Pavasaris tuvojas. Ieteikumi, kā cīnīties ar alerģiju

© F64

Jau pa­vi­sam drīz aiz lo­ga sāks plaukt pa­va­sa­ris, at­dzī­vi­not gan krā­sas da­bā, gan arī cil­vē­ku prā­tus, ta­ču diem­žēl ir da­ļa cil­vē­ku, ku­riem skais­tais da­bas at­mo­ša­nās un zie­dē­ša­nas pe­ri­ods ne­būt ne­iz­vēr­šas tik pa­tī­kams, kā va­rē­tu vē­lē­ties – vi­ņus mo­ka ne­jau­kā pa­va­sa­ra aler­ģi­ja. Aler­ģi­jas ra­ša­nās cē­lo­ņus, tās sim­pto­mus un vei­dus, kā cī­nī­ties ar šo pro­blē­mu skaid­ro ār­ste aler­go­lo­ģe pul­mo­no­lo­ģe An­tra Be­ķe­re ar vai­rāk ne­kā des­mit ga­du pie­re­dzi aler­go­lo­ga spe­ci­ali­tā­tē.

«Pa­ras­ti aler­ģi­jas vai­rāk pie­min pa­va­sa­rī, ta­ču aler­gē­ni īs­te­nī­bā mums ir ap­kārt vi­su cau­ru ga­du. Pie­mē­ram, mā­jas pu­tek­ļu ēr­cī­tes, ku­ru iz­rai­sī­tās sū­dzī­bas bie­ži vien ir ļo­ti līdz­īgas. Ar pa­va­sa­ra aler­ģi­ju ir tā, ka līdz­ko sāk zie­dēt pirm­ie ko­ki, pa­rā­dās arī pirm­ie sim­pto­mi, uz ku­riem or­ga­nisms pa­ras­ti ļo­ti ak­tī­vi re­aģē. Pa­rā­dās acu asa­ro­ša­na, šķau­dī­ša­na, sma­gā­kos ga­dī­ju­mos arī kle­pus, ādas nie­ze un pat pa­aug­sti­nā­ta ķer­me­ņa tem­pe­ra­tū­ra,» stās­ta ār­ste. Vi­ņa teic, ka at­pa­zīt aler­ģi­ju pa­līdz tas, ka pa­ras­ti no­sauk­tie sim­pto­mi pa­rā­dās kat­ru ga­du pēc kār­tas vie­nā un ta­jā pa­šā lai­kā. «Cil­vēks pa­ras­ti ne­sa­prot, kas par lie­tu un kā­dēļ kat­ru ga­du vie­nā un ta­jā pa­šā lai­kā ir sa­auk­stē­jies,» teic A. Be­ķe­re un mu­di­na aiz­do­mā­ties par vil­tus sa­auk­stē­ša­nās pa­tie­sa­jiem ie­mes­liem.

Paš­sa­jū­tu ie­tek­mē laik­ap­stāk­ļi

«Pirm­ie ko­ki sāk zie­dēt jau mar­ta bei­gās - tas arī pa­ras­ti iz­rai­sa ne­ti­cī­bu, jo nav no­ku­sis sniegs, šķiet, ka da­bā vēl ne­kas ne­plaukst, tā­pēc sim­pto­miem un slik­ta­jai paš­sa­jū­tai ne­tiek pie­vēr­sta uz­ma­nī­ba. Īs­te­nī­bā ir tā, ka jau mar­ta bei­gās zied alk­snis, vē­lāk arī pā­rē­jie ko­ki - laz­da, bērzs un ci­ti. Tie arī ir ak­tī­vā­kie pa­va­sa­ra aler­gē­ni, kas iz­rai­sa pro­blē­mas,» vi­ņa skaid­ro.

Ja laiks ir auksts un pa­va­sa­ris ie­stā­jas vē­lu, tad bie­ži vien sa­ga­dās tā, ka viss zied gan­drīz vien­lai­kus. Ār­ste stās­ta, ka tā­dā ga­dī­ju­mā aler­ģi­jas pe­ri­ods no­rit vēl sma­gāk: «Viss ir ļo­ti at­ka­rīgs no tā, kāds ir pa­va­sa­ris. Ja gaiss ir sau­sāks un nav lie­ta­vu, zied­pu­tek­šņi ir ak­tī­vā­ki - li­do pa gai­su un iz­rai­sa lie­lā­ku dis­kom­for­tu. Arī vē­jains laiks ie­tek­mē aler­gē­nu iz­pla­tī­ša­nos. Tas ne­kas, ka pie lo­ga mums ne­aug bērzs - zied­pu­tek­šņi pār­vie­to­jas ap­mē­ram 300-400 km tā­lu. Ja līst lie­tus un laiks ir mitrs, aler­ģis­kiem cil­vē­kiem ir vieg­lāk.» A. Be­ķe­re at­gā­di­na, ka, lai­kus ne­di­ag­nos­ti­cē­jot aler­ģi­ju un ne­uz­sā­kot ār­stē­ša­nu, ga­du no ga­da sim­pto­mi var kļūt ar­vien grū­tāk pa­ne­sa­mi, bet pa­ti sli­mī­ba - prog­re­sēt.

Di­ag­nos­ti­kas ie­spē­jas

Gal­ve­nie aler­ģis­ko re­ak­ci­ju iz­rai­sī­tā­ji pa­va­sa­rī ir augu zied­pu­tek­šņi - tiem ir kom­pli­cēts ķī­mis­kais sa­stāvs, kas ir gal­ve­nais fak­tors, kas rak­stu­ro spē­ju ra­dīt aler­ģis­kus sim­pto­mus. «Zied­pu­tek­šņi sa­tur sve­šus ol­bal­tu­mus, ku­ri, sa­ska­ro­ties ar gļot­ādu, iz­rai­sa ne­pa­tī­ka­mās re­ak­ci­jas. Cil­vē­kiem, ku­riem ir ie­dzim­tā pre­dis­po­zī­ci­ja jeb no­teik­tī­ba, ka šī aler­ģi­ja no­teik­ti at­tīs­tī­sies, or­ga­nis­mā vei­do­jas aler­ģis­kās re­ak­ci­jas,» sli­mī­bas cē­lo­ņus rak­stu­ro ār­ste.

Sā­kot cī­ņu ar aler­ģi­ju, vis­pirms ir sva­rī­gi no­teikt, kas ir tās pa­tie­sais iz­rai­sī­tājs. «Ja tas sāk kļūt aiz­do­mī­gi, ka kat­ru ga­du vie­nā lai­kā ir kon­krē­tās pa­rā­dī­bas, tad sā­kot­nē­ji ir jā­do­das pie aler­go­lo­ga, kas iz­da­rīs aler­gē­nu tes­tus, lai no­teik­tu, kas ir pie vai­nas. Tos sauc par dū­rie­nu tes­tiem - uz ro­kas tiek uz­pi­li­nāts šķid­rums, kas sa­tur kā­du no aler­gē­niem, un tad ta­jā vie­tā tiek ar ada­ti­ņu ie­durts. Pēc tam ir 15-20 mi­nū­tes jā­uz­gai­da un jā­vē­ro, kā­da ir re­ak­ci­ja. Ja ir aler­ģi­ja, pa­rā­dās ap­sār­tums, ko mēs iz­mē­rām un no­sa­kām, cik spē­cī­ga ir aler­ģi­ja. Pēc šā­da tes­ta ār­stam ir daudz vieg­lāk iz­vēr­tēt, kā cī­nī­ties ar pa­cien­ta sū­dzī­bām, jo ir kon­krē­ti zi­nāms, kas iz­rai­sa aler­ģi­ju,» A. Be­ķe­re stās­ta par po­pu­lā­rā­ko iz­mek­lē­ša­nas vei­du.

Ār­stu prak­sē past­āv vēl viens di­ag­nos­ti­kas veids - asins pa­rau­ga ņem­ša­na no vē­nas. «Aler­ģis­ko sim­pto­mu re­zul­tā­tā or­ga­nis­mā iz­vei­do­jas anti­vie­las, ku­ras pa­rā­dās asins ana­lī­zēs. Iz­vē­lo­ties šā­du di­ag­nos­ti­kas me­to­di, ie­tei­cams ana­lī­zes veikt lai­kā, kad zie­dē­ša­nas pe­ri­ods ir bei­dzies, jo tad rā­dī­tā­ji būs vi­saug­stā­kie,» ie­sa­ka ār­ste. Šī iz­mek­lē­ša­nas me­to­de no­der cil­vē­kiem, ku­ru dzī­ves­vie­tā aler­go­logs nav pie­ejams, jo šīs ana­lī­zes var no­zī­mēt arī ģi­me­nes ārsts.

De­ta­li­zē­ta anam­nē­ze

Be­ķe­re uz­ska­ta, ka aler­go­lo­ģi­jā ļo­ti bū­tis­ki ir sa­vākt tā sau­ca­mo anam­nē­zi - mak­si­mā­li pla­šu sim­pto­mu un pa­rā­dī­bu ko­pu­mu, kas trau­cē kon­krē­to cil­vē­ku. Tie­ši tā­pēc viens no gal­ve­na­jiem di­ag­nos­ti­kas pa­ņē­mie­niem ir sa­ru­na, jo ār­stam ir sva­rī­gi no­skaid­rot, vai mā­jās ir dzīv­nie­ki, kā­di ir dzī­ves ap­stāk­ļi, vai daudz mīk­sto grī­das se­gu­mu, pe­lē­jums un ci­tas pa­rā­dī­bas, kas var ie­tek­mēt ve­se­lī­bas stā­vok­li. «Aler­go­lo­gi ir ļo­ti zi­nāt­kā­ri,» vi­ņa teic.

Bie­ži at­rast vai­nī­go aler­gē­nu no zied­pu­tek­šņu gru­pas pa­līdz krus­to­tās pār­ti­kas re­ak­ci­jas. «Da­žiem zied­pu­tek­šņiem ir ko­pī­gas ol­bal­tu­mu struk­tū­ras ar aug­ļiem un dār­ze­ņiem. Tad pa­ras­ti cil­vēks jau sāk sū­dzī­bu iz­klās­tīt ar to, ka vi­ņam ir aler­ģi­ja, tī­rot jaun­os kar­tu­pe­ļus - asa­ro acis, niez ro­kas. Vai, pie­mē­ram, ēdot riek­stus, jū­tams dis­kom­forts mu­tē. Šā­dos ga­dī­ju­mos ne­re­ti at­klā­jas, ka pa­tie­sī­bā tā ir arī aler­ģi­ja uz bēr­zu,» pa­ma­to dak­te­re.

Aler­ģi­jas no­vēr­ša­nai sva­rī­gi ir ie­ro­be­žot kon­tak­tu ar sim­pto­mu iz­sau­cē­ju - jo tas ir ma­zāks, jo sim­pto­mi vieg­lā­ki. «Sa­pro­tams, ka pil­nī­bā iz­bēgt no sa­skar­smes ar zied­pu­tek­šņiem mēs ne­va­ram,» tur­pi­na A. Be­ķe­re un pa­skaid­ro, ka, rū­pē­jo­ties par lab­sa­jū­tu, ie­tei­cams ņemt tal­kā spe­ci­ālus pre­pa­rā­tus, kas no­vērš aler­ģi­jas iz­sauk­tos ne­pa­tī­ka­mos sim­pto­mus.

