Dār­za pa­sa­ku val­stī­ba

© Leonīds Gusevs

Dai­nas un Zi­gur­da Ka­lē­ju dārzs at­gā­di­na sav­da­bī­gu pa­sa­ku val­stī­bu. Pa­ši saim­nie­ki ap­gal­vo: tas ir mū­su mī­les­tī­bas dārzs, ku­rā kat­ram no­stū­rim, kat­rai do­bei, kat­ram ak­me­nim, mē­be­lei un augam ir sa­va vēs­tu­re, savs stāsts, sa­va pie­vie­no­tā vēr­tī­ba.

Upes­grī­vā par skais­tā­ko at­zī­tais Ka­lē­ju ģi­me­nes dārzs gan­drīz bla­kus Rī­gas–Ro­jas au­to­ma­ģis­trā­lei no­slē­pies tik ne­uz­krī­to­ši, ka tā uz­reiz to ne­maz ne­ie­rau­dzī­si, jo acis jau vi­su lai­ku ķer jū­ras ho­ri­zon­tu, kas tur­pat caur ko­kiem un pri­vāt­mā­ju rin­du zib­snī vien.

Dai­na, pa­gal­mā sa­gai­dot, ne­spēj no­mie­ri­nā­ties: ie­priek­šē­jās die­nas pie­teik­ša­nās cie­miem vi­ņai lau­pī­ju­si sirds­mie­ru: bū­tu vis­maz kā­du die­nu ag­rāk pa­zi­ņo­ju­ši, ka ie­ra­dī­sie­ties, pa­spē­tu vis­am vēl­reiz iz­skriet cau­ri un zā­lie­nu sa­lais­tīt, nu ne­kā – kā ir, tā ir... Zi­gurds, sie­vu lab­sir­dī­gi uz zo­ba pa­vil­kdams, pa­skaid­ro, sak’, vi­ņa jau no pa­ša rī­ta dik­ti ner­vo­zē, esiet nu sau­dzī­gi. Zvē­ru, ka ne­esam ta­ču at­brau­ku­ši, lai do­tu pa­do­mus, kla­ji pel­tu vai bar­gi kri­ti­zē­tu. Ap­lie­ci­nu, ka la­bā zi­ņa par skais­to dār­zu Upes­grī­vā ma­nās ausīs no­nā­ku­si, tā teikt, no mu­tes mu­tē un cie­mu rei­zes pa­tie­sais ie­mesls ir ci­tiem pa­stās­tīt un pa­rā­dīt, kā ir, ja cil­vēks grib: iz­vei­dot dār­zu, par ko prieks paš­iem un ci­tiem, dzī­vot har­mo­ni­jā ar se­vi un ap­kār­tē­jo vi­di. Sa­cī­tais saim­nie­kus at­bru­ņo un no­mie­ri­na.

