Daudzbērnu ģimenēm Rīgas pašvaldības mūzikas, mākslas un sporta skolas varētu būt bez maksas

Lai nodrošinātu Rīgas pilsētas pašvaldības koncepcijas "Ģimenei draudzīga Rīga" īstenošanu, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments sagatavojis grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos, kas paredz atbrīvot daudzbērnu ģimenes no līdzfinansējuma maksas profesionālās ievirzes izglītības programmu apguvei Rīgas pašvaldības izglītības iestādēs.

Palielinot to personu loku, kurām pienākas atbrīvojumi no līdzfinansējuma maksas, piecu pašvaldības sporta izglītības iestāžu, kurās 86 izglītojamie nāk no daudzbērnu ģimenēm, ieņēmumi samazināsies par 6408 latiem. Savukārt deviņās mūzikas un mākslas skolās, kurās 331 skolēns ir no daudzbērnu ģimenēm, ieņēmumi samazināsies par 21 690 latiem, liecina departamenta aprēķini.

Ieņēmumi no līdzfinansējuma maksājumiem tiek plānoti tādā apmērā, lai segtu ar profesionālās ievirzes izglītības programmu nodrošināšanu saistītos izdevumus.

Kā ziņots, koncepcija "Ģimenei draudzīga Rīga" Rīgas domē apstiprināta 18.decembrī. Tā paredz veidot īpašu atbalsta sistēmu ģimenēm, kurās aug trīs un vairāk bērnu, tostarp piemērojot atbrīvojumu 100% apmērā no līdzfinansējuma maksas par profesionālās ievirzes izglītības programmu apguvi Rīgas pilsētas pašvaldības izglītības iestādēs.

Līdz šim 100% atbrīvojumi tika piešķirti, ja izglītojamais ir no ģimenes, kurai ar attiecīgās pašvaldības institūcijas lēmumu ir piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes statuss vai izglītojamajam noteikta invaliditāte, kā arī skolēniem, kas apgūst izglītības programmu sporta izglītības iestāžu mācību treniņu septītā apmācības gada grupā vai ir iekļauti sporta meistarības pilnveidošanas un augstākās sporta meistarības pilnveidošanas mācību grupā, vai ir iekļauti Latvijas sporta veidu federāciju apstiprinātajā izlašu dalībnieku un kandidātu sarakstā. Pamatojoties uz izglītības iestādes koleģiālās institūcijas lēmumu un direktora rīkojumu, 100% atlaidi atsevišķos gadījumos var piešķirt par īpašiem sasniegumiem un aktivitāti.

Daudzbērnu ģimenēm līdzšinējā kārtība paredz 100% mācību maksas atlaidi tikai tad, ja izglītības iestādē izglītības programmu apgūst trīs un vairāk bērnu no vienas ģimenes. Ja tajā mācās divi bērni no vienas ģimenes atlaide ir tikai 50%. Tādējādi gadījumos, kad profesionālās ievirzes izglītības programmu apguva tikai viens bērns no daudzbērnu ģimenes, izglītojamam tika piemērots līdzfinansējuma maksājums pilnā apmērā.

Jautājums par atlaižu saņēmēju loka paplašināšanu profesionālās ievirzes izglītības programmu apguvei Rīgas pašvaldības izglītības iestādēs ceturtdien, 10.janvārī, tiks skatīts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta jautājumu komitejā, bet gala lēmums tiks pieņemts Rīgas domes sēdē.

LETA jau ziņoja, ka novembra vidū stājušies spēkā Rīgas domes saistošie noteikumi par līdzfinansējuma apmēru profesionālās ievirzes izglītības programmām Rīgas pilsētas pašvaldības iestādēm un to samaksas kārtību, kas paredz, ka turpmāk Rīgā deklarētiem vecākiem par bērna sūtīšanu mākslas un mūzikas skolās līdzšinējo septiņu latu vietā jāmaksā 10 lati mēnesī.

Par nodarbībām jāmaksā arī sporta skolās. Piemēram, Rīgas Vingrošanas skolā tagad par mācībām jāmaksā no diviem latiem mēnesī, par mākslas vingrošanas nodarbību apmeklēšanu līdz pat 15 latiem par sporta vingrošanu. Bērnu un jaunatnes sporta skolā "Rīdzene" par peldēšanas nodarbībām jāmaksā 10 lati, Rīgas Riteņbraukšanas skolā - 3 līdz 5 lati mēnesī. Precizēta mācību maksa arī citās pašvaldības līdzfinansētajās sporta skolās. Līdzfinansējuma apmēru katrai izglītības programmai turpmāk noteiks Rīgas dome ar atsevišķu lēmumu.

Tāpat mainīta atlaižu piešķiršanas kārtība - ja iepriekš skolu direktoriem bija atļauts atbrīvot no mācību maksas audzēkņus no maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm un līdz 5% audzēkņu pēc skolas pedagoģiskās padomes lēmuma saskaņā ar izglītības iestādes nolikumu, tad jaunajos noteikumos noteikti konkrēti kritēriji pilnīgai vai daļējai atbrīvošanai no līdzfinansējuma. Arī mūzikas un mākslas skolu darbiniekiem pretēji ierastajai kārtībai turpmāk jāmaksā līdzmaksājums par savu bērnu mācībām.

Jaunie noteikumi paredz, ka atlaides mācību maksai mākslas un mūzikas skolās 50 līdz 100% apmērā var saņemt bērni no maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm, kā arī bērni ar invaliditāti. Kā prioritāte ir noteikta arī audzēkņa sasniegumi mācībās un aktivitāte - atbilstoši skolas koleģiālās institūcijas izstrādātiem kvalitātes kritērijiem talantīgākie un centīgākie audzēkņi varēs saņemt 50% vai 100% atlaidi.

Jaunajā atlaižu saņēmēju sarakstā nebija iekļautas daudzbērnu ģimenes. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Ivars Balamovskis aģentūrai LETA skaidroja, ka šāda situācija izveidojusies tāpēc, ka valstī patlaban nav skaidri definēts jēdziens "daudzbērnu ģimene", taču šis jautājums varētu tikt risināts koncepcijas "Ģimenei draudzīga Rīga" izstrādes gaitā.

Departamenta speciālisti arī norāda, ka daudzbērnu ģimene vēl neliecina par ģimenes materiālo statusu, tomēr noteikumos par atlaižu piešķiršanu vienlaicīgi paredzēts kritērijs, ka līdzmaksājumam piemērojama 50% atlaide, ja programmu apgūst divi bērni no vienas ģimenes.

Pašvaldības noteiktie līdzmaksājumi un atlaides attieksies tikai uz Rīgā deklarētajām ģimenēm un bērniem, savukārt citās pašvaldībās deklarētajiem, kuru bērni apmeklēs Rīgas pašvaldības izglītības iestādes ar profesionālo ievirzi, vai nu jāsedz pilna mācību maksa pašiem, vai arī jālūdz pašvaldības atbalsts. Departamenta speciālisti aģentūrai LETA apgalvoja, ka lielākā daļa Pierīgas pašvaldību jau esot piekritušas finansēt tajā deklarēto bērnu mācības Rīgā.

Departaments arī norāda, ka vienlaikus ir pieejamas bezmaksas nodarbības mūzikas un mākslas jomā, kuras piedāvā interešu izglītības iestādes.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais