Rīgas Zooloģiskajā dārzā 1.jūnijā atklās atjaunoto ibisu aploku, informē Rīgas Zooloģiskais dārza Informācijas un izglītības nodaļa.
Turpmāk improvizētajā mitrainē iejutīsies trīs sugu ibisi - baltie karošknābji, brūnie ibisi un Hadada ibisi, kā arī savvaļā apdraudētās sarkankakla zosis.
Plašās, ar tīklu segtās ekspozīcijas pārbūve tika sākta jau 2009.gada pavasarī, kad pēc sniegotās ziemas atklājās nopietni tīkla seguma bojājumi. Rekonstrukcijas darbi ieilga līdz šā gada pavasarim. Ar "Latvijas Mobilā telefona" finansiālu līdzdalību aploks pārtapis par piekrastes dumbrāju, kas piemērots mitrainēs mītošu putnu prasībām. Tīkla segums ļauj putniem lidot un atpūsties koku zaros, kā arī pasargā no savvaļas lapsu un vistu vanagu iebrukumiem.
Improvizētais dumbrājs veicina ibisu dabisko uzvedību - bradāšanu seklūdeņos un barības meklēšanu. Arī par apmeklētājiem būs padomāts, jo pārjumtajā, stiklotajā skatu laukumā un atpūtas zonā ikkatrs varēs ļauties rimtai darbīgo putnu vērošanai gan saulainā laikā, gan lietū.
Kopīgās ibisu aploku atjaunošanas izmaksas ir ap 12 000 latu.
Vieni no interesantākajiem ibisu aploka iemītniekiem ir baltie karošknābji jeb platknābja ibisi. Savu nosaukumu tie ieguvuši, pateicoties interesantas formas knābim. Bradājot un vēzējot galvu kā izveicīgs pļāvējs izkapti, karošknābis veikli atrod un noķer sīkas zivtiņas, kukaiņus, kurkuļus un citas ūdens sīkbūtnes. Pirmais balto karošknābju pāris Rīgas Zooloģiskajā dārzā ieradās 2002.gada augustā no Dvūrkrālovas zoodārza Čehijā. Jau sesto gadu šī suga Rīgas Zooloģiskajā dārzā regulāri ligzdo un ziemas vidū iepriecina ar mazuļiem.
Savukārt sarkankakla zosis Rīgas Zooloģiskajā dārzā kolekcijā ir apskatāmas kopš 2004.gada oktobra. Patlaban ekspozīcijā iejutīsies divi jauni pāri, kas nupat ieradušies no Nīderlandes. Sarkankakla zosis savvaļā sastopamas Sibīrijas tundrā, lielākā daļa populācijas mitinās Taimiras pussalā. Ziemo galvenokārt pie Melnās jūras, Kaspijas jūras un sekliem sālsezeriem Vidusāzijā. Reizēm ieklīst Rietumeiropā, Latvijā ieceļo reti.
Sarkankakla zosis ir retas un dabā apdraudētas. Sugu apdraud piemērotu ziemošanas dzīvotņu degradācija. Tās iekļautas arī pasaules apdraudēto sugu sarakstā un to skaits savvaļā turpina samazināties. Vairošanai nebrīvē ir ievērojama nozīme sugas tālākās izdzīvošanas nodrošināšanā.