Dzī­ve jū­ras ma­lā

«Vī­ra vec­ve­cā­ku mā­ja ti­pis­kā zvej­nie­ku cie­mā cel­ta pirms vai­rāk ne­kā 80 ga­diem,» stās­ta saim­nie­ce. «Zi­gurds ma­ni, Mērs­ra­ga mei­te­ni, te ie­ve­da pirms 30 ga­diem. Vie­tās, kur ta­gad pu­ķu do­bes, zā­liens un augu stā­dī­ju­mi, vī­ra­mā­tei bi­ja dārzs, un tur auga gan kar­tu­pe­ļi, gan dār­ze­ņi. Ļo­ti gri­bē­jās, lai pie mā­jas bū­tu kāds ko­šums, tā­pēc pa klu­so, ka­mēr ve­cā saim­nie­ce no­gā­ja līdz cie­ma cen­tram, es, sir­dij trī­cot, ātr­i, ātr­i sa­ru­bi­nā­ju kā­du ma­zu pu­ķu do­bī­ti – no ve­cās saim­nie­ces man drus­ku bij’ bail: vai ne­rā­sies, ka vel­ti iz­nie­ko­ju zem­i. Vī­ra­tē­vam gan, tā­pat kā man, pu­ķes ļo­ti pa­ti­ka. Viens pēc ot­ra pie­dzi­ma bēr­ni, vīrs pa pus­ga­dam ne­bi­ja kras­tā, gā­ja At­lan­ti­jā pēc siļ­ķēm. Tik­mēr es pa mā­ju. Pa vi­du starp ne­bei­dza­ma­jiem dar­biem un bēr­nu audzi­nā­ša­nu ma­nas pu­ķu do­bes ple­tās ar­vien lie­lā­kas, ta­ču ie­sā­ku­mā Zi­gurds pret ma­niem plā­niem ap mā­ju iz­vei­dot skais­tu dār­zu bi­ja no­ska­ņots skep­tis­ki. Vīrs uz­ska­tī­ja, ka pli­ka­jā jūr­ma­las smil­tī ne­kas prā­tīgs tā­pat ne­ie­augs, tā­pēc viss ie­gul­dī­tais – lī­dzek­ļi, darbs un laiks – ir iz­nie­kots un zem­ē no­mests. Ta­gad, kad ve­se­lī­ba jū­rā iet vairs ne­ļauj, vīrs man dik­ti pa­līdz, arī vi­ņu dārzs ir pa­ņē­mis sa­vā va­rā.

Pa­tīk tas vai ne­pa­tīk, ta­ču dzī­vo­ša­na jū­ras ma­lā iz­vir­za sa­vus no­tei­ku­mus, ku­rus ne­var ne­ie­vē­rot. Viens: bla­kus eso­šais ūdens pla­šums un mū­žī­gie vē­ji, otrs – smil­šai­nā, ne­aug­lī­gā ze­me. Tās ie­la­bo­ša­nai ie­strā­dā­jām vai­rāk ne­kā se­šas ton­nas sa­trū­dē­ju­šu kūts­mēs­lu, ta­ču re­gu­lā­ri to da­rīt ne­var. Kūts­mēs­li ir īs­ta pa­ra­dī­ze kur­mjiem un ūdens­žur­kām. Tie dār­zā sa­ro­das tā­dā vai­ru­mā, ka vi­su lai­ku jā­do­mā, kā ar šiem drau­giem cī­nī­ties. No jū­ras iz­ska­lo­tās ūdens­zā­les la­bi no­der sak­ņu dār­za un aug­ļu ko­ku mēs­lo­ša­nai, ta­ču pu­ķēm tās ne­pa­tīk. Lai pa­glāb­tos no skar­ba­jiem jū­ras vē­jiem, aiz­sarg­jos­lā sa­stā­dī­jām aro­ni­ju rin­du, kop­jam ce­ri­ņu stā­dī­ju­mus, kas, tā­pat kā vī­ra vec­ve­cā­ku stā­dī­tās mež­ābe­les, te aug no lai­ka ga­la. Mū­su stā­dī­ta­jam klin­te­ņu dzīv­žo­gam nu jau ir vai­rāk ne­kā 30 ga­du. Dzīv­žo­gu vai­rā­kas rei­zes es­mu at­sē­di­nā­ju­si līdz pat ze­mei, bet šis aug un aug, at­liek vien re­gu­lā­ri pie­fri­zēt. Dār­zā la­bi jū­tas sku­je­ņi, hor­ten­zi­jas. Kas gan ne­aug, ja da­ri ar mī­les­tī­bu!»

