BŪVNIECĪBA: Starp jumiķi un jumtu ekspertu

© Publicitātes foto

Maldīgi uzskatīt, ka jumta vai vēdināmās fasādes tehniskajam stāvoklim jāpievērš uzmanība tikai brīdī, kad radusies reāla problēma, lai gan, kā pierāda prakse, tieši tā notiek. Tāpēc vērts padomu pavaicāt neatkarīgam ekspertam, lai apzinātu iespējamos jumta izbūves vai remonta variantus. Konsultē sertificēts jumtu eksperts Armands Liede, Jumtu ekspertīžu birojs.

Laikus izvērtējot situāciju vai projekta risinājumus, iespējams ietaupīt līdzekļus, kurus būtu nepieciešams tērēt, kad problēma jau būs radusies, jo projektos dažkārt ir iestrādāti tādi risinājumi, kuri projektētajai ēkai nav tie piemērotākie vai rada papildu sadārdzinājumu būvniecības fāzē.

Kam pievērst uzmanību

Jumta izvēles vai darbu veikšanas brīdī ēkas īpašnieki vēlas uzticēties kādam, kurš ir saistīts ar būvniecību, bet ir jautājums, vai šis cilvēks ir kompetents tieši jumtu vai vēdināmo fasāžu jautājumos. Parasti «speciālisti» spriež par lietām, ko ir redzējuši vai dzirdējuši, bet ne vienmēr šie ieteikumi ir labākie vai izdevīgākie saimniekam. Savas jomas profesionālis, sevišķi eksperts, raugās uz lietām no praktiskā viedokļa un cenšas pievērst uzmanību sīkumiem, jo tieši sīkumi ir tie svarīgākie, lai jumts vai fasāde kalpotu ilgi un kārtīgi. Ir tehniskie nosacījumi, normatīvi un tehnoloģijas, kuras nosaka, kādi materiāli kādā secībā un ar kādām tehniskajām īpašībām ir jāizmanto, vēloties sasniegt vienu vai otru risinājumu. Diemžēl bieži tiek sajauktas dažādas tehnoloģijas vai risinājumi vienā, kā rezultātā, piemēram, jumtā rodas kondensāts, kurš bojā nesošās konstrukcijas vai rada mitruma plankumus uz iekšējās apdares, turklāt vēl pasliktinās energoefektivitāte ēkai, un īpašniekam nāksies maksāt vairāk par siltumu. Jumtu ekspertīžu biroja speciālisti izvērtē katru jumta vai fasādes niansi, iesaka ēkas īpašniekam tieši viņa ēkai vislabāko risinājumu un, ņemot vērā jumta konfigurāciju, slīpumu un citus tehniskos priekšnosacījumus, iesaka iespējamos seguma veidus, kurus klients varētu izvēlēties, pastāstot par cenu kategorijām, materiālu daudzveidību, kā arī par to, kādi faktori jāņem vērā, izvēloties konkrēto materiālu. Tanī pašā laikā speciālisti iepazīstina ar citām iespējām un materiāliem, izskaidrojot, kāda atšķirība ir starp tehnoloģijām un materiāliem un kāds rezultāts ir gaidāms vienā vai otrā gadījumā.

Kad uzticēties sev, bet kad - jumiķim

Ne vienmēr nepieciešams meklēt jumiķa palīdzīgās rokas. Reizēm atklātos bojājumus saimnieks var novērst pats.

Ja ir iespēja piekļūt pie teknēm, ēkas saimnieks tās var iztīrīt pats, tāpat var salabot bojātus pieslēgumus, atjaunojot hermētiķi, kā arī pieskrūvēt vējā atrautas detaļas.

Dakstiņu jumta saimnieks var nomainīt sasistu dakstiņu, bet metāla seguma bojājumam noderēs hermētiķis uz poliuretāna bāzes.

Tomēr rūpīgi jāizvērtē, kurā gadījumā saimnieks spēj darbus paveikt pats, bet kad labāk pieaicināt speciālistu.

Nav noslēpums, ka lielā mērā jumtu tehniskais stāvoklis ilgtermiņā ir atkarīgs no tā, cik profesionāli ir uzstādīts segums, jo, iegādājoties kvalitatīvu jumta seguma materiālu, problēmas var nerasties ne pēc desmit gadiem, ne divdesmit. Protams, ar priekšnoteikumu, ka reizi pa reizei saimnieks jumtu apseko un pārliecinās, ka ārējie apstākļi nav radījuši neparedzētus bojājumus.

Tāpēc, uzticot jumta segumu jomas pārstāvjiem, ir jāpārdomā jumiķu klasifikācija un viņu izpratne par darbu. Savs jumts ir jāuztic jumiķim ar meistara vai zeļļa diplomu, bet sliktākajā gadījumā - amatnieka karti, kurā rakstīts, ar kādiem jumta segumiem viņam ir atļauts strādāt. Svarīgi, ka noalgotais jumiķis, kuram ir atestāts, strādā pats, neizmantojot darbam starpniekus, jo, jumtam vai fasādei nonākot neprašas rokās, var tikt sabojāti materiāli un veltīgi iztērēts laiks un nauda.

Diemžēl realitātē prakse pierāda, ka daudzi jumiķi darbojas šaurā specializācijā, tāpēc nevar piedāvāt labāko un izdevīgāko risinājumu. Daudzi jumiķi strādā tikai ar konkrētiem jumta materiāliem, tāpēc, protams, piedāvā sev izdevīgāko un pierastāko variantu. Savukārt Jumtu ekspertīžu biroja eksperti, neatkarīgi no materiāliem, izvērtē gan jumta tehnisko, gan seguma stāvokli.

Labs jumiķis vairākas reizes pārprasīs, ko tieši klients vēlas, un, sastopoties ar izvēli, kura neatbilst, piemēram, jumta konfigurācijai, to pateiks arī klientam.

Diemžēl bieži gadās, ka jumiķi akli seko klienta teiktajam, nemaz nenorādot uz iespējamajām problēmām nākotnē, vai, vēl sliktāk, ierosina izmantot zemas klases materiālus vai neatbilstošas tehnoloģijas tikai viena mērķa sasniegšanai: lai klients izvēlas vislētāko materiālu un lai no klienta varētu saņemt naudu par padarīto. Tādiem darba darītājiem nerūp, kas notiks pēc tam. Arī klients nereti nesaprot, kas īsti viņam piedāvāts un ka ir iespēja izvēlēties arī kaut ko labāku, ko bieži vien klienti var atļauties, bet viņiem nav tikusi piedāvāta šāda iespēja.

Tieši šādās situācijās tiek saukti Jumtu ekspertīžu biroja speciālisti, lai viestu skaidrību, kas tagad darāms un kā situāciju vērst par labu. Diemžēl bieži nākas pasūtītājus apbēdināt un teikt: lētākais risinājums ir visu nojaukt un uztaisīt no jauna.

Zini, kam uzticēties

Un kā gan izvērtēt, kad pēc palīdzības vērsties pie jumiķa, bet kad - pie jumtu eksperta? Ja ir standarta situācija, ar kuru saskāries kāds cits un viņš zina risinājumu (piemēram, namu īpašnieki, kuriem ir vairākas ēkas), tad ir priekšstats, ko darīt līdzīgās situācijās. Taču, ja ir nebijusi situācija, tad labāk uzticēties ekspertam, jo jumiķis problēmu centīsies atrisināt tikai savas pieredzes ietvaros. Respektīvi, ja jumiķis pratīs strādāt ar bitumenu, viņš nekad nepiedāvās PVC membrānu. Ja viņš pratīs skrūvēt tikai profilēto tēraudu, tad nekad nepiedāvās valcprofilu. Ja viņš sit bitumena šindeļus, tad nekad nepiedāvās skārdu. Šis ir vienkāršs algoritms, no kā izriet, ko cilvēks saņems, un nevis tādēļ, ka tas būs labākais variants, bet tāpēc, ka tas būs izdevīgākais darītājam.

Uzticēties, protams, ir labi, bet pārliecināties tomēr vajadzētu. Mēs ļoti bieži saņemam zvanus un elektroniskā pasta vēstules no cilvēkiem, kuri ir saņēmuši jumiķu vai fasādes uzstādītāju piedāvājumus, lai mēs izvērtējam, vai tajos viss ir ietverts un vai viss ir pareizi. Nākas arī braukt uz objektiem un apsekot jau paveiktos vai vēl darāmos darbus, lai izvērtētu kvalitāti. Tas klientiem izmaksā lētāk nekā vēlāk saskarties ar nekvalitatīva darba sekām un darīto pārtaisīt. Ēku īpašnieki, inženieri, arhitekti un apsaimniekotāji nav jumiķi vai vēdināmo fasāžu montāžas speciālisti, un tāpēc viņiem ir ļoti grūti izvērtēt paveikto darbu, kā arī izstrādāto mezglu kvalitāti, tāpēc šajos gadījumos darbu uzraudzībā un pieņemšanā labāk pieaicināt speciālistu no Jumtu ekspertīžu biroja, kurš jūsu vietā izvērtēs izstrādātos projekta risinājumus, izrunāsies ar darbu veicējiem, kā kurš mezgls būtu jātaisa, un galu galā pieņems paveiktos darbus. Jumtu ekspertīžu biroja rīcībā ir aprīkojums, ar kura palīdzību var atklāt pat adatas lieluma bojājumus jebkurā elektrību nevadošā hidroizolācijā neatkarīgi no tā, vai tā atrastos uz jumta vai pamatiem, kā arī ar videoskopa palīdzību ir iespējams apskatīt arī tās vietas, kur cilvēkam nav iespējams piekļūt.