Biežāk šķiras ar ilgu laulības stāžu

Statistiķu apkopotā informācija varētu izklausīties cerīga – šogad gada pirmajos piecos mēnešos ir apprecējušies vairāk cilvēku nekā pērn no janvāra līdz maija beigām. Šķiršanās statistika gan nav iepriecinoša – Latvijā joprojām šķiras daudz. Iespējams, pērn ieviestā bezstrīda laulības šķiršana pie notāriem, no vienas puses, bēdīgo statistiku pasliktina vēl vairāk, no otras puses, atklāj, cik daudzi pāri ģimenes saites ir saglabājuši tikai formāli.

Centrālā statistikas pārvalde informē, ka līdz maija beigām Latvijā noslēgtas 2475 laulības. 2011. gada pirmajos piecos mēnešos bija noslēgtas 2355 laulības. Toties šķiršanās statistika liek aizdomāties.

Rīgas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Viktorija Paņko stāsta, ka galvaspilsētā šogad pusgada laikā ir saņemti 978 paziņojumi par laulības šķiršanu no notāriem un 584 – no tiesām. Tas nozīmē, ka Rīgā sešos mēnešos šķiršanos noformējuši 1562 pāri.

Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) rīkotājdirektore Vija Piziča informē, ka līdz 2012. gada 5. jūlijam laulības šķiršanas lietu reģistrā ir izdarīti 8447 ieraksti. Šogad pirmajā pusgadā Latvijā ir reģistrētas jau 3174 laulības šķiršanas lietas.

Redzot tādu statistiku, varētu rasties jautājums, vai bezstrīda laulības šķiršanas procedūra netiek uzsākta steigšus un nepārdomāti. Varbūt ģimeni daudzos gadījumos varētu saglābt? LZNP uzskata, ka mediatora jeb starpnieka, samierinātāja piesaiste visvairāk būtu vajadzīga laulātajiem, kuru laulības stāžs ir līdz pieciem gadiem. «Te varētu būt reālas iespējas ģimeni saglābt. Ja laulībā nodzīvoti 20 un vairāk gadu, visticamāk, laulāto attiecības de facto jau ir izjukušas – saglabājusies tikai juridiskā saikne,» V. Piziča norāda.

Viņa uzskata, ka daudzi, kas spējuši vienoties par laulības šķiršanu, izvēlas to darīt pie notāra savu ērtību labad. Šis pakalpojums ieguvis sabiedrības atzinību, tātad tas ir nepieciešams. «Laulības šķiršanas lietas ir pašas sensitīvākās, ir nepieciešama empātija un prasme uzklausīt, jo iejaucamies ģimenes attiecībās. Tāpēc ir svarīgi šīs lietas nokārtot bez stresa, mierīgā atmosfērā. Cilvēki ir pateicīgi, ka valsts devusi iespēju un bezstrīda laulības šķiršanas lietas var risināt pie zvērināta notāra,» saka LZNP pārstāve.

LZNP uzskata – ja valsts patiešām vēlas dot savu ieguldījumu ģimenes saglabāšanā, būtiska nozīme būtu mediācijai. Tāpēc tiek gaidīts Mediācijas likums, kas jāpieņem tuvākajā laikā. «Ja sākotnēji mediācija attīstījās kā reakcija uz tiesu pārslodzi, tad šobrīd tā ir domstarpību risināšanas veids, patstāvīga vērtība. Mediācija moderni demokrātiskā sabiedrībā ir svarīgs tiesību institūts, lai strīdus ne tikai formāli izšķirtu, bet ilgtermiņā veidotu konstruktīvas attiecības,» konflikta risināšanas konstruktīvo būtību atgādina V. Piziča.

***

Šķirtās laulības

2012. gada janvārīmaijā Latvijā ir noslēgtas 2475 laulības:

janvārī – 384, februārī – 486, martā – 480, aprīlī – 532, maijā – 593.

2011. gada janvārīmaijā Latvijā ir noslēgtas 2355 laulības:

janvārī – 382, februārī – 387, martā – 446, aprīlī – 600, maijā – 540.

Avots: CSP

Svarīgākais