Nākamgad Rīgas dome iecerējusi apjomīgus nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumus.
Tas nozīmē, ka vairākas iedzīvotāju kategorijas saņems ļoti lielus atvieglojumus un viņiem šis nodoklis tikpat kā nebūs jāmaksā, savukārt galvaspilsētā deklarētie iedzīvotāji saņēma solījumu, ka viņiem NĪN likme būs viens procents. Pārējiem šī likme būs augstāka.
Pašlaik NĪN atvieglojumi Rīgā tiek piemēroti 14 nodokļu maksātāju kategorijām, lielākoties trūcīgajiem un maznodrošinātajiem, pensionāriem, invalīdiem un citiem.
Nākamgad jau no 1. janvāra plānots palielināt NĪN atvieglojumu apmēru audžuģimenēm, aizbildņiem un personām, kuru aprūpē ir apgādnieku zaudējis bērns, kā arī daudzbērnu ģimenēm. Šiem iedzīvotājiem NĪN atlaide varētu sasniegt 90 procentus no aprēķinātās summas, nosakot atvieglojumu maksimālo apmēru 600 latu vienai personai. Tikpat liela atlaide tiks piemērota sabiedriskā labuma organizācijām, privātajiem muzejiem un Rīgas Latviešu biedrībai.
Savukārt Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem nākamgad zemei piemērojamā NĪN likme būs viens procents no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, kas ir par 0,5 procentpunktiem mazāk nekā pašreiz. Ja cilvēks ir deklarēts ārpus Rīgas, tad par viņam Rīgā piederošo zemi varētu tikt piemērota likme 1,5 procenti. Tādējādi pašvaldība cer panākt, lai Rīgā deklarētos vairāk cilvēku, īpaši tie, kam šeit pieder kāds īpašums, bet kuri deklarējušies citā pašvaldībā. Plānotie NĪN atvieglojumi attieksies uz apmēram 40 000 nodokļu maksātāju.
Rīgas domē uzsver, ka šīs izmaiņas varēs pieņemt, ja spēkā stāsies sagatavotie grozījumi likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, kur pašvaldībām paredzēta iespēja diferencēt NĪN likmi. Pašlaik Latvijā zemei, saimnieciskajā darbībā izmantojamām ēkām, inženierbūvēm, kā arī neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamai zemei tiek piemērota vienota likme – 1,5 procenti no īpašuma kadastrālās vērtības.
***
UZZIŅAI
2012. gadā Rīgā NĪN atvieglojumi piešķirti:
• trūcīgām un maznodrošinātām personām;
• vientuļiem pensionāriem;
• 1. vai 2. grupas invalīdiem; politiski represētajiem;
• personām par ēkām, kas atzītas par valsts aizsargājamo kultūras pieminekli, ja sabiedrībai tās ir pieejamas no publiskās ārtelpas un tiek saglabātas atbilstoši Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas norādījumiem;
• personām par zemi, kas ietilpst īpaši aizsargājamo dabas teritoriju kategorijā;
• personām par zemi vai zemesgabala daļu, kas tiek izmantota pašvaldības izglītības, sporta, kultūras un sociālo iestāžu darbības nodrošināšanai;
• personām par pašvaldībai piederošo vai piekritīgo zemi, kas iznomāta mazdārziņa vajadzībām;
• daudzbērnu ģimenēm;
• ģimenēm ar bērnu invalīdu; juridiskām personām brīvostas teritorijā.
Avots: Rīgas dome