NODERĪGI: Telp­au­gi, no kuriem vajadzētu izvairīties

© F64

Katrs, kam augi sa­gā­dā prie­ku, zi­nās teikt, ka tie ie­tek­mē arī paš­sa­jū­tu, no­ska­ņo­ju­mu, ga­ra­stā­vok­li. Pat zi­nāt­nie­ki, psiho­te­ra­pei­ti un dzied­nie­ki ir pār­lie­ci­nā­ti, ka telp­au­giem pie­mīt īpa­ša ener­ģi­ja, ne­re­dzams sta­ro­jums, ko ne­var ne sa­taus­tīt, ne ie­rau­dzīt, ne iz­mē­rīt, var ti­kai sa­just.

Vis­iem augiem ir savs bio­ener­ģē­tis­kais lauks, kas at­stāj ie­tek­mi gan uz cil­vē­kiem, ku­ri uz­tu­ras to tu­vu­mā, gan uz tel­pu, ku­rā at­ro­das pa­ši augi. Zi­nāt­nie­ki nā­ku­ši kla­jā ar at­zi­ņu, ka augi spēj ne ti­kai sa­zi­nā­ties sa­vā star­pā. Tie arī la­sa cil­vē­ka do­mas un pat ie­dar­bo­jas uz tām... Ja kai­mi­ņus, ar ku­riem drau­dzī­gi jā­sa­dzī­vo zem vie­na jum­ta, iz­vē­lē­ties va­ram vi­sai no­sa­cī­ti, tad sev tī­ka­mā­ko, ga­rī­gi rad­nie­cis­kā­ko augu pie­mek­lē­ša­na ir kat­ra pa­ša zi­ņā.

Vērts zi­nāt!

* Iz­vē­lo­ties augus tel­pām, ku­rās jā­pa­va­da die­nas lie­lā­kā da­ļa, jā­ņem vē­rā ne ti­kai augam pie­mē­ro­ti ap­stāk­ļi. Jā­ie­klau­sās, ko sirds sa­ka priekš­ā: ja kā­ro­tais augs ie­pa­tī­kas acu­mir­klī, ja tā tu­vu­mā ir la­ba paš­sa­jū­ta, tā­tad tas ir īs­tais!

* Ja sa­ņem dā­va­nā telp­au­gu, kas ne­pa­tīk, la­bāk to kā­dam at­dā­vi­nāt tā­lāk. Ja cil­vē­ka un auga star­pā ne­vei­do­jas ab­pu­sē­ji lab­vē­lī­gas at­tie­cī­bas, za­ļais draugs nī­ku­ļos vai iz­nīks, pat ja tam tiks no­dro­ši­nā­ti ide­āli aug­ša­nas ap­stāk­ļi.

* Mūs­die­nu mo­der­na­jā būv­nie­cī­bā iz­man­to ļo­ti daudz sin­tē­tis­ku, ne­el­po­jo­šu, ne­ve­se­lī­gu ma­te­ri­ālu, kas ra­da slik­to tel­pu sin­dro­mu. Pa­rei­zi iz­vē­lē­ti augi spēj ab­sor­bēt ķī­mis­kās vie­las, ko iz­da­la celt­nie­cī­bas ma­te­ri­āli, tā uz­la­bo­jot cil­vē­ka lab­sa­jū­tu tel­pās.

* Tok­sis­kās vie­las un mag­nē­tis­kā lau­ka sta­ro­ju­mu, ko ra­da da­tor­teh­ni­ka, gan dar­ba vi­dē, gan mā­jās spēj ma­zi­nāt da­to­ra tu­vu­mā iz­vie­to­ti pa­rei­zie augi.

De­vi­ņi ie­mes­li, kā­pēc va­ja­dzē­tu drau­dzē­ties ar telp­au­giem

* Telp­au­gi ir vis­iz­de­vī­gā­kais un lē­tā­kais lī­dzek­lis gai­sa at­tī­rī­ša­nai un mit­ri­nā­ša­nai.

* Lie­li telp­au­gi spēj ma­zi­nāt ap­kār­tē­jās vi­des ra­dī­tos trok­šņus.

* Telp­au­gus pār­vie­to­jot vai gru­pē­jot ci­tā­di, vien­mēr var mai­nīt tel­pas di­zai­nu.

* Telp­au­gi ir ļo­ti la­bi tel­pas sa­da­lī­tā­ji at­vēr­ta ti­pa plā­no­ju­mos.

* Telp­au­gi pa­līdz sa­gla­bāt līdz­sva­ro­tas at­tie­cī­bas dar­ba vi­dē.

* Telp­au­gi bū­tis­ki ma­zi­na re­dzes sa­sprin­gu­mu, jo at­sta­ro dzel­te­ni za­ļo krā­su spek­tru.

