Pagājušajā nedēļā nav konstatēts neviens gripas gadījums

Pagājušajā nedēļā Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) monitoringā iekļautās ārstniecības iestādes nav ziņojušas ne par vienu gripas slimnieku, norāda LIC sabiedrisko attiecību nodaļā.

Līdz ar to pagaidām šajā sezonā saņemtas ziņas tikai par vienu gripas slimnieku Ventspilī, kas gan arī vēl nav laboratoriski apstiprināts.

Jau vēstīts, ka oktobra otrajā pusē pieaudzis saslimušo skaits ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām, bet Ventspilī jau reģistrēts pirmais gripas slimnieks.

LIC epidemiologi par gripu tika informēti iknedēļas ziņojumā no kādas ambulatorās iestādes Ventspilī, kas piedalās gripas monitoringā. Saslimušais vērsies pie sava ģimenes ārsta ar gripai līdzīgiem simptomiem. Ārsts, balstoties uz klīniskajām slimības izpausmēm, noteicis diagnozi – gripa.

Ar citām akūtām augšējo elpošanas ceļu infekcijām oktobra trešajā nedēļā ambulatorajās ārstniecības iestādēs vērsušos pacientu skaits pieaudzis par 1,6% – līdz vidēji 1219 pacientiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Saslimstība pieaugusi bērnu vidū, kuri jaunāki par četriem gadiem, kā arī 15–64 gadus vecu iedzīvotāju vidū.

Jaunajā gripas sezonas periodā monitoringam atlasītas 63 ģimenes ārsta prakses, kas aptver 131 166 iedzīvotājus (5,9% no kopējā iedzīvotāju skaita), 11 slimnīcas, 41 skola un 42 pirmsskolas iestādes. Pagājušajā nedēļā datus sniedza 57 ģimenes ārsti.

LIC uzsver, ka efektīvākais veids, kā sevi un līdzcilvēkus pasargāt no saslimšanas ar gripu, ir vakcinēšanās. Aizsardzību pret šajā sezonā cirkulējošajiem A un B gripas tipiem nodrošina šīs sezonas vakcīna, kuras sastāvs salīdzinājumā ar iepriekšējās sezonas vakcīnas sastāvu nav mainījies.

Gripa sākas pēkšņi ar paaugstinātu temperatūru, pat līdz 39–40 grādiem, galvassāpēm, laušanas sajūtu kaulos un muskuļos, sausu klepu. Tai var būt arī nopietnas komplikācijas, tādas kā bronhīts, pneimonija, vidusauss iekaisums, miokardīts.

Ja gripa piemeklējusi, noteikti būtu jāpaliek mājās un iespējami ātrāk jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, bet smagākajos gadījumos jāizsauc ātrā palīdzība. No elpceļu infekcijām iespējams izvairīties, ņemot vērā speciālistu padomus un ievērojot personīgo higiēnu, tostarp roku mazgāšanu, elpceļu higiēnu. Ir jācenšas izvairīties no kontakta ar infekcijas slimniekiem.

Svarīgākais