Privātos bērnudārzus vērtēs, bet – līguma ietvaros

Pašvaldība šogad sola pārbaudīt un vērtēt privāto bērnudārzu darbību Rīgā, taču aicina arī vecākus uzmanīgāk lasīt līguma nosacījumus.

Tas gan nenozīmē, ka Rīgas domei būs tiesības un iespējas ietekmēt visu to privāto dārziņu darbību, ar kuriem pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departamentam ir noslēgti līgumi. Departamenta direktors Guntis Helmanis Neatkarīgajai sacīja, ka privāto dārziņu darbība nav bijusi atstāta bez uzmanības arī pērn, bet starp vecākiem un pirmsskolas iestādi noslēgtajos līgumos pašvaldība nevar iejaukties.

Lai nodrošinātu pirmsskolas izglītības pakalpojuma pieejamību Rīgā, departaments ir noslēdzis sadarbības līgumus ar 71 privāto izglītības iestādi, un pašvaldība maksā līdzfinansējumu par bērniem, kuriem nav vietas pašvaldības dārziņā. Kopumā Rīgas pašvaldības finansēti pirmsskolas izglītības pakalpojumi privātajās izglītības iestādēs tiek nodrošināti 3403 bērniem. Pašvaldības deleģēto funkciju jeb mācības tā dēvētajās deleģētajās grupiņās īsteno piecas privātās izglītības iestādes, par katru bērnu no Rīgas domes saņemot 125 latus mēnesī un nodrošinot ar vietām 347 bērnus. Lūk, tikai šajos piecos privātajos dārziņos Rīgas dome drīkst pārbaudīt daudz vairāk nekā pārējos un izvirzīt tādas pašas prasības kā pašvaldības dārziņos. «Deleģētajās grupās, kur ir 125 latu līdzfinansējums un dots uzdevums veikt pašvaldības funkcijas, tur esam pilnvaroti pārbaudīt visu,» saka G. Helmanis.

Jāatgādina, ka pašvaldības bērnudārzos maksa par bērna uzturēšanu mēnesī ir noteikta 125 latu apmērā un tādu summu saņem arī deleģēto grupiņu audzēkņi. Pārējiem, kas apmeklē pašvaldības sadarbības partnerus – privātos bērnudārzus –, tiek maksāts 93 latu līdzfinansējums. Atlikusī summa jāmaksā vecākiem.

Neatkarīgā izpētīja, ka maksa privātajos bērnudārzos mēnesī (ar Rīgas domes 93 latu līdzfinansējumu) ir ļoti atšķirīga. Piemēram, kādā dārziņā vecākiem jāpiemaksā 57 lati un jāapmaksā ēdināšana (2 lati dienā par trim ēdienreizēm), citā vecākiem jāmaksā 77 lati mēnesī, bet par ēdināšanu – 2,80 latu dienā (par trim ēdienreizēm). Vienā no dārziņiem katrai ēdienreizei noteikta sava cena: gan brokastis, gan launags izmaksā 70 santīmu, pusdienas – 1,20 latu. Bet ir arī dārziņi, kuros vecākiem jāpiemaksā 117 latu ik mēnesi (nerēķinot ēdināšanas izmaksas), un pat tāds, kurā no viņiem tiek prasīti vien tikai 27 lati mēnesī un par ēdināšanu – 1,89 lati dienā (trīs ēdienreizes). Citviet bērnus par diviem latiem dienā ēdina tikai divas reizes. Bērnudārzos vēl mēdz būt iestāšanās maksa – no 50 līdz 100 latu, kā arī no vecākiem iekasē maksu par mācību līdzekļiem – arī tā var sasniegt 100 latu gadā.

Neatkarīgā jau informēja par vecāku sūdzībām, ka dažās privātajās pirmsskolas iestādēs viņiem lika noslēgt papildlīgumu, daļu naudas maksāt skaidrā naudā u. tml.

G. Helmanis stāsta, ka departamentā ir saņemtas pretenzijas no vecākiem par izglītības kvalitāti vai režīma nosacījumiem privātajos bērnudārzos, bet tās izdodas atrisināt, izrunājoties ar abām pusēm. Viņš gan piebilst: «Nereti vecāki nav izlasījuši rūpīgi, ko paraksta, piemēram, ka nauda jāmaksā arī tad, ja bērns ir slims un neapmeklē bērnudārzu.»

Taču pašvaldībai ir savas līgumattiecības ar privāto pirmsskolas iestādi, bet vecāki atsevišķi noslēdz savu līgumu, kurā Rīgas dome neiejauksies. «Mēs prasām atskaites, pārbaudām līdzfinansējuma izlietojumu, bet tas, ko vecāki maksā un kādā apjomā, nav mūsu kompetencē. Lai rūpīgi iepazīstas ar dokumentiem!» aicina departamenta direktors.

Latvijas Privāto pirmsskolu biedrības vadītāja Daina Kājiņa ir gatava runāt ar biedrībā ietilpstošo dārziņu vadību par to, ka sadarbībai ar vecākiem jābūt caurspīdīgākai. Viņa par absolūti nepieņemamu uzskata skaidras naudas iekasēšanu un mudina vecākus par šādiem gadījumiem neklusēt, bet ziņot Valsts ieņēmumu dienestam.

Jāatgādina, ka privāto dārziņu audzēkņu vecākiem ir kāda privilēģija, proti, bērnu var izņemt no privātās pirmsskolas iestādes un sameklēt vietā citu, nezaudējot rindu uz vietu pašvaldības dārziņā. 2012. gadā tika veikti grozījumi Rīgas domes noteikumos, kas paredz atvieglot nosacījumus domes līdzfinansējuma saņemšanai, piemēram, iespēju saņemt līdzfinansējumu un turpināt gaidīt rindā vietu pašvaldības izglītības iestādē.

***

UZZIŅAI

Maksa privātajos bērnudārzos mēnesī (ar Rīgas domes līdzfinansējumu)

***

Maksa mēnesī: Ls 150

Ēdināšana: Ls 2 dienā (trīs ēdienreizes)

Līdzfinansējums: Ls 93

Vecākiem jāmaksā: Ls 57+ēdināšana

***

• Maksa mēnesī: Ls 160

Ēdināšana: Ls 2,80 dienā (trīs ēdienreizes)

Līdzfinansējums: Ls 93

Vecākiem jāmaksā: Ls 77+ēdināšana

Iestāšanās maksa: Ls 50

***

Maksa mēnesī: Ls 173

Ēdināšana: brokastis Ls 0,70, pusdienas Ls 1,20, launags Ls 0,70 dienā

Līdzfinansējums: Ls 93

Vecākiem jāmaksā: Ls 80+ēdināšana

***

Maksa mēnesī: Ls 200

Ēdināšana: Ls 2,50 dienā (trīs ēdienreizes)

Līdzfinansējums: Ls 93

Vecākiem jāmaksā: Ls 117

Iestāšanās maksa: Ls 100

***

Maksa mēnesī: Ls 120

(iekļauta uzturēšanās un apmācības)

Ēdināšana: Ls 1,89 dienā (trīs ēdienreizes)

Līdzfinansējums: Ls 93

Vecākiem jāmaksā: Ls 27+ēdināšana

***

Maksa mēnesī: Ls 200

Ēdināšana: Ls 2 dienā (divas ēdienreizes)

Līdzfinansējums: Ls 93

Vecākiem jāmaksā: Ls 117+ēdināšana

Maksa par mācību materiāliem: Ls 100 gadā

Avots: www.eskola.lv

Maksa par pakalpojumu: 0.00 LVL

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais