Jau pavisam drīz aiz loga sāks plaukt pavasaris, atdzīvinot gan krāsas dabā, gan arī cilvēku prātus, taču diemžēl ir daļa cilvēku, kuriem skaistais dabas atmošanās un ziedēšanas periods nebūt neizvēršas tik patīkams, kā varētu vēlēties – viņus moka nejaukā pavasara alerģija. Alerģijas rašanās cēloņus, tās simptomus un veidus, kā cīnīties ar šo problēmu skaidro ārste alergoloģe pulmonoloģe Antra Beķere ar vairāk nekā desmit gadu pieredzi alergologa specialitātē.
«Parasti alerģijas vairāk piemin pavasarī, taču alergēni īstenībā mums ir apkārt visu cauru gadu. Piemēram, mājas putekļu ērcītes, kuru izraisītās sūdzības bieži vien ir ļoti līdzīgas. Ar pavasara alerģiju ir tā, ka līdzko sāk ziedēt pirmie koki, parādās arī pirmie simptomi, uz kuriem organisms parasti ļoti aktīvi reaģē. Parādās acu asarošana, šķaudīšana, smagākos gadījumos arī klepus, ādas nieze un pat paaugstināta ķermeņa temperatūra,» stāsta ārste. Viņa teic, ka atpazīt alerģiju palīdz tas, ka parasti nosauktie simptomi parādās katru gadu pēc kārtas vienā un tajā pašā laikā. «Cilvēks parasti nesaprot, kas par lietu un kādēļ katru gadu vienā un tajā pašā laikā ir saaukstējies,» teic A. Beķere un mudina aizdomāties par viltus saaukstēšanās patiesajiem iemesliem.
Pašsajūtu ietekmē laikapstākļi
«Pirmie koki sāk ziedēt jau marta beigās - tas arī parasti izraisa neticību, jo nav nokusis sniegs, šķiet, ka dabā vēl nekas neplaukst, tāpēc simptomiem un sliktajai pašsajūtai netiek pievērsta uzmanība. Īstenībā ir tā, ka jau marta beigās zied alksnis, vēlāk arī pārējie koki - lazda, bērzs un citi. Tie arī ir aktīvākie pavasara alergēni, kas izraisa problēmas,» viņa skaidro.
Ja laiks ir auksts un pavasaris iestājas vēlu, tad bieži vien sagadās tā, ka viss zied gandrīz vienlaikus. Ārste stāsta, ka tādā gadījumā alerģijas periods norit vēl smagāk: «Viss ir ļoti atkarīgs no tā, kāds ir pavasaris. Ja gaiss ir sausāks un nav lietavu, ziedputekšņi ir aktīvāki - lido pa gaisu un izraisa lielāku diskomfortu. Arī vējains laiks ietekmē alergēnu izplatīšanos. Tas nekas, ka pie loga mums neaug bērzs - ziedputekšņi pārvietojas apmēram 300-400 km tālu. Ja līst lietus un laiks ir mitrs, alerģiskiem cilvēkiem ir vieglāk.» A. Beķere atgādina, ka, laikus nediagnosticējot alerģiju un neuzsākot ārstēšanu, gadu no gada simptomi var kļūt arvien grūtāk panesami, bet pati slimība - progresēt.
Diagnostikas iespējas
Galvenie alerģisko reakciju izraisītāji pavasarī ir augu ziedputekšņi - tiem ir komplicēts ķīmiskais sastāvs, kas ir galvenais faktors, kas raksturo spēju radīt alerģiskus simptomus. «Ziedputekšņi satur svešus olbaltumus, kuri, saskaroties ar gļotādu, izraisa nepatīkamās reakcijas. Cilvēkiem, kuriem ir iedzimtā predispozīcija jeb noteiktība, ka šī alerģija noteikti attīstīsies, organismā veidojas alerģiskās reakcijas,» slimības cēloņus raksturo ārste.
Sākot cīņu ar alerģiju, vispirms ir svarīgi noteikt, kas ir tās patiesais izraisītājs. «Ja tas sāk kļūt aizdomīgi, ka katru gadu vienā laikā ir konkrētās parādības, tad sākotnēji ir jādodas pie alergologa, kas izdarīs alergēnu testus, lai noteiktu, kas ir pie vainas. Tos sauc par dūrienu testiem - uz rokas tiek uzpilināts šķidrums, kas satur kādu no alergēniem, un tad tajā vietā tiek ar adatiņu iedurts. Pēc tam ir 15-20 minūtes jāuzgaida un jāvēro, kāda ir reakcija. Ja ir alerģija, parādās apsārtums, ko mēs izmērām un nosakām, cik spēcīga ir alerģija. Pēc šāda testa ārstam ir daudz vieglāk izvērtēt, kā cīnīties ar pacienta sūdzībām, jo ir konkrēti zināms, kas izraisa alerģiju,» A. Beķere stāsta par populārāko izmeklēšanas veidu.