Te­ra­pi­ju vei­di

Me­di­cī­nā iz­šķir trīs te­ra­pi­ju vei­dus aler­ģis­ko sim­pto­mu no­vēr­ša­nai, no ku­riem po­pu­lā­rā­kie ir anti­his­ta­mī­na lī­dzek­ļi tab­le­šu vei­dā un lo­kā­li lie­to­ja­mi me­di­ka­men­ti ae­ro­so­lu for­mā. Iz­vē­lo­ties lie­tot tab­le­šu te­ra­pi­ju, ār­ste ie­sa­ka dot priekš­ro­ku jaun­ākās pa­au­dzes me­di­ka­men­tiem. «Vis­bie­žāk ār­stē­ša­nās no­tiek ilg­sto­ši, tā­pēc tā ir mak­si­mā­li ie­spē­jams no­dro­ši­nā­ties pret bla­kus­pa­rā­dī­bām, kas daž­reiz ir ļo­ti ne­pa­tī­ka­mas. Ēr­ti šiem me­di­ka­men­tiem ir arī tas, ka tie dar­bo­jas 24 stun­das, tā­pēc pie­tiek ar vie­nu tab­le­ti die­nā. Lie­lā­kā da­ļa anti­his­ta­mī­na lī­dzek­ļu no­pēr­ka­mi bez re­cep­tes. Ir arī lo­kā­li lie­to­ja­mi lī­dzek­ļi, tā sau­ca­mie kor­ti­ko­ste­ro­īdi, ku­ri at­vieg­lo aler­ģis­kās re­ak­ci­jas sma­gā­kos ga­dī­ju­mos - tie pa­ras­ti ir in­ha­la­to­ri, kas jā­lie­to aler­gē­na iz­pla­tī­ša­nās pe­ri­odā,» par ār­stē­ša­nas vei­diem past­ās­ta ār­ste aler­go­lo­ģe.

«Vēl bez tā ie­spē­ja­ma aler­gēn­spe­ci­fis­kā imūn­te­ra­pi­ja, kad kon­krē­tais aler­gēns tiek lie­tots pi­lie­nu vai in­jek­ci­ju vei­dā, lai tā­dā vei­dā pie­ra­di­nā­tu or­ga­nis­mu pie aler­gē­na un tas ma­zāk vai arī vis­pār ne­re­aģē­tu uz sim­pto­miem. Šā­da ār­stē­ša­na pra­sa vis­maz trīs ga­du il­gu lai­ku, ka­mēr cil­vē­ka or­ga­nisms pār­stāj re­aģēt uz kon­krē­to aler­gē­nu. Šī me­to­de nav ne­kas jauns, tā ir simt ga­du ve­ca, bet tās mī­nuss ir sa­lī­dzi­no­ši dār­gās iz­mak­sas un tas, ka ār­stē­ša­nās ilgst vai­rā­kus ga­dus. Lie­lā­kai da­ļai cil­vē­ku efekts pēc šīs ār­stē­ša­nas me­to­des prak­ti­zē­ša­nas sa­gla­bā­jas ilg­sto­ši, ta­ču, to iz­vē­lo­ties, ir jā­ap­bru­ņo­jas ar mil­zu pa­cie­tī­bu,» vi­ņa in­for­mē par al­ter­na­tī­vām.

Iz­vai­rī­ties lai­kus

Cil­vē­ku pa­cie­tī­bas sliek­sni ār­ste vēr­tē kā ļo­ti augs­tu, jo «past­āv uz­skats, ka ar ie­snām iet pie ār­sta ir ne­ēr­ti, līdz ar to bie­ži vien aler­ģi­ja tiek at­klā­ta vairs ne sā­ku­ma sta­di­jā». Pro­tams, ne­var no­liegt, ka ir da­ļa cil­vē­ku, ku­riem sim­pto­mi ne­prog­re­sē un ies­nas vi­su dzī­vi pa­va­da kat­ru pa­va­sa­ri bez jeb­kā­dām sma­gā­kām aler­ģi­jas for­mām.

«Lai cik in­te­re­san­ti tas bū­tu, aler­ģi­ja var sāk­ties jeb­ku­rā ve­cu­mā. Lie­lā­ka­jai da­ļai, pro­tams, tā sā­kas ag­rī­nā bēr­nī­bā vai pus­au­džu ve­cu­mā, bet prak­sē no­vē­ro­ti arī ga­dī­ju­mi, ka aler­ģi­ja ak­ti­vi­zē­jas pēk­šņi un vē­lā­kā ve­cu­mā. Past­āv uz­skats, ka aler­ģi­ja ir ģe­nē­tis­ki ie­dzim­ta kai­te, ti­kai ne­kad ne­var zi­nāt, kad būs tas laiks, kad tā ak­ti­vi­zē­sies. Cit­reiz pie­tiek ar pa­va­sa­rī pār­sli­mo­tu ne­lā­gu vī­ru­su, kad mēs at­klā­jam, ka sā­ku­sies aler­ģi­ja,» stās­ta A. Be­ķe­re.

