Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem nodokļa likmi par zemi samazinās līdz 1%

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejā šodien atbalstīts domes lēmuma projekts, kas paredz Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem 2013.gadā samazināt nekustamā īpašuma nodokļa likmi no 1,5% uz 1%.

Nekustamā īpašuma nodokļa likme zemei 1 % apmērā no zemes vienības kadastrālās vērtības tiek piemērota juridiskām personām un fiziskām personām, kuru deklarētās dzīvesvietas adrese taksācijas gada 1.janvārī ir Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā.

Pašvaldības finansisti norāda, ka nodokļa likmes samazināšana daļēji kompensēs turpmāku atteikšanos no nodokļa pieauguma ierobežojuma piemērošanas. Tādējādi tiks izbeigta nevienlīdzīgā attieksme pret nodokļa maksātājiem, kad daļai nodokļa maksātāju likums paredzēja nodokļa pieauguma ierobežojumu, bet daļai - nē. Bez tam, ņemot vērā, ka samazinātā likme piemērojama tikai juridiskām personām un fiziskām personām, kuras deklarētas Rīgā, tad šāds regulējums veicinās fizisko personu deklarēšanos Rīgā, līdz ar to iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu pieaugumu.

Tāpat Rīgas dome nākamgad ar nodokli neapliks dzīvojamo ēku palīgēkas. Līdz šim ar nodokli netika apliktas tikai palīgēkas, kas mazākas par 25 kvadrātmetriem, izņemot garāžas. Ierosinājums tapis, ņemot vērā, ka daudzos gadījumos nekustamā īpašuma valsts kadastra informatīvajā sistēmā reģistrētie dati par dzīvojamo ēku palīgēkām joprojām neatbilst dabā esošajam stāvoklim. Pašvaldība norāda, ka Rīgā konstatētas 11 678 palīgēkas, kuru platība ir virs 25 kvadrātmetriem, taču to kadastrālā vērtība ir tik zema, ka nolemts šīs būves, izņemot garāžas, ar nekustamā īpašuma nodokli neaplikt.

Lai nepieļautu nevienlīdzīgu situāciju attiecībā pret citiem saimnieciskās darbības veicējiem, transportlīdzekļu maksas stāvlaukumi Rīgā arī turpmāk tiks aplikti ar nekustamā īpašuma nodokli.

Savukārt vidi degradējošas, sagruvušas un cilvēku drošību apdraudošas būves arī turpmāk tiks apliktas ar nodokļa likmi 3% apmērā no graustam piekritīgās zemes kadastrālās vērtības. Tādējādi pašvaldība cer veicināt graustu sakārtošanu vai nojaukšanu, lai novērstu cilvēku drošības apdraudējumu un pilsētas ainavas bojāšanu.

Ņemot vērā lielo nekustamā īpašuma nodokļa parādnieku skaitu un summu, kā arī pašvaldības administratīvo resursu lietderīgas izmantošanas nolūkā saistošo noteikumu projektā noteikts, ka maksāšanas paziņojumu piespiedu izpilde veicama septiņu gadu laikā no maksājuma termiņa iestāšanās.

Nosakot NĪN likmi 1% apmērā Rīgā deklarētajiem rīdziniekiem, pašvaldības ieņēmumi samazināsies par 280 000 latu, bet par palīgēkām netiks iekasēti 30 200 lati. Savukārt no maksas stāvlaukumiem tiks gūti ieņēmumi 20 300 latu apjomā, bet par graustiem plānots iekasēt 35 000 latu.

Svarīgākais