* Telp­au­gu kop­ša­na pa­ras­ti iz­vēr­šas par brī­niš­ķī­gu, ra­do­šu ho­bi­ju, kas ga­ran­tē re­zul­tā­tu.

* Ļo­ti dau­dzi telp­au­gi zied tad, kad vai­rums augu krāj spē­kus un guļ zie­mas mie­gā.

* Telp­au­gi ir es­tē­tis­ki ro­si­nošs veids, kā sa­kār­tot do­mas, rast kom­pro­mi­su pa­šam ar se­vi.

Telp­au­gi ar po­zi­tī­vu, vib­rē­jo­šu ener­ģi­ju*

Acā­li­jas (Rho­do­den­dron) - drau­dzī­bas augs, kas ie­nes tel­pā prie­ku, no­ār­da kai­tī­gās ķī­mis­kās vie­las. No­mie­ri­na, stip­ri­na ner­vu sis­tē­mu.

Sa­npau­li­jas (Sai­ntpau­li­a) ra­da la­bu ga­ra­stā­vok­li un po­zi­tī­vu no­ska­ņu, ie­dar­bo­jas ak­ti­vi­zē­jo­ši un har­mo­ni­zē­jo­ši.

Stī­gu ak­meņ­lau­zī­te (Saxifraga sto­lo­ni­fe­ra) pa­līdz iz­prast sa­rež­ģī­tas si­tu­āci­jas, īs­te­not ko­pī­gus mēr­ķus.

Šef­lē­ra (Schef­fle­ra) ie­tek­mē tel­pas vi­zu­ālo iz­ska­tu un ar sa­vu krāš­ņo iz­ska­tu uz­la­bo ga­ra­stā­vok­li. Ļo­ti har­mo­ni­zē vi­di ap se­vi.

Ana­nass (Ana­nas brac­te­atus) uz­mun­dri­na dzī­ves no­gur­di­nā­tos, ak­ti­vi­zē ga­ru, at­bal­sta mērķ­tie­cī­gu do­mā­ša­nu un rī­cī­bu.

As­pa­rā­gi (As­pa­ra­gus) ne­der gu­ļam­is­ta­bā, bet ļo­ti pie­mē­ro­ti bla­kus mā­cī­bu vai dar­ba vie­tai. Ak­ti­vi­zē pro­blē­mas un pro­jek­tus, kas nav īs­ti kār­tī­bā.

Ci­ne­rā­ri­jas (Pe­ri­cal­lis) klāt­būt­nē gū­si vai­rāk spē­ka sa­vu mēr­ķu sa­snieg­ša­nai. Augs ar zi­liem zie­diem pa­līdz gūt pa­nā­ku­mus ga­rī­ga­jā jo­mā, ar sar­ka­niem - ero­ti­kā.

Glok­sī­ni­ja (Sin­nin­gi­a) iz­sta­ro ener­ģi­ju, no­slēg­tiem rak­stu­riem pa­līdz to at­brī­vot, ro­si­na pa­beigt ie­sāk­to un sākt ko jaun­u.

Spa­ti­fi­la (Spathyphyllum) līdz­sva­ro vi­sus ne­vē­la­mos sta­ro­ju­mus, tā­pēc pie­mē­rots augs vis­iem un vi­sur.

Ka­mē­li­jas (Ka­me­li­a) ne­der dar­ba vai sa­bied­ris­kām tel­pām. Pie­mē­ro­tas gu­ļam­is­ta­bā, dzī­vo­ja­mā is­ta­bā. Sar­kan­zie­du ka­mē­li­jas pa­līdz, ja ir sek­sa pro­blē­mas. Ne­sa­dzī­vo ar ada­tai­ņiem. Augs jā­kopj vie­nam un tam pa­šam cil­vē­kam.

Ka­mol­be­go­ni­ja (Be­go­ni­a ve­no­sa). Augs, kas sev ap­kārt ra­da lab­vē­lī­gu sta­ro­ju­mu, prie­cī­gu no­ska­ņo­ju­mu.

Puš­ķu hlo­ro­fīts (Chlorophytum) ra­da la­bu ga­ra­stā­vok­li, dod jaun­u ener­ģi­ju bez­iz­ejas si­tu­āci­jās. Spēj sais­tīt lie­lu kai­tī­go vie­lu dau­dzu­mu dzī­vo­ja­mās tel­pās, tā­pēc īpa­ši vē­lams jaun­bū­vēs.

Kra­su­la (Cras­su­la), biez­la­pe jeb nau­das koks ra­da prie­ku, la­bu ga­ra­stā­vok­li, no­slēg­tiem cil­vē­kiem pa­līdz pār­va­rēt kaut­rī­bu.