Vi­ņa pa­skaid­ro, ka, lai­kus di­ag­nos­ti­cē­jot aler­ģi­ju un at­klā­jot tās iz­rai­sī­tā­ju, turp­māk aler­gē­na iz­pla­tī­ša­nās pe­ri­odā ie­spē­jams iz­vai­rī­ties no ne­pa­tī­ka­ma­jiem sim­pto­miem: «Ja ir no­skaid­rots, kas iz­rai­sī­jis ne­vē­la­mo or­ga­nis­ma re­ak­ci­ju, turp­māk ir ie­spē­jams sākt ār­stē­ša­nu, vēl pirms sim­pto­mi pa­rā­dī­ju­šies. Tam ir iz­vei­do­tas spe­ci­ālas mā­jas­la­pas, pie­mē­ram, www.zied.lv, kur ar aler­ģi­ju sirg­sto­šie cil­vē­ki var re­ģis­trē­ties un turp­māk vi­ņiem uz e-past­u nāks in­for­mā­ci­ja, ka ir sā­cies kon­krē­tā auga zie­dē­ša­nas laiks. Šā­dā vei­dā ie­spē­jams mak­si­mā­li uz­la­bot dzī­ves kva­li­tā­ti.»

AUGU ZIE­DĒ­ŠA­NAS PE­RI­ODI LAT­VI­JĀ

  • la­pu ko­ku zie­dē­ša­nas laiks, kas vi­dē­ji ilgst no ap­rī­ļa līdz jū­ni­ja sā­ku­mam (zied alk­snis, laz­da, bērzs, vī­tols, ozols);
  • sku­ju ko­ku zie­dē­ša­nas pe­ri­ods no­vē­rots mai­jā un jū­ni­jā (zied prie­de un eg­le);
  • grau­dzā­ļu zie­dē­ša­nas posms, kas ilgst no jū­ni­ja līdz jū­li­ja vi­dum;
  • ne­zā­ļu zie­dē­ša­nas pe­ri­ods, kad vi­saug­stā­ko kon­cen­trā­ci­ju sa­sniedz vēr­me­ļu, vī­bot­ņu, ba­lan­du un ci­tu augu zied­pu­tek­šņi (no jū­li­ja bei­gām līdz sep­tem­brim).

HO­ME­OPĀ­TA VIE­DOK­LIS

Ār­ste ho­me­opā­te Gu­na BLUM­BER­GA:

