Plūškoku vērts iepazīt tuvāk

© Māja

Ja ir nodibināta draudzība ar plūškoku, par zālēm un ārstiem var aizmirst – šajā viedajā atziņā ir liela dzīves gudrība un balta patiesība!

Nez kāpēc plūškoki pie mums vēl joprojām ir maz pazīstami un līdz galam nenovērtēti, kaut patiesībā zelta vērts ir viss, ko tie spēj dot – mizas, ziedi, augļi.

Plūškoka ziedu vākšana

● Ziedus vāc ziedēšanas sākumā, sausā laikā. Noplūc visu ziedkopu, kātus vēlāk atdala.

● Ziedus ieteicams vākt vēlā priekšpusdienā vai ap pusdienlaiku, siltā, saulainā laikā.

● Ziedkopu čemuru novākšanai vēlams izmantot grieznes, jo ziedi ir ļoti trausli un kustinot var ātri nobirt.

● Plūškoka ziedi visaromātiskākie un visvērtīgākie ir tad, kad tie pilnībā izplaukuši un spēcīgi smaržo.

● Nogrieztos ziedu čemurus liek grozā vai kādā citā traukā, kur tiem brīvi piekļūst gaiss. Ja ziedi elpo, tie strauji melnē.

Ziedu žāvēšana

Sausā laikā vāktus ziedu čemurus atbrīvo no ziedkātiem, izklāj uz papīra (tikai ne uz avīzēm!) un novieto ēnainā vietā. Žāvēšanas laikā jābūt labai gaisa plūsmai, lai drogai neveidotos pelējums un lai tā ātrāk žūtu. Ja plūškoka ziedi žūst lēni, tie kļūst brūni un zaudē vērtību. Ziedus 40 grādu temperatūrā var žāvēt arī krāsnī.

***

Vērts zināt!

• Latvijā sastopamas divas plūškoka sugas – sarkanais plūškoks (vairāk dekoratīva nozīme) un melnais plūškoks, kas ir gan augļu koks, gan ārstniecības augs.

• Sarkanais plūškoks ir indīgs, taču melnā plūškoka ziedi un augļi ir ārstnieciski un plaši pielietojami tautas medicīnā. Plūškoki zied no maija līdz pat jūlijam, bet augļi nogatavojas augustā, septembrī.

• Ziedus ievāc ziedēšanas sākumā, kad lielākā daļa ziedu ir uzziedējusi. Noplūc visu ziedkopu, kātus vēlāk atdala.

• Augļus ievāc, kad tie pilnībā nogatavojušies un ir melni violeti. Negatavi augļi var būt nedaudz indīgi!

• Melnā plūškoka ogas var lietot svaigas un pārstrādāt. No tām var pagatavot ievārījumu, marmelādi, ķīseli, sulu.

• Melnā plūškoka ziedi satur flavonoīdus, glikozīdu, organiskās skābes, ēterisko eļļu, karotīnu, miecvielas, organiskās skābes, vitamīnus un daudzas citas vērtīgas vielas.

***

Melnais plūškoks ir gan augļu koks, gan ārstniecības augs. Savvaļā plūškoki sastopami reti, biežāk tos audzē kā apstādījumu un dārza kultūru.

Sarkanais plūškoks ir indīgs. Tam ir vairāk dekoratīva nozīme.

***

Plūškoka ziedu želeja ar citronu

Nepieciešams: 30 plūškoka ziedu čemuri,  ½ citrona, 1,5 l ūdens ,ievārījuma cukurs ar pektīnu

Pagatavošana:

Puscitronu sagriež šķēlītēs un pievieno ūdenim.

Plūškoka ziedu čemurus uz diennakti iemērc šķidrumā, tad nokāš, pievieno ievārījuma cukuru un vāra atbilstoši norādēm uz cukura iepakojuma.

Karstu želeju pilda neliela izmēra burciņās un aizvāko.

PADOMS

Želeju gatavojot, ziedu čemurus var mērcēt nevis ūdenī, bet ābolu sulā. Želeju var papildināt ar pāris ēdamkarotēm baltvīna.

Fritēti plūškoka ziedi

Nepieciešams: 8 plūškoka ziedu čemuri, 200 ml eļļas, 200 ml piena, 100 g miltu, 1 tējkarote rīvētas citrona miziņas, 1 ola, šķipsniņa sāls, pūdercukurs

Pagatavošana:

Bļodā sakuļ olu ar pienu, pievieno citrona miziņu un sāli, iesijā miltus. Sakuļ viendabīgu masu un atstāj, lai 15 minūtes mīkla briest. Dziļā katlā sakarsē eļļu.Tīrus un sausus ziedu čemurus, turot aiz ziedkāta, iemērc mīklā, nedaudz notecina un liek verdošā eļļā.Kad čemuri kļūst zeltaini, ar putu karoti ņem ārā un liek uz papīra salvetēm, lai notek liekā eļļa.

Pārkaisa ar pūdercukuru un vēl siltus tūlīt pasniedz.

PADOMS

Ja mīklas pagatavošanai izmanto plūškoka ziedu sīrupu, mīkla būs aromātiskāka. Tad piena daudzumu uz pusi samazina. Pūdercukuram var pievienot nedaudz kanēļa. Fritēti plūškoka ziedi lieliski garšo kopā ar svaigu zemeņu mērci un saldējumu.

Variants mīklai: ņem pudeli alus vai pudeli minerālūdens, pievieno aptuveni glāzi miltu un ar putotāju jauc, līdz iegūst plāno pankūku mīklai līdzīgas konsistences mīklu.

Plūškoka ziedu sīrups

Nepieciešams: 25 plūškoka ziedu čemuri, 1 kg cukura, 1 citrons, 1 apelsīns, 1 l ūdens, 25–30 g citronskābes

Pagatavošana:

Nomazgātu citronu un apelsīnu sagriež šķēlītēs, liek katlā, pielej ūdeni, pievieno cukuru un citronskābi. Maisot uzvāra. Sīrupu turpina vārīt vēl 5 minūtes. No sīrupa izņem citrona un apelsīna šķēlītes un kārto piemērotā traukā (burkā), kuru būs iespējams aizvākot. Pievieno sagatavotus plūškoka ziedus un pārlej ar uzvārīto sīrupu. Uzliek vāku un 3–4 dienas tur istabas temperatūrā.

Sīrupu caur marlīti vai ļoti smalku sietiņu izkāš, uzvāra vēlreiz, pilda pudelēs un stingri aizkorķē.

Kur sīrupu izmanto?

• Pievieno tējām un uzlējumiem – veselības uzlabošanai.

• Pankūku un cepumu mīklas iejaukšanai.

• Saldo ēdienu, jogurta dzērienu un mērču, kā arī biezpiena garšas uzlabošanai.

• Īpaši garšīgs ar vaniļas saldējumu – plūškoka ziedu sīrupu pārlej saldējumam.

Plūškoka tēja

Vienu ēdamkaroti ar kaudzi kaltētu plūškoka ziedu drogu aplej ar glāzi verdoša ūdens, trauku aizvāko un ļauj, lai 15 minūtes ievelkas. Īpaši vērtīgi ir pilieni, kas noraso uz krūzes vai glāzes vāciņa – tiem jāļauj iepilēt tējā (ja nepil, ar karotīti jāietrauš!). Tēja jādzer uzreiz – atšķirībā no virknes citu zāļu tēju nav piemērota gatavošanai visai dienai.

Kam der plūškoka tēja?

• Ļoti iedarbīgs līdzeklis saaukstēšanās reizēs.

• Aktīvi veicina organisma vielmaiņu.

• Attīra asinis. Labvēlīgi ietekmē gremošanu un nieru darbību.

• Ja sāp zobs, malku siltas tējas paņem mutē un pēc iespējas ilgāk tur uz sāpošā zoba.

• Ja moka klepus, uzvāra karstu tēju un zem dvieļa ieelpo karstus tvaikus.