Latvijas Nacionālās operas kora arodbiedrība piesaka streiku

Latvijas Nacionālās operas kora arodbiedrība pieteikusi streiku, kurā piedalās 47 streikotāji, LNO kora arodbiedrības biedri.

Saskaņā ar Streiku likuma 11.panta pirmās daļas, 13. un14.panta nosacījumiem, sākot ar 2012. gada 8.jūniju plkst. 19.00, Latvijas Nacionālajā operā (LNO) pieteikts kora mākslinieku arodbiedrības streiks.

2009.gada augustā, ievērojot finansiālo situāciju valstī, Latvijas Nacionālās operas (turpmāk LNO) kora arodbiedrība piekrita administrācijas lūgumam samazināt kora māksliniekiem slodzi, nosakot nepilna darba laiku - 34 stundas nedēļā un attiecīgi par 15% samazinot atalgojumu. Faktiski darba slodze netika samazināta, atsevišķiem kora māksliniekiem tā pat pieauga.

Jau 2012.gada janvārī LNO kora arodbiedrības biedri nobalsoja par streika pieteikumu saistībā ar neatbilstošu darba samaksu. 2012.gada 9.janvārī tika panākta vienošanās ar Kultūras ministriju, ka streiks netiks pieteikts līdz audita ziņojuma saņemšanai.

Līdz 2012.gada 25.maijam LNO kora arodbiedrībai nav sniegta informācija ar LNO audita rezultātiem un secinājumiem.

Tāpat LNO administrācija nav atsaukusies aicinājumam atjaunot darba samaksu kora māksliniekiem iepriekšējā līmenī jeb dokumentāli atjaunot faktisko pilno darba slodzi - 40stundas nedēļā. Kā arī nav iesniegusi priekšlikumus situācijas noregulēšanā.

2012.gada 9.maijā LNO kora arodbiedrība aktualizēja jautājumu un izteica prasību, atjaunot darba slodzi un atbilstošu atalgojumu ar 2012.gada 1.jūniju.

LNO administrācija uz minēto prasību līdz 2012.gada 25.maijam nav atbildējusi.

LNO administrācija sistemātiski pārkāpj Darba likuma 46.panta nosacījumus par pārbaudes laika noteikšanu, proti, norma par pārbaudes laika noteikšanu tiek ietverta atkārtotajos terminētajos līgumos. Minētais ir pretrunā pārbaudes laika būtībai - pārliecināties vai minētais darbinieks spēj pildīt paredzētos uzdevumus, turklāt, atbilstoši tiesu praksei pārbaudes laiks pie viena un tā paša Darba devēja drīkst būt noteikts tikai vienu reizi.

LNO administrācija nepamatoti, atsaucoties uz Ministru kabineta 2002.gada 6.augusta noteikumiem nr. 353 atkāpjas no koplīguma II. sadaļas "Pieņemšana darbā" 4.punkta nosacījumiem, kas paredz, ka pastāvīgie kora mākslinieki tiek pieņemti darbā uz nenoteiktu laiku. Kopš 2009.gada vairāki kora mākslinieki, kuri piedalās visos iespējamos iestudējumos, kur tas ir nepieciešams, tiek slēgti līgumi uz gadu, uz sešiem mēnešiem, utt., attiecīgi tos pagarinot, noslēdzot jaunu terminētu līgumu. Tādējādi, nostādot viņus nevienlīdzīgā situācijā ar citiem kora māksliniekiem, kuriem līgumi ir noslēgti uz nenoteiktu laiku un liedzot viņiem iespēju saņemt ikgadējo atvaļinājumu. LNO administrācija nav sniegusi pamatojumu, kāpēc ar kora māksliniekiem, kuri pastāvīgi nodrošina operas iestudējumus būtu slēdzams terminēts darba līgums. Arodbiedrība uzskata, ka šajā gadījumā, kora mākslinieki nav tās personas, uz kurām būtu attiecināms noteikumos minētais pamatojums - operas izrādes mākslinieciskā sagatavošana un norises nodrošināšana - jo koris nodrošina operas izrāžu norisi visu kalendāro gadu, tajā skaitā starp sezonas pasākumos.

Streiks tiek pieteikts sakarā ar to, ka:

1. VSIA "Latvijas Nacionālā opera" valde un administrācija nav spējusi, atjaunot LNO kora mākslinieku atalgojumu iepriekšējā līmenī, algu samazinājums veikts uz formāla darba slodzes samazinājuma pamata,

2. VSIA "Latvijas Nacionālā opera" valde un administrācija nepamatoti atkāpjas no darba koplīguma II. sadaļas 4.punkta nosacījumiem par darba līgumu uz nenoteiktu laiku aizstāšanu ar terminētiem darba līgumiem vai nepamatotiem uzņēmuma līgumiem, kas atbilstoši Valsts Darba inspekcijas atzinumam ir darba līgumi,

3. VSIA "Latvijas Nacionālā opera" valde un administrācija pārkāpj Darba likuma 46.panta nosacījumus un iekļauj atkārtotajos terminētajos darba līgumos (kas atbilstoši DL 45.panta pirmās daļas nosacījumiem ir uzskatāms par darba līguma pagarinājumu) pārbaudes laika nosacījumus.

Streika prasības:

1. Atjaunot kora māksliniekiem arodbiedrības biedriem darba slodzi - 40 stundu darba nedēļu un darba algu noteikt pilnā apmērā atbilstoši kora mākslinieku kvalifikācijai un kora mākslinieciskajam sniegumam;

2. Pārtraukt kora mākslinieku arodbiedrības biedru diskriminējošo noteikumu piemērošanu, slēdzot nepamatotus terminētus darba līgumus;

3. Pārtraukt nepamatotu pārbaudes laika nosacījumu iekļaušanu terminētajos darba līgumos, kas atkārtoti tiek slēgti ar kora māksliniekiem arodbiedrības biedriem;

4. Lūdzam VSIA "Latvijas Nacionālā opera" valdes locekli A.Žagaru uzņemties atbildību par LNO darbībā veiktajiem pārkāpumiem, nespēju nodrošināt kora māksliniekiem atbilstošu un konkurēt spējīgu atalgojumu un atkāpties no ieņemamā amata.

Svarīgākais