos. Organisms, pieradināts pie nikotīna un pēkšņi to vairs nesaņemot, apmierinājumu meklē cita veida atkarībā – negausīgā ēšanā.
Daudzi smēķētāji, mēģinot atmest savu netikumu, bieži mierinājumu rod pārāk biežā ēšanā, kā dēļ veidojas svara pieaugums. Lai no liekajiem kilogramiem atbrīvotos, ne viens vien atsāk smēķēt, pēc tam kūpināšanu atkal mēģina pārtraukt, no jauna pieņemas svarā, atsāk pīpēt - spriedzes un stresa pārpilns apburtais loks.
Ko darīt?
Ja reiz ir nobriedusi apņemšanās pielikt treknu punktu savai smēķēšanas atkarībai, jāsaprot, ka vienā acumirklī un bez cīņas pašam ar sevi nekas nenotiks. Jāzina - tā vietā, lai ņemtu kārtējo cigareti, noteikti biežāk gribēsies virināt ledusskapja durvis. Psiholoģiski kāre pēc kaut kā salda vienkārši neatstāsies, un tai pretoties būs ļoti, ļoti grūti. Visu laiku ar ļuļķēšanu nodarbinātajai mutei joprojām vajadzēs darbu, un tā būs gatava bez mitas kustēties.
Pārtraucot smēķēšanu, katru nedēļu vajadzētu nosvērties un sekot savām svara izmaiņām, nevis gaidīt brīdi, kad visas skapī esošās drēbes kļūst par šauru. Ja ir mērķis atmest smēķēšanu, būtiski saglabāt jau esošo svaru, bet nav jāmēģina notievēt. Pievēršot pastiprinātu uzmanību svaram vien, pats galvenais - smēķēšanas atmešana zaudē savu aktualitāti. Taču smēķēšanas atmešanai tikai ar uztura maiņu vien nepietiks. Noteikti jābūt gribasspēkam un patiesai vēlmei atbrīvoties no šā kaitīgā ieraduma.
Kā smēķēšana ietekmē ķermeņa svaru?
Cik tas ir - 200 kalorijas?
Lai iespējamās pieņemšanās svarā nebūtu
Dārzeņi un piens - pirmajā vietā
ASV uztura zinātnieku pētījumi pierādījuši, ka kafija, gaļa un alkoholiskie dzērieni cigarešu atkarīgajiem garšo labāk, savukārt augļi, dārzeņi un piena produkti nikotīna garšai mutē liek būt vienkārši briesmīgai, tāpēc smēķēšanas atmetējiem uzturā jālieto mazāk gaļas, vairāk dārzeņu un augļu, bet kafijas vietā labāk izvēlēties glāzi piena vai mazkaloriju jogurtu. Jālieto daudz ūdens un dažādas zāļu tējas.
Ājurvēdas medicīnai Indijā ir sena vēsture: cīņā ar opija atkarību tā iesaka uzturā lietot auzu miltus un auzu klijas. Pētījumi Skotijā savukārt liecina, ka spēja mazināt kāri pēc nikotīna ir auzu ekstraktam. Atklāts, ka produkti ar augstu sārmainību paildzina nikotīna cirkulēšanu asinīs, līdz ar to ilgāku laiku ir samazināta vēlme pēc nākamās nikotīna devas. Produkti ar augstu sārmainības pakāpi ir rozīnes, vīģes, spināti, pilngraudu maize, makaroni, brūnie rīsi, mandeles, kā arī kartupeļi un kukurūza - produkti ar augstu cietes līmeni.