Ārstu praksē pastāv vēl viens diagnostikas veids - asins parauga ņemšana no vēnas. «Alerģisko simptomu rezultātā organismā izveidojas antivielas, kuras parādās asins analīzēs. Izvēloties šādu diagnostikas metodi, ieteicams analīzes veikt laikā, kad ziedēšanas periods ir beidzies, jo tad rādītāji būs visaugstākie,» iesaka ārste. Šī izmeklēšanas metode noder cilvēkiem, kuru dzīvesvietā alergologs nav pieejams, jo šīs analīzes var nozīmēt arī ģimenes ārsts.
Detalizēta anamnēze
Beķere uzskata, ka alergoloģijā ļoti būtiski ir savākt tā saucamo anamnēzi - maksimāli plašu simptomu un parādību kopumu, kas traucē konkrēto cilvēku. Tieši tāpēc viens no galvenajiem diagnostikas paņēmieniem ir saruna, jo ārstam ir svarīgi noskaidrot, vai mājās ir dzīvnieki, kādi ir dzīves apstākļi, vai daudz mīksto grīdas segumu, pelējums un citas parādības, kas var ietekmēt veselības stāvokli. «Alergologi ir ļoti zinātkāri,» viņa teic.
Bieži atrast vainīgo alergēnu no ziedputekšņu grupas palīdz krustotās pārtikas reakcijas. «Dažiem ziedputekšņiem ir kopīgas olbaltumu struktūras ar augļiem un dārzeņiem. Tad parasti cilvēks jau sāk sūdzību izklāstīt ar to, ka viņam ir alerģija, tīrot jaunos kartupeļus - asaro acis, niez rokas. Vai, piemēram, ēdot riekstus, jūtams diskomforts mutē. Šādos gadījumos nereti atklājas, ka patiesībā tā ir arī alerģija uz bērzu,» pamato daktere.
Alerģijas novēršanai svarīgi ir ierobežot kontaktu ar simptomu izsaucēju - jo tas ir mazāks, jo simptomi vieglāki. «Saprotams, ka pilnībā izbēgt no saskarsmes ar ziedputekšņiem mēs nevaram,» turpina A. Beķere un paskaidro, ka, rūpējoties par labsajūtu, ieteicams ņemt talkā speciālus preparātus, kas novērš alerģijas izsauktos nepatīkamos simptomus.
Terapiju veidi
Medicīnā izšķir trīs terapiju veidus alerģisko simptomu novēršanai, no kuriem populārākie ir antihistamīna līdzekļi tablešu veidā un lokāli lietojami medikamenti aerosolu formā. Izvēloties lietot tablešu terapiju, ārste iesaka dot priekšroku jaunākās paaudzes medikamentiem. «Visbiežāk ārstēšanās notiek ilgstoši, tāpēc tā ir maksimāli iespējams nodrošināties pret blakusparādībām, kas dažreiz ir ļoti nepatīkamas. Ērti šiem medikamentiem ir arī tas, ka tie darbojas 24 stundas, tāpēc pietiek ar vienu tableti dienā. Lielākā daļa antihistamīna līdzekļu nopērkami bez receptes. Ir arī lokāli lietojami līdzekļi, tā saucamie kortikosteroīdi, kuri atvieglo alerģiskās reakcijas smagākos gadījumos - tie parasti ir inhalatori, kas jālieto alergēna izplatīšanās periodā,» par ārstēšanas veidiem pastāsta ārste alergoloģe.
«Vēl bez tā iespējama alergēnspecifiskā imūnterapija, kad konkrētais alergēns tiek lietots pilienu vai injekciju veidā, lai tādā veidā pieradinātu organismu pie alergēna un tas mazāk vai arī vispār nereaģētu uz simptomiem. Šāda ārstēšana prasa vismaz trīs gadu ilgu laiku, kamēr cilvēka organisms pārstāj reaģēt uz konkrēto alergēnu. Šī metode nav nekas jauns, tā ir simt gadu veca, bet tās mīnuss ir salīdzinoši dārgās izmaksas un tas, ka ārstēšanās ilgst vairākus gadus. Lielākai daļai cilvēku efekts pēc šīs ārstēšanas metodes praktizēšanas saglabājas ilgstoši, taču, to izvēloties, ir jāapbruņojas ar milzu pacietību,» viņa informē par alternatīvām.
Izvairīties laikus
Cilvēku pacietības slieksni ārste vērtē kā ļoti augstu, jo «pastāv uzskats, ka ar iesnām iet pie ārsta ir neērti, līdz ar to bieži vien alerģija tiek atklāta vairs ne sākuma stadijā». Protams, nevar noliegt, ka ir daļa cilvēku, kuriem simptomi neprogresē un iesnas visu dzīvi pavada katru pavasari bez jebkādām smagākām alerģijas formām.