Ma­na sa­prat­ne un re­dzē­jums

Saim­nie­ce at­zīst, ka sa­vu za­ļo pa­sau­li vei­do­ju­si, va­do­ties ti­kai pēc sa­vām sa­jū­tām. «Ne­lieg­šos, bie­ži pie­trūkst pro­fe­si­onā­lu zi­nā­ša­nu. Tad ro­kos pa da­žā­diem dārz­ko­pī­bai vel­tī­tiem žur­nā­liem, at­bil­des uz sa­viem jau­tā­ju­miem mek­lē­ju grā­ma­tās, eks­pe­ri­men­tē­ju un mā­cos pa­ti no sa­vām kļū­dām. Ja šo dār­zu bū­tu vei­do­jis no ma­las pie­ai­ci­nāts spe­ci­ālists, te dro­ši vien viss bū­tu pa­vi­sam sa­vā­dāk, ta­ču es dro­ši zi­nu: ci­ta ra­dī­tā pa­sau­lē uz­tu­rē­ties un to par mī­ļu saukt es ne­va­rē­tu. No pro­fe­si­onā­ļa re­dzes­pun­kta ska­to­ties, šeit no­teik­ti var at­rast daudz un da­žā­du ač­gār­nī­bu un ne­pa­rei­zī­bu. La­bi, lai tā bū­tu, to­ties tāds ir mans re­dzē­jums, ma­na sa­prat­ne, ma­na mo­ti­vā­ci­ja.»

Vi­zu­ālo iz­ska­tu zau­dē­ju­šos augus dār­za saim­nie­ki cen­šas sa­glābt, bo­jā­ju­mus iz­griež un augus for­mē, bet pa­vi­sam bē­dī­gos ek­semp­lā­rus rok ār­ā. «Mest prom ro­ka ne­ce­ļas. Vi­sus bē­du brā­ļus no­bē­dzi­nu dār­za tā­lā­ka­jā stū­rī un pa­cie­tī­gi gai­du. Ja iz­do­das ie­rau­dzīt kaut ma­zā­kās pa­zī­mes, kas lie­ci­na par dzī­vot­spē­ju, ču­bi­nos un iz­da­bā­ju, kā vien spē­ju, lai tik ma­ni mī­lu­ļi aug­tu. Ne­zā­les no ma­nis bēg­tin bēg, tās vien­kār­ši ne­uz­dro­ši­nās augt. Ar vis­iem, kas aug dār­zā, kat­ru die­nu ap­ru­nā­jos: vie­nus ap­mī­ļo­ju, uz­sla­vē­ju par skais­to zie­dē­ša­nu, ci­tus ie­dro­ši­nu, kā­dam, kas ga­ta­vo­jas nī­ku­ļot, de­gun­ga­lā pa­kra­tu dus­mī­gu pirk­stu un pa­drau­du ar san­kci­jām (sme­jas). Ti­ciet vai ne, bet tas ie­dar­bo­jas: vār­dzē­ji sa­ņe­mas un aug, ka prieks, pu­ķes zied vēl ko­šāk, viss no­tiek.»

Maz­bēr­niem sa­va val­stī­ba

No jū­ras Ka­lē­ju dār­zu šķir ne­pil­nu pus­ki­lo­met­ru pla­ta smil­gām un dzelzs­zā­lēm aizau­gu­si pļa­vas strē­le, ta­ču ne­pa­met sa­jū­ta, ka va­re­nais ūdens klajs ir pa­vi­sam bla­kus, ro­kas stie­pie­na at­tā­lu­mā. Ne­tā­lu no simt­ga­dī­gā bēr­za, zem ku­ra kup­la­jiem za­riem saim­nie­ki ie­kār­to­ju­ši omu­lī­gu va­sa­ras mā­ji­ņu, at­ro­das ro­ta­ļu lau­kums ar da­žā­dām spor­tis­kām ak­ti­vi­tā­tēm pa­re­dzē­tu in­ven­tā­ru: šū­po­les, smil­šu kas­te, ba­seins, slīd­kal­niņš, gan­drīz īsts ku­ģis un vēl, un vēl. «Mums jau līdz jū­rai tāls ga­bals, ko iet, tā­pēc maz­bēr­nu pa­lu­ti­nā­ša­nai dār­zā ie­rī­ko­jām pa­ši sa­vu jū­ru, kur plun­čā­ties, un sa­vu plud­ma­li, kur sau­ļo­ties un cept smil­šu kū­kas,» gar­di smej Dai­na, rā­dī­da­ma uz ūdens pil­no ba­sei­ni­ņu un smil­šu kas­ti tam bla­kām. «Kad va­sa­rās no Rī­gas vai Lie­pā­jas cie­mos at­brauc vis­i trīs maz­bēr­ni, bet omei uz­nā­cis slin­kums vai nav lai­ka do­ties līdz­i uz jū­ras ma­lu, ir jā­pa­do­mā, lai Od­ri­jai, Mar­se­lam un Rai­mon­dam ne­bū­tu gar­lai­cī­gi. Opis abiem pui­kām uz­bū­vē­ja īpa­šu ku­ģi, šie sa­jūs­mā. Bla­kus tam aug no­ka­re­nais kārkls – maz­dē­li zem kup­lo za­ru ēr­ku­ļa pa­ši sev ie­kār­to mā­ji­ņu un aici­na mūs abus uz ka­fi­ju vai pus­die­nām. Ejam kā uz pie­ņem­ša­nu pie pa­ša jū­ras vald­nie­ka, un mums priekš­ā tiek cel­ta gan no smil­tīm vā­rī­tā jūr­nie­ku zu­pa, gan tik­ko no­ķer­to ziv­ju (čie­ku­ru) ce­pe­tis. Mēs tik ēdam un sla­vē­jam!»

