Lai arī absolūtos skaitļos mirušo skaits slimnīcās nav palielinājies, procentuāli lielāka pacientu mirstība ir vērojama, atzīst Veselības ministrija (VM).
Piektdien izplatītā paziņojumā presei, atsaucoties uz publiski izskanējušo informāciju par mirstības palielināšanos slimnīcās 2010.gadā, Veselības ministrija precizē, ka absolūtos skaitļos mirstības rādītāji nav palielinājušies - 2009.gadā slimnīcās nomira 11 431 pacients, bet 2010.gadā - 11 521 pacients.
Savukārt procentuālo mirstības kāpumu slimnīcās VM skaidro ar to, ka veselības politika tiek virzīta tā, lai pēc iespējas vairāk pacientu palīdzību saņemtu ambulatori un dienas stacionāros. Savukārt finanšu trūkuma dēļ arī plānveida palīdzība tiek sniegta ierobežotam pacientu skaitam vai par maksu.
"Attiecīgi slimnīcās tiek ārstēti tikai smagākie pacienti, kas arī proporcionāli rada lielāku mirstības īpatsvaru," uzsver VM, norādot, ka katru gadu šos statistikas datus no ārstniecības iestādēm apkopo, vērtē un analizē.
Savukārt veselības ministrs Juris Bārzdiņš (Zaļo un zemnieku savienība) norāda - lai arī ir saprotamas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītāja Valda Kera bažas par finansējumu veselības aprūpei un medicīnas personāla lielo pārslodzi, nav pamata apgalvot, ka mirstības rādītāji slimnīcās būtu saistāmi ar veselības aprūpes un ārstēšanās kvalitāti.
"Budžets tiešām ir nepietiekams un šāda situācija ilgtermiņā var radīt nopietnas sekas mūsu valsts attīstībai. Tomēr nav objektīva pamata apgalvot, ka mirstības rādītāji slimnīcās būtu saistāmi ar veselības aprūpes un ārstēšanas kvalitāti. Gluži otrādi, slimnīcās strādājošo mediķu profesionalitāte Latvijā ir ļoti augsta. Bez tam saslimstības un mirstības rādītāji vienmēr ļoti cieši būs saistīti ar sociālo situāciju, pastāvīgu pārstrādāšanos, stresu, kaitīgajiem ieradumiem un citiem faktoriem, ko neietekmē veselības sistēma un tās finansējums," uzsver Bārzdiņš.