Plāno reorganizēt Latvijas Infektoloģijas centru

Veselības ministrija (VM) plāno reorganizēt Latvijas Infektoloģijas centru (LIC), tā funkcijas sadalot starp Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu un jaunveidojamu institūciju – Slimību kontroles centru, aģentūru BNS informēja VM pārstāvis Oskars Šneiders.

Plānots, ka LIC tiks reorganizēts no nākamā gada 1.aprīļa.

LIC funkcijas, kas saistās ar slimību epidemioloģisko uzraudzību un monitoringu, statistikas datu apkopošanu par infekcijas slimībām, profilakses un slimību ierobežošanas pasākumiem, valsts imunizācijas programmu veikšanu, sadarbību ar Pasaules Veselības organizāciju un Eiropas Komisiju, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru un citu valstu sabiedrības veselības institūcijām, tiks nodotas jaunizveidotai veselības ministra pakļautībā esošai tiešās pārvaldes iestādei – Slimību kontroles centram.

Savukārt funkcijas, kas saistītas ar infekciju slimību ārstēšanu, nacionālo references centru mikrobioloģijas un virusoloģijas jomā, laboratoriju kvalitātes kontroli Latvijā, centralizētu reti sastopamu infekciju slimību diagnostiku un pirmsdiploma un pēcdiploma apmācību infektoloģijā, epidemioloģijā un laboratoriskajā diagnostikā pārņems Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca.

Šneiders aģentūrai BNS uzsvēra, ka pamata personāls, kas pašlaik strādā LIC, reorganizācijas dēļ darbu nezaudēs. "Protams, infekciju slimību ārstēšanai joprojām būs nepieciešams personāls, un šie ārsti reāli turpinās strādāt to pašu darbu, tikai kā citas ārstniecības iestādes personāls. Attiecībā uz epidemioloģisko uzraudzību arī šie cilvēki turpinās darbu, tikai jaunā Slimību kontroles centra ietvaros," viņš paskaidroja.

No LIC reorganizācijas plānots arī finansiāls ietaupījums, bet pagaidām Šneiders atturējās to izpaust, ar konkrētākiem aprēķiniem solot iepazīstināt šīs nedēļas laikā. Jautājums par LIC reorganizāciju un Slimību kontroles centra izveidi tuvākajā laikā tiks virzīts skatīšanai valdībā.

LIC direktore Baiba Rozentāle aģentūrai BNS pastāstīja, ka pirmdien tikusies ar veselības ministri Ingrīdu Circeni ("Vienotība"), kura viņu informējusi par iespējamu LIC funkciju sadali un apsolījusi tuvākajā laikā iepazīstināt ar konkrētiem priekšlikumiem, kā šis process varētu notikt.

Ziņa, ka LIC plānots reorganizēt no 1.aprīļa, Rozentālei bija jaunums, tomēr viņa norādīja, ka pilnībā atbalsta strukturālas reformas, ja tās dod finansiālu ieguvumu un uzlabo pakalpojumu pieejamību, lai gan vispirms esot jāredz konkrētie priekšlikumi.

"Līdz 1.aprīlim ir pietiekami ilgs laiks, lai visu varētu precizēt, un ir ļoti labi, ka VM ierēdniecības līmenī nāk klajā ar konkrētiem priekšlikumiem," teica LIC direktore.

Par savu krēslu viņai bažu neesot, jo Rozentāle paralēli LIC vadītājas pienākumiem ir arī Rīgas Stradiņa universitātes profesore un rezidentūras programmas infektoloģijā vadītāja. "Ja es domātu par savu krēslu, nekad nekas nevar mainīties," viņa piebilda.

VM norāda, ka lēmums reorganizēt LIC pieņemts, lai samazinātu funkciju dublēšanos sabiedrības veselības un epidemioloģiskās drošības jomā Veselības ministrijas padotības iestāžu vidū, uzlabotu veselības veicināšanas un slimību profilakses funkciju un racionālāk izlietotu veselības nozares finansējumu.

Tāpat paredzēts, ka Slimību kontroles centrs no Nacionālā veselības dienesta pārņems funkcijas, kas saistītas ar sabiedrības veselības un veselības aprūpes statistikas informācijas iegūšanu, apkopošanu, apstrādi un analīzi, sabiedrības veselības monitoringu, priekšlikumu izstrādi veselības aprūpes un sabiedrības veselības politikas veidošanai, Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra nacionālā koordinācijas punkta un nacionālā references centra funkciju veikšanu, agrīnās brīdināšanas sistēmas par jaunām psihoaktīvām vielām īstenošanu un iedzīvotāju genoma valsts reģistra darbības nodrošināšanu.

Savukārt no Veselības inspekcijas Slimību kontroles centrs pārņems normatīvo aktu kontroli epidemioloģiskās drošības, vides veselības, infekcijas slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu jomā, kā arī veselības veicināšanas uzraudzību un koordinēšanu.

"Plānots, ka izmaiņu dēļ, nodrošinot infekcijas slimnieku ārstēšanu daudzprofilu slimnīcā, pacientiem uzlabosies veselības aprūpes kvalitāte un racionālāk tiks izmantots ārstniecības finansējums. Savukārt Slimību kontroles centra izveidošana, kas tiks īstenota esošā finansējuma ietvaros, novērsīs funkciju dublēšanos sabiedrības veselības un epidemioloģiskās drošības jomā, kā arī ļaus labāk realizēt veselības veicināšanas un slimību profilakses funkciju," klāsta VM.

Svarīgākais