Spon­tā­ni, vie­nā rā­vie­nā

Dār­za dzi­ļu­mā, kur vē­jā klu­si sa­čuk­stas graud­zā­les, dzel­te­ni zie­do­šo lai­mi­ņu ap­joz­ta­jā ba­sei­ni­ņā spo­gu­ļo­jas ūdens­ro­zes un no­mie­ri­no­ši ča­lo strūkl­aka, ag­rāk augu­šas ze­me­nes, bur­kā­ni un bie­tes. Saim­nie­ce at­ce­ras, ka tā va­sa­ra pirms jaun­ās tūk­stoš­ga­des ie­stā­ša­nās, kad aiz­sā­ku­sies dār­za lie­lā re­kon­struk­ci­ja, bi­ju­si kar­sta un sau­sa, tā­pēc arī sak­ņu dār­zā ne­kas lā­gā ne­au­dzis. «Bi­ja augus­ta vi­dus. At­nāk vīrs mā­jās no jū­ras, un es, uz akas ma­las sē­dē­da­ma, šim žē­lo­jos: strā­dā, cik gri­bi, jē­gas ne­kā­das, bur­kā­nu un bie­šu mums šo­gad ne­re­dzēt. Zi­gurds tī­ri vai ap­skai­tās – ko tu te mo­kies ar tiem bur­kā­niem, rauj ār­ā un ie­sēj zā­lī­ti. Ti­ciet vai nē, bet ot­rā rī­tā pu­tē­ja vien, ka es bez vis­ma­zā­kās žē­las­tī­bas iz­rā­vu vis­as tās pe­ļu­as­tes, iz­ra­ku ze­me­nes, vie­nā rā­vie­nā uz­zī­mē­ju plā­nu, pa­re­dzē­da­ma vie­tu ba­sei­nam, de­ko­ra­tī­vo stā­dī­ju­mu do­bēm, ko­kiem, krū­miem, ce­li­ņiem. Kad sa­vu plā­nu cē­lu vī­ram priekš­ā un bil­du, ka bez vi­ņa pa­lī­dzē­ša­nas ba­sei­na be­to­nē­ša­nas un ce­li­ņu bru­ģē­ša­nas dar­bos ne­kas ne­sa­nāks, viņš gal­vu vien gro­zī­ja un lū­dza, lai tik es ne­sā­kot vei­dot vi­sā­das ko­ku, krū­mu vai pu­ķu ko­lek­ci­jas,» at­ce­ro­ties Dai­na sme­jas.

