Kopš 15.septembra Latvijas Dabas muzejā notiekošo ikgadējo sēņu izstādi "Sēņu dienas" dienā apmeklējuši aptuveni 1000 cilvēku, tādējādi šo izstādi var uzskatīt par vienu apmeklētākajām muzeja izstādēm, aģentūrai LETA sacīja Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja un mikoloģe Inita Dāniela.
Dāniela stāstīja, ka sēņu izstāde vēsturiski ir viena no muzeja apmeklētākajām izstādēm, bet apmeklējuma ziņā šo izstādi pārspējot ikgadējā ķirbju izstāde, ko plānots rīkot šā gada rudenī - to parasti apmeklējot nedaudz vairāk nekā 1000 cilvēku dienā.
"Interese par "Sēņu dienām" ir ļoti liela un visus interesentus nemaz nevaram uzņemt, jo reti kurš ir ar mieru stāvēt garā rindā, lai iekļūtu izstādē," apgalvoja Dāniela.
Kā aģentūrai LETA iepriekš stāstīja Dāniela, šoruden Latvijas Dabas muzeja speciālistiem katru dienu neskaitāmas reizes nākas konsultēt sēņotājus par viņu salasītajām sēnēm. Sēņotāji uz Dabas muzeju gan zvana, gan ierodas personīgi, gan arī sūta sēņu attēlus.
Tāpat kā citus gadus, arī šogad sēņu izstādē liela uzmanība tiek pievērsta indīgajām un neēdamajām sēnēm, jo sevišķi pēc šoruden piedzīvotajiem vairākiem gadījumiem, kad cilvēki saindējušies ar sēnēm. Pateicoties šoruden sēnēm labvēlīgajiem laika apstākļiem, mežos raženi saaugušas ne tikai ēdamās, bet arī neēdamās sēnes.
Latvijas Dabas muzeja sēņu izstādē aplūkojamas tādas neēdamās un indīgās sēnes kā zaļā mušmire, baltā mušmire, kas ir otra indīgākā sēne Latvijā, apskatāma arī tāda indīgā sēne kā dzidrā sēntiņa, sarkanzvīņu tīmeklene, smirdošā pūkaine, lauku piltuvene un citas.
Sēņu izstādē aplūkojamas arī aizsargājamās sēnes - sakņkāta bārkstmale un raupjā tumšbeka, kas ir neēdamas sēnes, bet no ēdamām un aizsargājamām sēnēm izstādē apskatāma trīskrāsu baltmietene un čemurainā čemurene.
Savukārt no ēdamajām sēnēm izstādē apskatāma meža atmatene, baložu pūkaine, plankumainā bērzlape, parastā gailene, eglene un daudzas citas sēnes. Šogad izstādē kopumā aplūkojamas 203 sēņu sugas.
Sēņu izstādē interesenti varēs iepazīt gan Latvijas sēņu daudzveidību un konsultēties ar speciālistiem visdažādākajos jautājumos par sēnēm un sēņošanu, gan arī pirmās līdz sestās klases skolēni varēs apmeklēt nodarbības "Sēņu raibā pasaule", kurās būs iespēja iepazīties ar sēņu pasaules daudzveidību.
Dabas muzeja speciālisti atgādina, ka lasīt drīkst tikai pazīstamas sēnes, jo nav tādu pazīmju, pēc kurām varētu noteikt, vai sēne ir ēdama vai nav. Salasītās sēnes nedrīkst ilgi glabāt nepiemērotos traukos, jo tās ātri bojājas un tādā veidā var saindēties pat ar ēdamām sēnēm. Saudzējot dabu un domājot par nākamo gadu sēņu ražu, nedrīkst bojāt meža zemsedzi.