Trūcīgie rīdzinieki varēs remdēt izsalkumu arī sestdienās un svētdienas

Sākot ar šo nedēļas nogali, 3.augustā un 4.augustu, turpmāk trūcīgajiem rīdziniekiem Rīgas pašvaldība sešās ēdiena izsniegšanas vietās nodrošinās pusdienas arī sestdienās un svētdienās un šāda kārtība saglabāsies līdz gada beigām, aģentūru LETA informēja Rīgas domē.

Aptaujājot līdzšinējos pakalpojuma saņēmējus, Rīgas pašvaldība konstatējusi, ka daudzi no tiem labprāt saņemtu bezmaksas ēdienu arī sestdienās un svētdienās. Pirmajā pusgadā darba dienās kopējais izdalīto porciju skaits nesasniedza plānoto, tāpēc tika ieekonomēti līdzekļi. Arī otrajā pusgadā Rīgas domes Labklājības departamenta speciālisti prognozē līdzekļu ekonomiju, tāpēc radusies iespēja nodrošināt bezmaksas ēdienu pakalpojumu arī sestdienās un svētdienās.

Iepirkuma konkursā šī pakalpojuma sniegšanai uzvarējusi SIA "Rīgas virtuve", kas šobrīd nodrošina ēdināšanas pakalpojumu arī darbadienās. Kopumā ēdināšanas pakalpojuma programmai šogad no pilsētas budžeta piešķirti 1 092 2960 latu.

Silto ēdienu cilvēks var saņemt, uzrādot personalizēto e-talonu, kurā elektroniski ir ievadīta Rīgas Sociālā dienesta izziņa par atbilstību trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes vai personas statusam un izziņa par ēdināšanas pakalpojuma saņemšanu.

Personalizēto e-talonu var saņemt pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centros Prāgas ielā 1, Brīvības ielā 191, Kurzemes prospektā 137, Brīvības gatvē 384b, Vienības gatvē 76b vai Spīķeru ielā 1, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un Rīgas Sociālā dienesta izsniegto izziņu.

Ja cilvēkam personalizētais e-talons jau ir lietošanā, tad jāvēršas ar izziņu, personu apliecinošu dokumentu jebkurā Rīgas satiksmes klientu apkalpošanas centrā e-talona uzpildīšanai, kas pamatos nepieciešamā pakalpojuma saņemšanas tiesības. Tiesības saņemt silto ēdienu ir personai, kura attiecīgajā izziņā ir norādīta pirmā.

Ja e-talonā nav veikta naudas iemaksa, tas nedod nekādas priekšrokas braukt sabiedriskajā transportā bez maksas. Tāpat pašvaldība lūdz sekot līdzi izziņas derīguma termiņam un laicīgi pagarināt to Rīgas Sociālajā dienestā.

Seši bezmaksas siltā ēdiena izdales punkti darbojas labajā un kreisajā Daugavas krastā, tagad septiņas dienas nedēļā, darba dienās no plkst.10 līdz 18 un sestdienās, svētdienās no plkst.10 līdz 15 vai līdz laikam, kad izdalītas visas 600 porcijas katrā vietā. Dienā tiek izsniegtas līdz 3600 porciju. Katru dienu tiek piedāvā cita ēdienkarte - zupa, otrais ēdiens un dzēriens. Ēdienu var ēst uz vietas vai arī ņemt līdzi uz mājām savos traukos.

Ēdienu var saņemts Slokas ielā 33, Daugavpils ielā 41, Bolderājā, Stūrmaņa ielā 25 (ieeja caur pagalmu), Sarkandaugavā, Ceļinieku ielā 4a (ieeja caur pagalmu), Juglā, Brīvības gatvē 399, un Ziepniekkalnā, Zaļenieku ielā 40.

Kā ziņots, šā gada pirmajā pusgadā darba dienās šajos punktos tika izdalīts mazāks porciju skaits, nekā tika maksimāli plānots, - vidēji vienā darba dienā visās vietās kopumā izdalītas 2507 porcijas, līdz jūnija beigām izlietojot kopumā 403 631 latu, bet plānotais maksimālais porciju skaits dienā bija 3600 porcijas. Tādējādi ēdināšanas budžetā izveidojies 142 849 latu ietaupījums. Vajadzību pēc ēdināšanas pakalpojuma arī sestdienās un svētdienās izteikušas 667 personas.

Rīgas domes Labklājības departamenta nodrošināto ēdināšanas pakalpojumu visvairāk izmanto personas, kuras dzīvo vienas. Piemēram, 2013.gada janvāra mēnesī ēdināšanas pakalpojumu izmantoja 65% vientuļo cilvēku jeb 1842 personas, bet maijā - jau 67% vientuļo cilvēku jeb 1988 personas. Virtuves pakalpojumus izmanto 980 ģimenes, kuru mājsaimniecībā ir divas vai vairākas personas, tostarp bērni. Ģimenes veido 33% klientu skaita.

44% ēstuvju klientu ir pensijas vecuma personas, kurām ir 62 un vairāk gadu, 33% izsalkušo ir personas pirmspensijas posmā no 51 līdz 61 gada vecumā.

Kā ziņots, lai nodrošinātu ēdienu sociāli mazaizsargāto personu grupām, kurām Rīgas Sociālais dienests ir piešķīris maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu, Rīgas dome šogad plānojusi izlietot 903 273 latus. Šogad ēdināšanas pakalpojums būs pieejams arī tiem rīdziniekiem, kuru ienākumu līmenis atbilst maznodrošinātas ģimenes budžetam, taču oficiāli nepieciešamo statusu viņiem nav iespējams piešķirt, ja uz personas vārda ir fiktīvi reģistrēts un nav likvidēts uzņēmums vai reģistrēti vairāki faktiski neesoši transporta līdzekļi, kuri nav noņemti no uzskaites. Ik mēnesi Sociālais dienests ir spiests atteikt sociālo palīdzību aptuveni 400 šādām personām vai ģimenēm.

Latvijā

18. novembris aizvadīts, valsts karogi vairumam ēku jau noņemti, lai atkal plīvotu nākamajos svētkos vai atceres dienās. Lai no cik izturīga auduma karogs ir šūdināts, agrāk vai vēlāk nāksies to nomainīt. Bet ko darīt ar lietošanai vairs nederīgu Latvijas karogu? To skaidro 360TV ziņas “Ziņneši”.

Svarīgākais