Cik­la­me­nas (Cyclamen) lab­vē­lī­gi ie­tek­mē sirds­dar­bī­bu, no­mie­ri­na vien­tu­ļos, ne­vie­na ne­mī­lē­tos.

Diž­meldrs (Cyperus) dar­bo­jas kā ener­ģi­jas sūk­nis, kas ie­nes to tel­pās, pa­da­rot vi­sus mo­žus. To tu­vu­mā pa­tīk uz­tu­rē­ties bēr­niem un ka­ķiem. Ne­der gu­ļam­is­ta­bā.

Dra­cē­na (Dra­ca­ena) gan uz cil­vē­kiem, gan uz dzīv­nie­kiem ie­dar­bo­jas har­mo­ni­zē­jo­ši, spē­ci­no­ši, gā­dā par la­bu mik­ro­kli­ma­tu un ener­ģi­ju tel­pā.

Gar­dē­ni­ja (Gar­de­ni­a) ir augs, kas īpa­ši spē­ci­na pēc sli­mo­ša­nas, de­pre­si­jas, sē­rām. Pa­līdz gūt prie­ku un har­mo­ni­ju. Augs ne­mīl at­ras­ties līdz­ās mū­zi­kas cen­tra skan­dām!

Hi­pe­as­tram (Hip­pe­as­trum) ir pa­tī­ka­ma, ak­ti­vi­zē­jo­ša ener­ģi­ja, kas pa­līdz sa­gla­bāt dvē­se­les līdz­sva­ru, liek iz­gaist šau­bām. Ne­der gu­ļam­is­ta­bām, jo pa­stip­ri­na mo­žu­mu.

Ho­ijas (Hoya) - ja par vas­ka­pu­ķi sau­ktais augs at­ro­das gul­tas tu­vu­mā, būs jau­kā­ki sap­ņi. Ro­man­ti­ķiem augs pa­līdz at­rast iek­šē­jo sa­ska­ņu.

Val­le­ra bal­za­mī­nes (Im­pa­tiens walleriana) - ba­gā­tī­gi, krāš­ņi zie­do­šais augs lē­nī­gos da­ra ak­tī­vā­kus, dru­džai­nos pie­brem­zē, pa­aug­sti­na ero­tis­ko ak­ti­vi­tā­ti.

Ka­lan­ho­je (Ka­lan­cho­e) - ja rī­tos slikts ga­ra­stā­vok­lis, pa­līdz at­gūt la­bu omu.

Mon­ste­ra (Mon­ste­ra) iz­sta­ro lie­lu mie­ru, har­mo­ni­zē gai­sot­ni tel­pā, la­bi mit­ri­na gai­su. Ide­āls augs sa­bied­ris­kām tel­pām.

Mir­te (Myrtus) dod paš­ap­zi­ņu, ja te­vi māc bai­les.

Nef­ro­lē­pe (Ne­phro­le­pis) jeb pa­par­de har­mo­ni­zē­jo­ši ie­dar­bo­jas uz ner­vu sis­tē­mu, no­ār­da kai­tī­gas vie­las, ko ra­da da­tor­teh­ni­kas sta­ro­jums. Vē­lams augs bie­ži iz­man­to­ja­mās tel­pās.

Fi­lo­dendrs (Phi­lo­den­dron) at­jau­no ener­ģi­ju, iz­sta­ro vi­ta­li­tā­ti, sniedz at­pū­tu un ie­dves­mo, kad jā­tiek ga­lā ar kļū­dām dar­bā. Augu pa­ras­ti no­vie­to lie­lās dar­ba tel­pās. Tas sa­tur kai­ri­no­šas vie­las, tā­pēc jā­tur tā­lāk no bēr­niem un māj­dzīv­nie­kiem.

San­sev­jē­ra (San­se­vie­ri­a). Lī­da­kas­te kā­pi­na gan po­zi­tī­vās, gan ne­ga­tī­vās emo­ci­jas. Maz­dū­šī­gie auga ie­tek­mē spēj pār­va­rēt sa­vas bai­les.

Kal­ce­olā­ri­jas (Cal­ce­ola­ri­a) dzī­ves­prie­cī­gās krā­sas un jaut­rās zie­du for­mas ra­da prie­cī­gu no­ska­ņu. Krāš­ņi zie­do­šais augs pa­līdz at­vēr­ties cil­vē­kiem, ku­riem grū­ti iz­rā­dīt sa­vas jū­tas.

Ha­me­do­re­ja (Cha­ma­edo­re­a) tel­pās la­bi mit­ri­na gai­su, har­mo­ni­zē sav­star­pē­jo ko­mu­ni­kā­ci­ju.

Epip­rem­na (Epip­rem­num) ir augs, kas spē­cī­gi iz­tvai­ko ūde­ni: iz­da­la daudz skā­bek­ļa un no­ār­da ķī­mis­kos sa­vie­no­ju­mus, tā­pēc tel­pā, kur tas at­ro­das, vien­mēr val­da har­mo­ni­ja.

