Iecerēts mainīt noteikumus trokšņu līmeņa pārkāpumu fiksēšanai

Veselības ministrija sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju līdz jūlijam izstrādās grozījumus noteikumos par trokšņiem dzīvojamo un publisko ēku telpās un trokšņu normām.

Veselības inspekcijas (VI) pārstāve Vera Zajeca aģentūrai BNS pastāstīja, ka grozījumi ir izstrādes procesā. Pašlaik spēkā esošie noteikumi apstiprināti šā gada sākumā un nosaka akustiskā trokšņa pieļaujamās normas dzīvojamās un publiskās ēku telpās.

VI rosinājusi izstrādāt pēc iespējas precīzākus trokšņu līmeņa mērīšanas, rādījumu piemērošanas un izvērtēšanas nosacījumus. Inspekcijai kā uzraudzības un kontroles iestādei jāizvērtē lietderības apsvērumi un sabiedrības interešu apdraudējums un jāpieņem lēmums par sankciju piemērošanu gadījumos, ja tiek konstatēts trokšņu robežlielumu pārsniegums, paskaidroja Zajeca.

Tikmēr pašvaldības struktūras pauž cerību, ka ar grozījumiem šajos Ministru kabineta (MK) noteikumos tiks noteikts, ka trokšņu pārkāpumu fiksēšanā varēs iesaistīties arī pašvaldības pārstāvji, nevis tikai sertificēti laboratoriju darbinieki, kā tas ir pašlaik.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes vadītājs Askolds Kļaviņš aģentūrai BNS teica, ka pašlaik MK noteikumos ir paredzēts, ka trokšņu līmeņa pārkāpumus var fiksēt tikai sertificēti laboratorijas speciālisti, taču tas ir neefektīvi, jo no pārkāpuma momenta līdz brīdim, kad ierodas laboratorijas speciālists ar tehniku, paiet pārāk ilgs laiks un pārkāpumu vairs nevar konstatēt.

Tāpēc pašvaldība rosinātu ļaut trokšņu līmeņa pārkāpumus fiksēt Rīgas pašvaldības policijas (RPP) darbiniekiem, kuri ieradušies vietā, par kuru saņemta sūdzība par trokšņu līmeņa pārkāpumiem.

Arī RPP šefs Jānis Geduševs iepriekš rosinājis mainīt likumus, ļaujot skaņas stiprumu pilsētā mērīt pašvaldības vai valsts pilnvarotām amatpersonām. Pašlaik to drīkst darīt tikai sertificēta laboratorija, un tas maksā 150 latu.

"Vecrīgas iedzīvotāji sūdzas, ka naktīs ir ļoti skaļi un nevar gulēt. Arī te ir viena likumu problēma – mērīt skaņas stiprumu drīkst tikai sertificēta laboratorija, un tas maksā 150 latu. Manuprāt, jebkura valsts un pašvaldības pilnvarota amatpersona varētu veikt mērījumus ar sertificētu mērinstrumentu," intervijā "Latvijas Avīzē" uzsvēris Geduševs.

Soda naudas apmēru par skaņas līmeņa pārsniegšanu nosaka VI. Par šo pārkāpumu var uzlikt sodu fiziskām personām no 20 līdz 250 latiem, bet juridiskām personām – no 50 līdz 500 latiem. Par tādu pašu pārkāpumu, ja tas izdarīts atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, – fiziskajām personām var uzlikt naudas sodu no 50 līdz 500 latiem, bet juridiskajām personām – no 500 līdz 1000 latiem.

Savukārt ar sabiedrisko kārtību saistīto (tostarp mūzikas atskaņošanu) akustiskā trokšņa pieļaujamo normatīvu ievērošanu kontrolē attiecīgās pašvaldības institūcijas, kurām pašvaldība ir deleģējusi minēto funkciju, piemēram, pašvaldības policija, norāda inspekcija.

Latvijā

Biežākais mediju ētikas kodeksa pārkāpums, ko savos atzinumos konstatējusi Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP), bijis godprātības principa neievērošana, liecina LMĒP pārskats par mediju ētikas kodeksa piemērošanas praksi, izskatot piecu gadu laikā saņemtās sūdzības.

Svarīgākais