Tūlīt bridīsim pļavā un klēpjiem plūksim jāņuzāles – vainagu vīšanai, mājas rotāšanai, pušķu darināšanai. Kaut arī saka, ka «visa laba jāņuzāle, ko plūc Jāņu vakarā», der atcerēties par retajiem un aizsargājamajiem augiem, ko labāk atstāt nenoplūktus – lai paliek, kur auguši, lai zied un vairo mūsu dabas skaistumu.
Ja folkloristi katru gadu mudina iemācīties vismaz vienu jaunu Jāņu meldiņu, lai Līgo naktī dziesmas skanētu pēc iespējas krāšņāk un daudzbalsīgāk, tad Latvijas Dabas fonds aicina pazīt katru puķi, ko gatavojamies iepīt vainagā, pastiprinātu uzmanību veltot retajiem un īpaši aizsargājamajiem augiem.
Pļavas silpurene (Pulsatilla pratensis) ar krāšņiem ziediem priecē agri pavasarī, bet vasaras saulgriežu laikā šo augu populāciju apdraud noziedējušo, ļoti dekoratīvo pogaļu kārotāji. Pļavas silpurene nedaudz atgādina pļavās bieži sastopamo biteni. Silpurenes aizsargā likums!
Smaržīgās naktsvijoles (Platanthera bifolia) ziedi tik vilinoši un reibinoši smaržo ap vasaras saulgriežu laiku un kā magnēts pievilina visus apputeksnētājkukaiņus un papardes zieda meklētājus, tāpēc ir visvairāk izplūktais augs Latvijas florā. Zini: noplūkta naktsvijole ļoti ātri zaudē smaržu un ātri vīst, un sēklas jaunu naktsvijoļu audzēm tā arī paliek nenobriedušas...
Zaļziedu naktsvijoles (Platanthera chlorantha) pēc ārējā izskata gandrīz nav atšķirama no smaržīgās naktsvijoles. Šī savvaļas orhideja gandrīz nesmaržo, un lapām ir nedaudz apaļāki gali.
Baltijas dzegužpirkstīte (Dactylorhiza baltica) ir viena no visbiežāk plūktajām un tirgotajām savvaļas orhidejām. Augam ir plankumainas lapas, tas aug mitrās, purvainās pļavās, krūmājos, zāļu purvos.
Plankumaino dzegužpirkstīti (Dactylorhiza maculata) nespeciālistam neiespējami atšķirt no Baltijas dzegužkurpītes – citas savvaļas orhidejas. Arī tai ir plankumainas lapas, aug mitrās, purvainās pļavās, krūmājos, zāļu purvos.
Dzeltenā dzegužkurpīte (Cypripedium calceolus) ir retākā un krāšņākā Latvijas savvaļas orhideja. Apziedņa lapas ir sarkanbrūnas, lūpa – liela, uzpūsta un dzeltena. Ļoti reti sastopama kaļķainā augsnē lapu koku, jauktos vai egļu mežos.
Šaurlapu lakacis (Pulmonaria angustifolia) aug platlapju mežos vai gravās. Ziedi sākumā ir sārti violeti, vēlāk kļūst zili violeti vai zili. No dziedniecības lakača, kas nav aizsargājams augs, šo var atšķirt pēc izteikti šaurajām un garajām lapām.
Laksis jeb mežloks (Allium ursinum) aug mitros, ēnainos mežos vai mitrās gravās. Augs īpaši iecienīts agros pavasaros, kad tiek vāktas un uzturā izmantotas mežloka vitamīniem bagātās lapas ar izteikto ķiploku garšu un smaržu. Pārliekās vākšanas dēļ laksis ir retums, ko aizsargā likumdošana.
Gada staipeknis (Lycopodium annotinum) un vālīšu staipeknis (Lycopodium ciavatum) ir mūžzaļi lakstaugi, kas vairojas ar sporām. Staipekņi aug lēni – pāris centimetrus gadā (dažu sugu staipekņu attīstība no sporas līdz sporai ilgst 30 gadu). Staipekņus apdraud ne tikai intensīvā mežizstrāde, bet arī vākšana izmantošanai tautas medicīnā un floristikā, tāpēc tos aizsargā gan nacionālā, gan starptautiskā likumdošana.
Sibīrijas skalbe (Iris sibirica) ir mitrās, purvainās pļavās, krūmājos, grāvjos un mežos ļoti reti sastopams savvaļas īriss. Pēc izskata augs līdzīgs dārzā audzētajiem īrisiem, taču ar divreiz mazākiem, spilgti ziliem ziediem. Biežāk sastopamā ir purva skalbe ar dzelteniem ziediem, kura nav aizsargājama.
Dobais cīrulītis ir reti sastopams augs ir (Corydalis cava). Atšķirībā no citiem cīrulīšiem, kurus cilvēki iemanījušies selekcionēt, savvaļā augošajam ziedu ķekarā ir ļoti daudz (10 – 20) sīku ziediņu. No dārzos audzētajiem ļoti grūti atšķirams augs!
Jumstiņu gladiola (Gladiolus imbricatus) ir Latvijas vienīgā savvaļas gladiola – sastopama slapjās un mitrās palieņu pļavās un izskatā līdzinās savai dārza radiniecei, taču tās tumši violeti sārtie ziedi ir mazāki (līdz 4 cm gari) un uz ziedkāta to ir nedaudz: trīs līdz septiņi.
Bezdelīgactiņa (Primula farinosa) pēdējo 50 gadu laikā Latvijā kļuvusi par īstu retumu, jo meliorācijas un intensīvās lauksaimniecības rezultātā šī auga dabiskās augšanas vietas gandrīz iznīcinātas. Prīmulai līdzīgā bezdelīgactiņa aug mitrās purvainās pļavās un zemajos purvos. Sastopama Slīteres un Ķemeru nacionālajā parkā, Moricsalas, Grīņu un Krustkalnu rezervātā.
Odu gimnadēnija(Gymnadenia conopsea)
Orhideju dzimtai piederošā odu gimnadēnija zied vienkrāsainiem, violetiem ziediem un ir sastopama mitrās pļavās un zāļu purvos. Tai raksturīga liela, krāšņa ziedkopa ar daudziem ziediem, kas atgādina krustnagliņas. Reti sastopamais augs savās populācijas vietās kļuvis apdraudēts, tāpēc jau ierakstīts Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā.
Eiropas saulpurene(Trollius europaeus)
Eiropas saulpureni dēvē arī par sviesta piku, sviesta bumbu vai cāļa galvu. Koši dzeltenie, nedaudz smaržīgie ziedi pavasarī tā vien aicina tos noplūkt, taču – labāk ne. Atšķirībā no citām Eiropas vietām saulpurene pie mums vēl nav iekļauta aizsargājamo augu sarakstā, bet vienalga – straujās audžu iznīcināšanas dēļ šis augs drīz vien kļūs retums.
ZINI
Augu sugu un biotopu aizsardzības likuma 12. pants nosaka, ka īpaši aizsargājamus augus un to daļas aizliegts lasīt, noplūkt, izrakt vai postīt to augšanas vietas. Aizliegta ir arī savvaļā augušu augu audzēšana, kolekcionēšana, transportēšana, dāvināšana, pārdošana vai mainīšana.
Aizsargājamo augu plūkšana ne tikai nodara postu dabai, bet ir arī pretlikumīga.
Sods par sugu un biotopu aizsardzības prasību pārkāpšanu ir noteikts Administratīvo pārkāpumu kodeksa 78. pantā. Naudas sods fiziskām personām ir no 50 līdz 70 eiro un nelikumīgi iegūto īpaši aizsargājamo sugu īpatņu un to daļu konfiskācija. Sods juridiskām personām ir no 70 līdz 1400 eiro un nelikumīgi iegūto īpaši aizsargājamo sugu īpatņu un to daļu konfiskācija.
Ja redzi tirgojam apdraudēto sugu augus, par nelikumībām ir jāziņo Valsts vides dienestam (tālrunis 67084200) vai reģionālajām vides pārvaldēm.
PADOMS
Jāņi ir īstais laiks, lai mācītu bērniem saudzīgu attieksmi pret dabu: ejot kopā plūkt jāņuzāles, jāieklausās savā sirdsbalsī un jāciena Latvijas daba!
Nevienu puķi nerauj ar visām saknēm, bet saudzīgi nogriež vai noplūc!