Telp­au­gi, ku­ru ener­ģi­ja nav iz­teik­ti har­mo­nis­ka*

Ju­ka (Jycca) ir ne­pie­mē­rots augs ho­le­ri­ķiem, jo ra­da ne­mie­ru, ie­dar­bo­jas uz­brū­ko­ši, do­mi­nē­jo­ši. Tai va­jag daudz vie­tas. Ta­ču var pa­lī­dzēt kaut­rī­giem, bai­lī­giem cil­vē­kiem.

Ne­ore­gē­li­ja (Ne­ore­ge­li­a). Al­laž krāš­ņo bro­mē­li­ju dzim­tas auga ener­ģi­ja ra­da ne­mie­rī­gu, drau­dī­gu, ag­re­sī­vu no­ska­ņo­ju­mu, ta­ču der aiz­sar­dzī­bai, pie­mē­ram, pret ne­gan­tiem kai­mi­ņiem.

Ada­tai­nie kak­tu­si. Vien­al­ga, vai tā bū­tu opun­ci­ja (Opun­ti­a), ore­oce­re­ji (Ore­oce­re­us), ma­mi­lā­ri­jas (Mam­mil­la­ri­a) vai kāds cits augs no ada­tai­ņu sai­mes, to iz­sta­ro­tā ener­ģi­ja ie­bie­dē, da­ra ag­re­sī­vu, ener­ģē­tis­ki ie­vai­no, tā­pēc dar­ba­vie­tā no tiem jā­tu­ras tā­lāk. Jo ga­rā­kas ada­tas, jo ag­re­sī­vā­ka ener­ģi­ja. Ta­ču kak­tu­si ļo­ti la­bi aiz­sar­gā pret ne­ga­tī­vu ener­ģi­ju no ār­pu­ses, pie­mē­ram, no āde­ru krust­pun­ktiem.

Efe­ja (He­de­ra). Kon­takts ar šo vi­jī­go augu var ra­dīt da­žā­du iz­paus­mju aler­ģis­kas re­ak­ci­jas, tā­pēc ne­der ļau­dīm ar ādas kai­tēm. Arī ma­zu bēr­nu tu­vu­mā šis augs ne­bū­tu vē­lams, ta­ču bla­kus da­to­ram - ide­āli.

Rai­bā ko­di­ja (Co­di­ae­um) in­dī­gās pien­su­las dēļ ne­der bēr­nu tu­vu­mā, arī gu­ļam­is­ta­bā šo augu ne­va­jag likt. Sa­vu­kārt dar­ba vi­dē ko­di­ja pat ļo­ti ie­tei­ca­ma, jo pa­lie­li­na spē­jas sa­sniegt mēr­ķus. Ma­zi­na da­tor­teh­ni­kas ra­dī­to sta­ro­ju­mu.

Di­fen­ba­hi­ja (Dief­fen­bac­hi­a) ir in­dīgs augs, tā­pēc to ne­var likt bēr­nu tu­vu­mā. Pie­mē­ro­ta il­gas stun­das pie rak­stām­gal­da strā­dā­jo­ša­jiem. Ma­zi­na da­tor­teh­ni­kas ra­dī­to sta­ro­ju­mu. Pa­līdz no­vērst sma­dze­ņu asins­ri­tes trau­cē­ju­mus.

Ben­dža­mi­na fi­ku­su (Fi­cus ben­ja­mi­na) sta­ro­jums nav har­mo­nisks bēr­niem un māj­dzīv­nie­kiem, tas var trau­cēt in­ten­sī­va ga­rī­gā dar­ba vei­cē­jiem. Augam nav vie­tas gu­ļam­is­ta­bā. Pie­mē­rots pa­sī­viem, in­tro­ver­tiem ļau­dīm. Ma­zi­na elek­tro­mag­nē­tis­ko lau­ku.

Ma­ran­tas (Ma­ran­ta) ne­drīkst likt gu­ļam­is­ta­bā, bērn­is­ta­bā. Uz rak­stām­gal­da bla­kus da­to­ram no­lik­ta, ma­zi­na tā kai­tī­go sta­ro­ju­mu. Bai­lī­gi cil­vē­ki var sa­ņemt ener­ģi­ju se­vis aiz­sar­dzī­bai.

Eh­me­ja (Aec­hme­a) - ma­zi­na da­tor­teh­ni­kas elek­tro­mag­nē­tis­ko lau­ku un tok­sis­kās vie­las.

* Pēc dzied­nie­ces Evas Ka­ta­rī­nas Hof­ma­nes grā­ma­tā Telp­au­gu ne­re­dza­mā ener­ģi­ja paus­ta­jām at­zi­ņām.

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.