KLIN­TE­ŅU DZĪV­ŽOGS. Pirms vai­rāk ne­kā 30 ga­diem stā­dī­tais klin­te­ņu dzīv­žogs, kas ie­skauj dzī­vo­ja­mo mā­ju, jo­pro­jām iz­ska­tās ne­vai­no­ja­mi: la­bi kopts, re­gu­lā­ri ap­griezts, rū­pī­gi for­mēts

STI­LĪ­GI. Pa­vi­sam vien­kāršs bēr­za mal­kas baļ­ķī­šu krā­vums, ku­rā no­mas­kē­tie pu­ķu po­di ie­gūst glu­ži ci­tu iz­ska­tu

 

NE­UZ­KRĪ­TO­ŠI. Saim­nie­cī­bas ēka dār­za kop­ai­nā ie­kļau­jas ne­uz­krī­to­ši un kal­po kā labs fons bla­kus ie­stā­dī­ta­jiem augiem

VIEN­KĀR­ŠI, BET ORI­ĢI­NĀ­LI. Lai ze­me­ņu ra­žu pa­glāb­tu no put­nu uz­li­do­ju­miem, Zi­gurds ko­pā ar maz­dē­liem uz­meis­ta­ro­jis vien­kār­šu, bet ori­ģi­nā­lu la­bi­rin­tu. Cau­ri ve­ca­jiem zve­jas tīk­liem spār­nai­ņi ne­tiek, un ogas tiek paš­iem, un maz­bēr­niem bau­da lož­ņāt, tās mek­lē­jot

MĀ­JĪ­GI. Dār­za vi­die­nē bla­kus ba­sei­nam uz­slie­ta pa­vi­sam vien­kār­ša, bet ļo­ti mā­jī­ga la­pe­nī­te. Ak­ti­nī­di­jām no­au­gu­šais la­pe­nes kar­kass ir kā za­ļa, re­lak­sē­jo­ša oā­ze, kur tā vien gri­bas pie­sēst un at­pūs­ties, lai vel­dzē­tos ba­sei­na strūkl­akas no­mie­ri­no­ša­jā ča­lā

AS­PRĀ­TĪGS RI­SI­NĀ­JUMS. Vis­ap­kārt uguns­ku­ra vie­tai no ķie­ģe­ļiem mū­rē­tais skur­ste­nis ar slī­pu­ma pa­aug­sti­nā­ju­mu jū­ras pus­ē pa­sar­gā ugu­ni no val­do­ša­jiem jū­ras vē­jiem

VIE­TAS GA­NA VIS­AM. Pla­ša­jā dār­zā vie­tas pie­tiek gan lie­la­jām šū­po­lēm, gan omes ķir­bjiem, gan ku­ģim – ar tā­du jeb­ku­ros laik­ap­stāk­ļos bez bai­lēm var do­ties tu­vā­kos un tā­lā­kos jū­ras ce­ļo­ju­mos

DĀR­ZA CE­LI­ŅU SE­GUMS. Ne­re­gu­lā­rās ce­men­ta plāk­snes vīrs un dēls ga­ta­vo­ju­ši pa­ši: no skār­da lok­snēm da­žā­di iz­lo­cī­tās for­mas pie­pil­dī­ju­ši ar ce­men­tu un ļā­vu­ši sa­stingt. Ce­li­ņu bru­ģē­ša­na bi­ju­si laik­ie­til­pī­ga, ta­ču re­zul­tāts prie­cē. Cī­ņai ar ne­zā­lēm un sū­nām, kam pa­tīk augt starp plāk­snēm un oļiem, saim­nie­cei sa­va me­to­de: vē­lā ru­de­nī vi­su no­ber ar kār­tī­gu pel­nu kār­tu, pa­va­sa­rī ce­li­ņus ar ūdens strūk­lu kār­tī­gi no­maz­gā, iz­bir­stē, un viss – ne­zā­les ne­aug

ZEL­TĪ­TĀ IES­KĀ­VU­MĀ. Be­to­nē­ta­jā un ar ūdens­iz­tu­rī­go plē­vi iz­klā­ta­jā ne­lie­la­jā ba­sei­ni­ņā krāš­ņi zied ūdens­ro­zes un no­mie­ri­no­ši ča­lo strūkl­aka, bet vi­su ūdens­til­pi ie­skauj zel­tai­ni zie­do­šu lai­mi­ņu stā­dī­jums