- Sa­ska­ņā ar kla­sis­kās ho­me­opā­ti­jas te­ori­ju viens no gal­ve­na­jiem aler­ģi­jas ie­mes­liem ir mek­lē­jams cil­vē­ka emo­ci­jās. Ja ne­ga­tī­vās emo­ci­jas ne­tiek iz­dzī­vo­tas vai tās tiek ap­spies­tas, tad, ņe­mot vē­rā ģe­nē­tis­ko pre­dis­po­zī­ci­ju (ja kā­dam ģi­me­nē ir aler­ģi­ja), ir lie­lā­ka var­bū­tī­ba, ka var sāk­ties aler­ģis­kās sa­slim­ša­nas. Cil­vē­ka dzī­ves sā­ku­mā aler­ģi­ja gal­ve­no­kārt iz­pau­žas uz ādas, un zi­nāt­nis­ki tās ie­mesls ir pār­ti­kas pro­duk­tu ne­pa­ne­sa­mī­ba. No ho­me­opā­tis­kā vie­dok­ļa rau­go­ties, āda ir vis­ne­kai­tī­gā­kā sli­mī­bas iz­paus­mes vie­ta or­ga­nis­mā, jo āda ne­at­bild par vi­tā­li sva­rī­gu fun­kci­ju no­dro­ši­nā­ša­nu kā, pie­mē­ram, elp­ce­ļi, ner­vu sis­tē­ma, sirds, nie­res u.c. or­gā­ni, tā­pēc, ka­mēr aler­ģis­kos iz­si­tu­mus var ār­stēt bez hor­mo­nā­la­jiem krē­miem, tik­mēr aler­ģi­ja pa­liek «virs­pu­sē­jā lī­me­nī», ir sa­vā zi­ņā ne­kai­tī­ga un ne­tiek aiz­spies­ta dzi­ļā­kos audos, bet, uz­sā­kot hor­mo­nā­lo ār­stē­ša­nu ar kor­ti­ko­ste­ro­īdiem, bez ku­ras diem­žēl sma­gā­kos ga­dī­ju­mos tra­di­ci­onā­lā me­di­cī­na ne­var iz­tikt, ir lie­lā­ka var­bū­tī­ba, ka aler­ģi­ja var prog­re­sēt un tā­lāk iz­paus­ties sva­rī­gā­kos or­gā­nos, pie­mē­ram, kā gre­mo­ša­nas trau­cē­ju­mi un as­tma - šo fe­no­me­nu sauc par aler­ģi­jas «spie­ša­nu dzi­ļu­mā», līdz­īgi kā ener­ģi­jas ne­zū­da­mī­bas li­ku­mā, kad ener­ģi­ja ne­kur ne­ro­das no jaun­a, bet pār­vēr­šas no vie­na vei­da ci­tā.

Ja aler­ģi­ja sāk iz­paus­ties jau zī­dai­ņa ve­cu­mā un bērns ne­pa­nes mā­tes pie­nu, ho­me­opā­tis­ki tiek pie­mek­lēts pre­pa­rāts, kas no­dro­ši­nā­tu la­bā­ku emo­ci­onā­lo bēr­na un mā­tes sa­skar­smi. Bie­ži, bēr­nam pie­dzim­stot, sie­vie­tei at­kai­li­nās sen aiz­mir­stas emo­ci­onā­las brū­ces, ne­at­ri­si­nā­ti iek­šē­jie kon­flik­ti, bērns to jūt, un vi­ņam pa­rā­dās iz­si­tu­mi, caur­eja, bez­miegs, tā­pēc bie­ži ho­me­opā­tis­ki tiek ār­stē­ta gan mam­ma, gan bērns. Ja cil­vē­kam ir aler­ģis­kas ies­nas un ilg­sto­ši tek de­guns, psiho­lo­ģis­ki tas va­rē­tu no­zī­mēt, ka pa de­gu­nu tek ne­iz­rau­dā­tās asa­ras. Tā­tad ir jā­mek­lē ie­mesls, kā­dēļ cil­vēks grib rau­dāt, bet ne­var pa­rau­dāt, va­jag at­rast skum­ju cē­lo­ni un har­mo­ni­zēt emo­ci­jas. Ja cil­vēks sirgst ar as­tmu, tad bie­ži vien cē­lo­nis ir bai­les. Ag­rī­nā ve­cu­mā tās var būt bai­les no ve­cā­kiem, bēr­na ne­spē­ja se­vi aiz­sar­gāt un ap­slā­pē­tas dus­mas, bet pie­au­gu­šo ve­cu­mā tās var būt ne­iz­dzī­vo­tas bēr­nī­bas emo­ci­jas, kas vel­kas līdz­i vi­su dzī­vi. Kla­sis­kā ho­me­opā­ti­ja ār­stē ne ti­kai sli­mī­bas fi­zis­ko iz­paus­mi, bet arī, rū­pī­gi ana­li­zē­jot emo­ci­onā­los sim­pto­mus, pie­mek­lē ho­me­opā­tis­ko kon­sti­tu­ci­onā­lo pre­pa­rā­tu, kurš ma­zi­na trauk­smi, bai­les un skum­jas. Jo ma­zā­kas ir or­ga­nis­kās iz­mai­ņas aler­ģi­jas skar­ta­jos audos, jo la­bāk var pa­lī­dzēt ar ho­me­opā­ti­ju.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais