Plānots vienkāršot cūku pārraudzības kārtību

© f64

Zemkopības ministrija (ZM) izstrādājusi Ministru kabineta (MK) noteikumu projektu „Cūku pārraudzības kārtība”. Normatīvais akts noteiks kārtību, kādā tiks reģistrēti cūku pārraudzības dati, noteiks pārrauga un ganāmpulka īpašnieka tiesības un pienākumus, kā arī šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācijas funkcijas cūku pārraudzības procesā.

Cūku pārraudzības kārtība izstrādāta, jo 2011. gada 1. jūlijā stāsies spēkā Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likums un zaudēs spēku šobrīd spēkā esošie MK 2002. gada 2. jūlija noteikumi Nr.287 „Cūku pārraudzības kārtība”.

Patlaban lielākās šķirnes cūku audzēšanas saimniecības izmanto dažādas pārraudzības programmas, piemēram, „Seleks-C” u.c.. Savukārt daļa mazo saimniecību datu apkopošanai izmanto citas pārraudzības programmas vai arī papīra formātu, kālab pārraudzības datus nav iespējams savstarpēji saistīt. Vienotas pārraudzības datu bāzes trūkums apgrūtina pārraudzības datu apkopošanu un izmantošanu tālākajam ciltsdarbam.

Plānots, ka turpmāk datus šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācijai būs jānosūta elektroniski. Tādējādi tiks ieviesta vienota pārraudzības on-line programma, kurā katrs pārraugs ievadīs pārraudzības datus, pretī saņemot datu apkopojumus un izdrukas. Līdz šim informāciju par kopējiem cūku pārraudzības rezultātiem iepriekšējā pārraudzības gadā Lauksaimniecības datu centrs (LDC) saņēma reizi gadā. Taču turpmāk pieeja informācijai būs iespējama katru dienu. Tāpat arī vienota pārraudzības datorprogramma atvieglos pārraudzības datu apmaiņu starp organizācijām un pārraudzības ganāmpulku īpašniekiem.

Paredzēts, ka cūku pārraugiem pārraudzības datus datubāzē elektroniski būs jāreģistrē ar 2012. gada 1. janvāri. Datubāzi uzturēs un pārraudzības datu apstrādi nodrošinās šķirnes dzīvnieku audzētāju organizācija.

Noteikumi pēc to apstiprināšanas valdībā attieksies uz šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācijām, šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanas saimniecībām, cūku ganāmpulku īpašniekiem, kuri veic pārraudzību, kā arī fiziskām personām, kuras veic cūku pārraudzību. Cūku pārraudzību saskaņā ar Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likumu var veikt fiziskā persona, kas ir saņēmusi attiecīgu sertifikātu pārraudzības darba veikšanai vai apliecību šī darba veikšanai vienā ganāmpulkā.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.