ĪSTS MŪ­ŽA­MEŽS. Kom­pos­ta kau­dzes no­mas­kē­ša­nai ie­stā­dī­tās sū­re­nes iz­tā­lēm at­gā­di­na īs­ta mū­ža­me­ža bam­bu­su audzi. Trūd­vie­lām ba­gā­ta, mit­ra un no­ēno­ta vie­ta ag­re­sī­vi augo­ša­jiem ilg­mū­žī­ga­jiem augiem ar rei­bi­no­šo zie­du smar­žu ļo­ti pa­tīk, tā­pēc tie ik pa­va­sa­ri jā­re­ti­na, bez žē­las­tī­bas iz­cēr­tot

DIEN­VI­DU PUS­Ē. Mā­jas dien­vi­du pus­ē vis­la­bāk jū­tas ro­zes. Dob­ju ma­las ak­cen­tē košs vien­ga­dī­go pu­ķu klā­jiens

AK­CEN­TI. Ko­ši sar­ka­nās le­dus­pu­ķī­tes un bal­tās dik­tam­nes uz­reiz pie­sais­ta uz­ma­nī­bu

DĀR­ZA SAR­GI. Vie­nā no daudz­ga­dī­go pu­ķu do­bēm Zi­gurds uz­meis­ta­ro­jis māk­slī­gu ūdens­kri­tu­mu. Tam bla­kus ta­gad dzī­vo ve­se­la rū­ķu sai­me. Maz­mei­ta, pir­mo rei­zi tos ie­rau­got, kon­sta­tē­ju­si: ami­zan­tie vī­ri­ņi sar­gā­jot omes dār­zu

BEZ LIEK­VĀR­DĪ­BAS. Mā­jas­vārds iz­teik­smī­gi rak­stu­ro šīs vie­tas ie­mīt­nie­ku sais­tī­bu ar jū­ru, tā­tad – arī ar zi­vīm

VĪ­TEŅ­AU­GI LA­BI MAS­KĒ. Ar efe­jām un mež­vī­niem ap­au­dzē­tie ve­co ābe­ļu stum­bri la­bi no­mas­kē un pie­šķir dār­zam no­slē­pu­mai­nī­bu

DĀR­ZA MĀ­JI­ŅA. Dār­za no­stū­rī pie simt­ga­dī­ga bēr­za ie­kār­to­ta ēr­ta un omu­lī­ga va­sa­ras dār­za mā­ji­ņa

MAZ­BĒR­NU VAL­STĪ­BA. Tas ne­kas, ka lie­lo jū­ru var gan­drīz ar ro­ku aiz­sniegt – ome un opis sa­viem maz­bēr­niem dār­zā ie­rī­ko­ju­ši mi­ni­atū­ru jūr­ma­lu, kur ne­trūkst ne ūdens, ne smil­šu, ne ci­tu at­pū­tai pie­die­nī­gu ie­spē­ju

PA­PIL­DI­NĀ­JUMS. Stā­dī­ju­mu do­bes lie­lis­ki pa­pil­di­na krā­sai­nas stik­la bum­bas, kā­das reiz, kad vī­ri gā­ja jū­rā pēc zi­vīm, plu­di­ņu vie­tā sē­ja pie tīk­liem

SKAIS­TĀ EŅ­ĢEĻ­TAU­RE. Saim­nie­ces gā­dī­bu un mī­les­tī­bu pret kat­ru augu bez liek­vār­dī­bas ap­lie­ci­na mil­zī­gā eņ­ģeļ­tau­re – ti­kai la­bi kop­ta pu­ķe zied ko­ši un ba­gā­tī­gi

Māja

Pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi un apskatot potenciālos mājokļus, varam nonākt situācijā, kad uzmanību pievēršam vien dzīvokļa izskatam un platībai, taču aizmirstam par daudzām nozīmīgām detaļām. Ko nepieciešams pārbaudīt, lai pēcāk nenonāktu nepatīkamās situācijās saistībā ar jauniegādāto mājokli, stāsta Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Svarīgākais