Februārī rēķini par siltumu Rīgā varētu samazināties par 18,5%

Februārī salīdzinājumā ar janvāri rēķini par siltumu Rīgā varētu samazināties par 18,5%, šorīt Latvijas Radio sacīja "Rīgas siltuma" (RS) valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis.

Februārī rēķini ir prognozējami būtiski mazāki nekā janvārī, jo vidējā gaisa temperatūra ir kļuvusi siltāka, mēnesī ir mazāk dienu un arī gāzes tarifi ir mazāki. Vislielākā enerģijas cena bija decembrī.

Janvārī RS ir vērsies sabiedrisko pakalpojumu regulatorā, lai samazinātu siltuma tarifus par 3%, jo uzņēmums ir ieguvis jaunas enerģijas ražošanas jaudas, kas balstās uz šķeldas izmantošanu.

Iedzīvotāju parādi par siltumu pašlaik ir sasnieguši 25 miljonus latu, kas, Talča vērtējumā, neesot daudz sliktāk kā citus gadus. Lai šos parādus segtu, RS regulāri ņem īstermiņa kredītus, lai norēķinātos ar enerģijas piegādātājiem. Pašlaik īstermiņa kredīti RS problēmas neradot un "ir paceļami". Talcis gan uzskata, ka būtu lietderīga pievienotās vērtības nodokļa siltumam samazināšana.

Kā uzsvēra RS vadītājs, ilgtermiņa risinājums būtu siltināšana un māju rekonstrukcija, kas ļautu ierīkot siltuma regulatorus ne vien mājām, bet arī atsevišķiem dzīvokļiem. RS no savas puses maina siltumtrases, lai mazinātu siltuma zudumus. Kopš 1996.gada RS esot nomainījusi aptuveni pusi savu siltumtrašu.

Latvijā

Valsts kontrole revīzijā secinājusi, ka Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII) līdzekļu izlietojums netiek plānots izmaksu efektīvā veidā – siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazināšana nenotiek ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu. Turklāt pieejamais finansējums ilgstoši netiek izmantots klimata pārmaiņu mazināšanai, līdz 2023. gada beigām uzkrājot jau 320 miljonus eiro, tādējādi neveicinot Latvijai noteikto SEG emisiju samazināšanas mērķu sasniegšanu.

Svarīgākais