Rīga gatavojas vērienīgai kultūras galvaspilsētas programmai

2014. gadā Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, tāpēc kultūras programma ilgs visa gada garumā un tai jābūt tik intriģējošai, lai piesaistītu citu valstu interesentus. Rīga ir izvēlējusies ambiciozu pieteikumu – ar programmu Force Majeure tiks piedāvāts līdz šim vērienīgākais kultūras projekts Latvijā.

2011. gada aprīlī tika izveidots neformālais Klubs 20:14, kas dod iespēju uzņēmējiem kļūt par līdzautoriem kultūras galvaspilsētas gada veidošanā. Tikšanās reizē šomēnes uzaicinājums tika atkārtots, piedāvājot arī skaitļus. Piemēram, Igaunijas galvaspilsētā Tallinā, kad tā pērn bija Eiropas kultūras galvaspilsēta, uzņēmējiem viens ieguldītais eiro ļāva nopelnīt četrus eiro. 2011. gadā kopā ar Tallinu šo statusu ieguva arī Somijas pilsēta Turku. Eiropas kultūras zīmola vērtība Somijā bijusi 33 miljoni eiro, bet pasaulē – 19 miljoni eiro, nerēķinot vairākus tūkstošus publikāciju pasaules medijos, kas veicinājuši konkrētās pilsētas un valsts atpazīstamību.

Kultūras ministre Žaneta JaunzemeGrende solīja projekta īstenošanai piešķirt 4,9 miljonu latu valsts līdzfinansējumu trijos gados un slavēja sadarbību ar Rīgas domi. Savukārt Valsts prezidents Andris Bērziņš aicināja šo projektu virzīt «kā daudzu kultūru sakopojumu». «Es neticu lielajiem lozungiem, bet, zinot cilvēkus, kas šo pasākumu ņēmušies vadīt, ticu, ka izdosies,» viņš teica savā īsajā uzrunā. Projekta īstenotāji – nodibinājums Rīga 2014 – cer saņemt arī 1,5 miljonu latu Eiropas līdzfinansējumu.

Interese par pasākumiem, kas Rīgā notiks pēc diviem gadiem, ir jau tagad. Ir pieteikušies apmēram 200 brīvprātīgo, kuri palīdzēs svētku programmā. Kultūras programmas veidotājiem jau tagad ir, ko pateikt gan tūristiem, gan uzņēmējiem, kurus interesē, kur un kāpēc viņiem vajadzētu ieguldīt savus līdzekļus. Latvijas Nacionālā opera iestudēs jaunu latviešu oriģināloperu Valentīna, kas būs stāsts par kino un teātra zinātnieci Valentīnu Freimani, būs arī Mihailam Tālam veltīta opera Šahs un būs iespēja baudīt Riharda Vāgnera operu ciklu, kas, kā cer organizatori, piesaistīs opermākslas gardēžus visā pasaulē.

Latvijas Nacionālā bibliotēka savā jaunajā ēkā iecerējusi vērienīgu izstādi Grāmata 1514–2014, visa gada garumā Rīgā būs skatāmas izcilāko pasaules mākslinieku teātru viesizrādes VEF, Rīgas kinostudijas un Rīgas vagonu rūpnīcas teritorijā. Tāpat visu gadu notiks arī dažādu paaudžu un tautību Latvijas rakstnieku literārie lasījumi. Pirmizrādi piedzīvos deviņu Eiropas dokumentālā kino režisoru kopdarbs Force Majeure. Rīga. Rīga pretendē arī uz Eiropas kinobalvas pasniegšanu.

Viens no ambiciozākajiem projektiem ir Pasaules koru olimpiāde, kurā piedalītos apmēram 90 valstu pārstāvju, kopumā 20 000 dalībnieku. Tiks izveidots alternatīvs pilsētas ceļvedis, literāras ekskursijas, kuras ļaus Rīgu ieraudzīt ar grāmatu varoņu acīm, 12 koncertu cikls 12 Rīgas mikrorajonos, bet vadošie Eiropas un Latvijas režisori, to skaitā arī mūsu Alvis Hermanis, tiek aicināti iestudēt izrādes netradicionālās vietās.

***

RĪGA 2014

Eiropas kultūras galvaspilsētas:

• 2012. gadā – Maribora (Slovēnija) un Gimarainša (Portugāle),

• 2013. gadā – Marseļa (Francija) un Košice (Slovākija),

• 2014. gadā – Rīga (Latvija) un Ūmeo (Zviedrija).

• 2014. gadā Rīgas oficiālā partnere Latvijā būs Sigulda. Partnerība nozīmē kopīgus kultūras projektus gan Latvijā, gan Zviedrijā.Kopš 1985. gada Eiropas Savienība (ES) ik gadu pasludina kādu Eiropas pilsētu par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Kopš ES paplašināšanās šo statusu katru gadu iegūst divas pilsētas.

Latvijā

Teju katrā lielākajā Eiropas pilsētā svētku gaidīšanas laikā darbojas arī Ziemassvētku tirdziņi, kas ierasti piesaista lielu vietējo un arī tūristu uzmanību. Izņēmums nav arī Baltijas valstis, tādēļ TV3 "Ziņas" piedāvā ielūkoties, kāda atmosfēra un cenas pieejamas tirdziņos Rīgā, Viļņā un Tallinā, ziņo TV3.lv.

Svarīgākais