Šoziem pirmie nosalušie – alkohola upuri

Jau novembra pirmajās dienās, kad gaisa temperatūra Latvijā bija tikai ap nulli, Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta brigāžu mediķi izbraukuši uz izsaukumiem un nogādājuši slimnīcās jau desmit apsaldējumus guvušus cilvēkus. Lielākoties viņi visi ir no Rīgas un apkārtnes.

NMP dienesta mediķi atgādina: nebūt nav jāgaida liels sals, lai cilvēki apsaldētos. Novembra pirmajās dienās NMP dienesta brigādes palīdzību sniegušas deviņiem vīriešiem un vienai sievietei, visi ir vecumā virs 40 gadiem. Diagnoze: hipotermija – vispārēja ķermeņa atdzišana. Lielākā daļa bijusi stiprā alkohola reibumā, un, kā mediķiem stāstījuši paši cietušie, viņi nav varējuši aiziet līdz mājām, aizmiguši pa ceļam un kādu laiku gulējuši uz ielas.

Savukārt viens cietušais ir makšķernieks, kuram bija apgāzusies laiva un, atrodoties ūdenī, viņš stipri nosalis. Vēl viens no cietušajiem ir cilvēks ar psihiskās veselības traucējumiem, kurš vienkārši ilgstoši uzturējies ārā. "Apsaldējums var rasties ne tikai tad, kad gaisa temperatūra ārā ir zemāka par nulli, bet arī tādās reizēs, kad dzīvsudraba stabiņš termometrā rāda virs nulles atzīmes, īpaši tad, ja aukstums iedarbojas ilgstoši. Tāpat apsaldējumus var veicināt mitrums un vējš – šādos apstākļos siltuma zudums ķermenī notiek intensīvāk," uzsver NMP dienesta Rīgas reģiona operatīvā darba vadītāja, ārste Sarmīte Villere.

Mediķi sniedz dažus ieteikumus, kā pasargāt sevi no apsaldēšanās – nevalkāt spiedošu apģērbu un apavus, nelietot alkoholu, it īpaši lielās devās. Visbiežāk apsaldējumam pakļauti kāju un roku pirksti, seja, ausis, tāpēc šīs vietas īpaši jāuzmana.