Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts vakantajam Rīgas brīvostas valdes locekļa amatam, kas atbrīvojies līdz ar Rīgas domes deputāta Olafa Pulka (V) pilnvaru termiņa beigām, visticamākais, virzīs mazpazīstamu uzņēmēju, Reformu partijas pārstāvi Matīsu Kaļānu, raksta portāls "Pietiek.com".
Kaļāns līdz šim medijos pieminēts tikai kā vēdisko zināšanu students un vecāku iniciatīvas grupas "Nauda seko bērnam" pārstāvis.
Sagaidāms, ka valdība par izmaiņām Rīgas brīvostas valdē lems 22.maijā vai nedēļu pēc tam.
Kā liecina "Pietiek.com" rīcībā esošā informācija, Kaļāna virzīšana labi apmaksātajam Rīgas brīvostas valdes locekļa amatam, kas atbrīvojies līdz ar Pulka pilnvaru termiņa beigām, jau saskaņota gan eksprezidenta Valda Zatlera vadītās Reformu partijas valdē, gan ar Pavļuta vadīto Ekonomikas ministriju (EM). Tāpat esot arī saņemts apstiprinājums no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), ka Kaļāna kļūšanai par Rīgas brīvostas valdes locekli nav likumā par valsts amatpersonu interešu konfliktu noteikto šķēršļu.
Publiski pieejamā informācija par Kaļānu ir skopa. Viņš ir viens no Reformu partijas dibinātājiem, viņam esot labas attiecības ar tā saukto Reformu partijas kodolu, un viņš tiekot uzskatīts par profesionāli - kaut nav īsti saprotams, kādā tieši jomā. Savulaik viņš bijis "Swedbank" darbinieks, bet tagad profesionālo kontaktu sociālajā tīklā "LinkedIn" sevi sauc par "neatkarīgu menedžmenta konsultāciju profesionāli".
Kā rāda "Lursoft" datu bāze, 1979.gadā dzimušais Kaļāns ir tikai pagājušā gada maijā dibinātās SIA "Paika" vienīgais īpašnieks un valdes loceklis. Uzņēmums, kas kā savu nodarbes jomu uzrādījis restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumus, reālu darbību pērn tā arī nav uzsācis. Iepriekš Kaļāns bijis ar ostu darbību tāpat nesaistīto uzņēmumu "Waterproof" un "High Asset Assurance" valdes loceklis.
Medijos Kaļāns pieminēts nevis kā ostu jomas speciālists, bet kā uzņēmējs un vēdisko zināšanu students, kas lielu daļu darba veic no mājām. Tāpat internetā sastopami viņa padomi ēdienu gatavošanā.
Atbilstoši likumdošanai pēc ministra ieteikuma par Kaļāna iecelšanu Rīgas brīvostas valdes locekļa amatā jālemj valdībai. Noprotams, ka Pavļuts valdību par Kaļāna iecelšanu aicinās lemt 22.maijā vai nedēļu vēlāk.
Netiek izslēgts, ka līdz ar Kaļāna apstiprināšanu par Rīgas brīvostas valdes locekli valdība varētu izlemt arī par izmaiņām Ventspils brīvostas valdē, kurā kā valsts interešu pārstāvji aizvien darbojas vairākas Ventspils mēram Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij") lojālas personas, viņu vidū bijušais satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) padomnieks Artis Stucka un Zaļo un zemnieku savienības biedrs Vilis Avotiņš.
Pulka pilnvaras darbībai Rīgas brīvostas valdē beidzās 8.maijā. Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka pērn kā Rīgas brīvostas valdes loceklis Pulks atalgojumā bija saņēmis 30 056 latus jeb vidēji 2500 latu mēnesī.
Kā atgādina portāls, Rīgas brīvostas pārvalde no valdes apstiprinātā mārketinga budžeta naudu bija atvēlējusi arī līguma slēgšanai ar bērnu un jauniešu futbola skolu "Alberts", kurā trenējas Pulka dēls. Pavļuts par to prasīja skaidrojumus Pulkam un vērsās KNAB. Tikmēr Pulks interešu konfliktu un amata stāvokļa izmantošanu noliedza.
Par Rīgas brīvostas valdes locekli Pulks kļuva 2009.gadā, kad viņu šim amatam drīz pēc Valda Dombrovska (V) pirmās valdības apstiprināšanas izvirzīja toreizējais ekonomikas ministrs Artis Kampars (V).
Iepriekšējās izmaiņas Rīgas brīvostas valdē tika veiktas februārī, kad pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ierosinājuma no Rīgas brīvotas valdes locekļa tika atbrīvots ar Lemberga interesēm saistītais Viesturs Silenieks (ZZS). Viņa vietā valdība Rīgas brīvostas valdē iecēla Reformu partijas dibinātāju un biedri Ingu Antāni.