Rīgā plāno palielināt sociālo atbalstu audžuģimenēm, aizbildņiem

Rīgas domes Labklājības departaments izveidojis jaunu sociālā atbalsta programmu audžuģimenēm, aizbildņiem un adoptētājiem, kas paredz nodrošināt psiholoģisko atbalstu ikdienā, kā arī krīzes situācijās gan atbalsta grupās, gan individuālās konsultācijās, kā arī sniedzot tūlītēju atbalstu telefoniski. Programmā paredzēti arī izglītojošie semināri, atbalsta un izglītojošās grupu nodarbības, terapeitiski radošās darbnīcas bērniem, liecina departamenta sagatavotā informācija.

Atbalsta sistēmas trūkums tiek minēts kā viens no būtiskākajiem faktoriem, kas kavē audžuģimeņu kustības attīstību un lielāku ārpusģimenes aprūpē esošu bērnu skaita nonākšanu ģimeniskā aprūpē. Tāpēc Labklājības departamenta speciālisti uzskata, ka sociālā atbalsta un konsultatīvās programmas ieviešana būtu nozīmīgs ieguldījums audžuģimeņu, aizbildņu un adoptētāju atbalstam, kā arī veicinātu jaunu audžuģimeņu veidošanos.

Audžuģimenēm ikdienas darba praksē tiktu piedāvātas atbalsta grupas, konsultācijas ar sociālo darbinieku, bet tūlītējas nepieciešamības gadījumā palīdzība būtu pieejama pa informatīvo telefonu. Tāpat plānots nodrošināt patronāžu - apsekošanu dzīvesvietā, audžuģimenes profesionālās kapacitātes izvērtēšanu, prasmju un riska novērtēšanas auditu, kā arī problēmsituāciju izpēti. Bērna problemātiskas uzvedības gadījumā audžuģimenēm tiktu nodrošināts sociālā pedagoga pakalpojums un citi.

Jaunām audžuģimenēm tiks nodrošināti papildu pakalpojumi - psihologa konsultācijas bērna vajadzību izvērtēšanai un uzdevumu definēšanai audžuvecākiem, konsultācijas ar sociālo darbinieku par saskarsmes veidošanu attiecībās ar pārējiem ģimenes locekļiem un uzvedības grūtībām. Jaunie audžuvecāki varēs saņemt mentoru ģimeņu padomu - pieredzējušās audžuģimenes sniegs iedrošinājumu, dalīsies pieredzē un sniegs praktisku palīdzību jaunajām audžuģimenēm.

Krīzes situācijās audžuģimenēm būtu pieejams neatliekams emocionāls atbalsts gan telefoniski, gan tiekoties ar sociālo darbinieku klātienē, gan arī konsultācija dzīvesvietā, kā arī psihologa pakalpojumi.

Līdzīga atbalsta programma izstrādāta arī aizbildņiem - grupu nodarbības, atbalsta un informatīvais telefons, konsultācijas ar sociālo darbinieku, psihologa pakalpojumi aizbildnim un bērnam, patronāža, krīžu intervence aizbildņa dzīvesvietā, kā arī psihoterapijas pakalpojumi krīzes situācijās.

Programmas realizācijai 2012.gadā būtu nepieciešami 28 000 latu. Šo summu Labklājības departaments ir iekļāvis 2012.gada budžeta grozījumu projektā. Priekšlikumu otrdien, 20.martā, vērtēs Sociālo jautājumu komitejā, vēlāk tas tiks skatīts arī Finanšu un administrācijas lietu komitejā kopā ar citiem pašvaldības budžeta grozījumu priekšlikumiem, bet gala lēmumu 17.aprīlī pieņems Rīgas dome.

Plānots, ka pakalpojums tiks sniegts Rīgas audžuģimenēm un audžuģimenēm reģionos, kurās ir ievietoti Rīgas pašvaldības bērni. Rīgā šobrīd ir 44 audžuģimeņu, kurās ir ievietoti 67 bērni, ārpus Rīgas 43 audžuģimenēs ir ievietoti 106 bērni. Audžuģimeņu skaitam pēdējos gados ir tendence palielināties - 2011.gadā salīdzinājumā ar 2010.gadu ir divkāršojies jauno audžuģimeņu skaits Rīgā. 2010.gadā statuss ir piešķirts 11 ģimenēm, 2011.gadā audžuģimenes statuss ir piešķirts 21 ģimenei. Tāpat programmā šogad plānots iesaistīt 100 aizbildņus, kuri ir Rīgas Sociālā dienesta klienti un 25 adoptētājus.

Saskaņā ar Labklājības departamenta informāciju uz 2012.gada 1.februāri bez vecāku gādības bija palikuši 1738 bērni - institūcijā bija ievietoti 409 bērni, aizbildnībā - 1156 bērni, bet audžuģimenēs 173 bērni. Savukārt 2011. gadā Rīgas pašvaldībā bija 45 adoptētāju ģimenes.

Latvijā

Šobrīd norit balsošana par titulu "Gada Eiropas cilvēks Latvijā". Par titulu sacenšas trīs cilvēki - Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, animācijas filmas "Strume" režisors Gints Zilbalodis un Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne. Valsts prezidents šajā saistībā vēries ar lūgumu pie sabiedrības.

Svarīgākais