«Lai cik interesanti tas būtu, alerģija var sākties jebkurā vecumā. Lielākajai daļai, protams, tā sākas agrīnā bērnībā vai pusaudžu vecumā, bet praksē novēroti arī gadījumi, ka alerģija aktivizējas pēkšņi un vēlākā vecumā. Pastāv uzskats, ka alerģija ir ģenētiski iedzimta kaite, tikai nekad nevar zināt, kad būs tas laiks, kad tā aktivizēsies. Citreiz pietiek ar pavasarī pārslimotu nelāgu vīrusu, kad mēs atklājam, ka sākusies alerģija,» stāsta A. Beķere.
Viņa paskaidro, ka, laikus diagnosticējot alerģiju un atklājot tās izraisītāju, turpmāk alergēna izplatīšanās periodā iespējams izvairīties no nepatīkamajiem simptomiem: «Ja ir noskaidrots, kas izraisījis nevēlamo organisma reakciju, turpmāk ir iespējams sākt ārstēšanu, vēl pirms simptomi parādījušies. Tam ir izveidotas speciālas mājaslapas, piemēram, www.zied.lv, kur ar alerģiju sirgstošie cilvēki var reģistrēties un turpmāk viņiem uz e-pastu nāks informācija, ka ir sācies konkrētā auga ziedēšanas laiks. Šādā veidā iespējams maksimāli uzlabot dzīves kvalitāti.»
AUGU ZIEDĒŠANAS PERIODI LATVIJĀ
HOMEOPĀTA VIEDOKLIS
Ārste homeopāte Guna BLUMBERGA:
- Saskaņā ar klasiskās homeopātijas teoriju viens no galvenajiem alerģijas iemesliem ir meklējams cilvēka emocijās. Ja negatīvās emocijas netiek izdzīvotas vai tās tiek apspiestas, tad, ņemot vērā ģenētisko predispozīciju (ja kādam ģimenē ir alerģija), ir lielāka varbūtība, ka var sākties alerģiskās saslimšanas. Cilvēka dzīves sākumā alerģija galvenokārt izpaužas uz ādas, un zinātniski tās iemesls ir pārtikas produktu nepanesamība. No homeopātiskā viedokļa raugoties, āda ir visnekaitīgākā slimības izpausmes vieta organismā, jo āda neatbild par vitāli svarīgu funkciju nodrošināšanu kā, piemēram, elpceļi, nervu sistēma, sirds, nieres u.c. orgāni, tāpēc, kamēr alerģiskos izsitumus var ārstēt bez hormonālajiem krēmiem, tikmēr alerģija paliek «virspusējā līmenī», ir savā ziņā nekaitīga un netiek aizspiesta dziļākos audos, bet, uzsākot hormonālo ārstēšanu ar kortikosteroīdiem, bez kuras diemžēl smagākos gadījumos tradicionālā medicīna nevar iztikt, ir lielāka varbūtība, ka alerģija var progresēt un tālāk izpausties svarīgākos orgānos, piemēram, kā gremošanas traucējumi un astma - šo fenomenu sauc par alerģijas «spiešanu dziļumā», līdzīgi kā enerģijas nezūdamības likumā, kad enerģija nekur nerodas no jauna, bet pārvēršas no viena veida citā.
Ja alerģija sāk izpausties jau zīdaiņa vecumā un bērns nepanes mātes pienu, homeopātiski tiek piemeklēts preparāts, kas nodrošinātu labāku emocionālo bērna un mātes saskarsmi. Bieži, bērnam piedzimstot, sievietei atkailinās sen aizmirstas emocionālas brūces, neatrisināti iekšējie konflikti, bērns to jūt, un viņam parādās izsitumi, caureja, bezmiegs, tāpēc bieži homeopātiski tiek ārstēta gan mamma, gan bērns. Ja cilvēkam ir alerģiskas iesnas un ilgstoši tek deguns, psiholoģiski tas varētu nozīmēt, ka pa degunu tek neizraudātās asaras. Tātad ir jāmeklē iemesls, kādēļ cilvēks grib raudāt, bet nevar paraudāt, vajag atrast skumju cēloni un harmonizēt emocijas. Ja cilvēks sirgst ar astmu, tad bieži vien cēlonis ir bailes. Agrīnā vecumā tās var būt bailes no vecākiem, bērna nespēja sevi aizsargāt un apslāpētas dusmas, bet pieaugušo vecumā tās var būt neizdzīvotas bērnības emocijas, kas velkas līdzi visu dzīvi. Klasiskā homeopātija ārstē ne tikai slimības fizisko izpausmi, bet arī, rūpīgi analizējot emocionālos simptomus, piemeklē homeopātisko konstitucionālo preparātu, kurš mazina trauksmi, bailes un skumjas. Jo mazākas ir organiskās izmaiņas alerģijas skartajos audos, jo labāk var palīdzēt ar homeopātiju.