Kaut arī Rīgā iedzīvotāji esot krietni samazinājuši parādus par siltumu, akciju sabiedrības Rīgas siltums (RS) valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis prognozē, ka šajā apkures sezonā rīdziniekiem būs grūtāk norēķināties par apkuri.
Tarifs – 45,42 lati par megavatstundu bez pievienotās vērtības nodokļa – sasniedzis rekordatzīmi.
Siltumenerģijas cena tiek noteikta, pamatojoties uz dabasgāzes tirdzniecības gala tarifiem. Pašlaik prognozē, ka arī novembrī un decembrī tiks piemērots šis tarifs. Tāpēc N. Talcis uzskata, ka tarifa problēmas neļaus samaksāt par siltumenerģiju.
Apkuri Rīgā sāka pieslēgt piektdien. Pašvaldības uzņēmuma Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) apsaimniekoto ēku iedzīvotāji var justies mierīgi – viņi, pat ja nav samaksājuši par iepriekšējā sezonā patērēto siltumenerģiju, dzīvos siltos mājokļos. RNP šogad ņēma īstermiņa aizņēmumu – piecus miljonus latu, lai varētu siltumapgādes uzņēmumam samaksāt rīdzinieku iekrātos parādus. Savukārt RS šogad plānojis izmantot 18,5 miljonu latu īstermiņa kredītlīniju, lai varētu laikus norēķināties par piegādāto enerģiju ar akciju sabiedrībām Latvijas gāze un Latvenergo.
RS padomes priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko sacīja, ka 10. oktobra vakarā iedzīvotāju parāds bija tikai 1,4 miljoni latu, bet septembrī tas sasniedza piecus miljonus latu.
Uzskatot, ka augstā siltumenerģijas tarifa dēļ cilvēki šoziem iekritīs lielākos parādos nekā citus gadus, V. Stepaņenko ir iesniedzis Saeimas deputātiem vēstuli, kurā aicina ieviest samazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi centralizētajai siltumapgādei mājsaimniecībām. Viņš norāda, ka šobrīd, kad Saeimā tiek gatavots Pievienotās vērtības nodokļa likumprojekts, būtu īstais laiks apsvērt par piecu procentu PVN likmes piemērošanu siltumapgādei. V. Stepaņenko informē, ka Latvijā ir 12 procentu PVN likme siltumenerģijai, bet kādreiz bija pieci procenti. Taču Eiropas Savienības valstīs drīkst būt pat divas samazinātās PVN likmes, un šādu iespēju savā likumdošanā paredzējušas Beļģija, Francija, Polija, Zviedrija Somija, Lietuva, Igaunija, Ungārija un citas valstis. Lielbritānijā un Ungārijā samazinātā likme jau tiek piemērota dzīvē.
RS pašlaik rekonstruē siltumcentrāles, lai tajās kā pamatkurināmo varētu izmantot šķeldu. Tikai pēc abu siltumcentrāļu nodošanas ekspluatācijā uzņēmums varēs vērsties Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā ar lūgumu pārskatīt siltumenerģijas tarifu un samazināt to par trim procentiem. Rīdziniekiem šajā apkures sezonā no tā labuma vēl nebūs, jo zemāko tarifu varētu apstiprināt nākamā gada maijā vai jūnijā, kad apkures sezona būs jau noslēgusies.