Domes vadība iepazīsies ar Rīgas Doma baznīcas restaurācijas darbu norisi

Lai uzklausītu būvnieku ziņojumu par restaurācijas darbu gaitu un klātienē iepazītos ar jau paveikto, ceturtdien, 1.decembrī, plkst. 12.00 Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, viņa vietnieks Andris Ameriks un Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags kopīgi apmeklēs Rīgas Doma baznīcu.

Būvniecības uzņēmums RE&RE šovasar uzsāka Rīgas Doma baznīcas restaurācijas darbus. Tehniskā projekta ietvaros līdz 2012. gadam paredzēts veikt ēkas arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju, inženierizpēti un būvprojekta izstrādi tehniskā projekta stadijā.

Rīgas Doma tehniskā projekta izstrāde un restaurācijas būvdarbi notiek Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) aktivitātes "Atbalsts kultūras pieminekļu privātīpašniekiem kultūras pieminekļu saglabāšanā un to sociālekonomiskā potenciāla efektīvā izmantošanā" ietvaros atbalstītajā projektā "Rīgas Doma saglabāšana un sociālekonomiskā potenciāla efektivitātes izmantošana".

Projekta "Rīgas Doma saglabāšana un sociālekonomiskā potenciāla efektivitātes izmantošana" kopējās attiecināmās izmaksas ir 4 001 000 latu, no tiem ERAF līdzfinansējums - 1 999 999 latu. 2 miljoni latu vēsturiskās celtnes rekonstrukcijai un restaurācijai piešķirti no Rīgas domes budžeta.

Šobrīd Rīgas Doma baznīcā gandrīz jau pabeigta vidusjoma jumta koka konstrukciju restaurācija dienvidu pusē, un uzsākti skārda iesegšanas darbi. Demontēta avārijas stāvoklī esošā Doma torņa pulksteņa galerijas ozolkoka balustrāde un veikti fasāžu mūru un apmetumu konservācijas, kā arī restaurācijas darbi. “Vismazākā neuzmanība var novest pie kultūras vērtību zuduma, tādēļ īpašu vērību pievēršam seno un mūsdienu materiālu saderībai. Nākas atzīt, ka viduslaiku ķieģeļu cepļiem nebija vienoti kvalitātes standarti – par to liecina visai atšķirīgs izpildījums fasādes mūros,” skaidro RE&RE ģenerāldirektors Didzis Putniņš.

Jumta pagaidu balstīšanā un koka elementu restaurācijā tiek izmantots augstvērtīgs kokmateriāls, kas iestrādāts saskaņā ar gandrīz 300 gadus senu oriģinālu metodi. Respektējot vēsturisko ideju, veiktas arī izmaiņas fasādē, atvieglojot nokļūšanu baznīcas telpās cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Rīgas Doma baznīcas tapšanas brīdī pilsētas līmenis bija zemāks par vairākiem metriem, kas ņemts vērā, pielāgojot vēsturisko kultūras mantojumu mūsdienu situācijai.

Līdz 2012. gadam būvniecības uzņēmums RE&RE veiks restaurācijas darbus senajās telpās - kapitulzālē, baptistērijā, sakristejā, kā arī atdzīvinās fasāžmūra sākotnējo izskatu. Rīgas Doms iekļauts Latvijas Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas un Pasaules pieminekļu fonda 100 apdraudētāko pieminekļu sarakstā.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais