RAKUS un PSKUS jauno ēku būvniecībai plāno piešķirt 68,3 miljonus eiro

© Kaspars Krafts / F64

Veselības ministrija (VM) rosinājusi likvidēt Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) pasākuma sesto kārtu, 68,3 miljonus eiro no tās pārdalot uz pirmo un piekto kārtu, lai nodrošinātu Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) A2 ēkas un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Infekciju slimību un plaušu veselības korpusa (LIC) īstenošanu, liecina VM noteikumu projekts.

Sākotnēji sesto kārtu bija plānots ieviest līdz 2028.gada pirmajam ceturksnim. Tajā bija paredzēts 83,3 miljonu eiro finansējums klīnisko universitāšu slimnīcu projektu īstenošanai, tostarp arī RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) rekonstrukcijas projektam. Veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) skaidrojis, ka daļa no 16 miljoniem eiro, kas nepieciešami operāciju bloka rekonstrukcijai, šobrīd ir iezīmēti no Eiropas fondiem, bet daļai nepieciešams Eiropas Komisijas saskaņojums.

Atbilstoši VM noteikumu projektam RAKUS infrastruktūras attīstībai sākotnēji iezīmētais finansējums 68,3 miljonu eiro apmērā, no kura 58 miljoni eiro ir ERAF līdzekļi un 10,2 miljoni eiro nacionālais līdzfinansējums, tiks sadalīts tikai starp PSKUS A2 un LIC projektiem. No šīs summas 31,3 miljoni eiro plānoti LIC būvniecībai, savukārt 37 miljoni eiro tiks novirzīti PSKUS A2 ēkas projekta īstenošanai.

Iepriekš RAKUS lēma LOC projekta rekonstrukcijas darbiem plānoto finansējumu 37,6 miljonu eiro apmērā novirzīt LIC būvniecībai, izslēdzot no projekta LOC stacionāra nodaļu atjaunošanu, liftu nomaiņu un izbūvi, komutācijas telpu izbūves un ar to saistītās būvuzraudzības un autoruzraudzības.

Līdz ar to šajā ES fondu plānošanas periodā paredzēts īstenot tikai vienu no diviem iecerētajiem stratēģiskajiem RAKUS infrastruktūras projektiem - LIC jaunbūvi, kurai kopumā būs pieejami 82,9 miljoni eiro. Šo summu veido gan Atveseļošanas fonda piešķīrums 14,7 miljonu eiro apmērā, gan pārvirzītais ERAF finansējums.

Lai gan kopējais programmas finansējums netiek mainīts, būtiski mainās tā apguves grafiks. Ja sākotnēji lielākā daļa sestās kārtas līdzekļu bija paredzēta izlietošanai 2026. un 2027.gadā, tad pēc pārdales apjomi tiek pārbīdīti uz vēlākiem gadiem - būtisks pieaugums paredzēts 2028. un 2029.gadā.

Salīdzinājumā ar sākotnējo grafiku, 2026.gadā finansējuma izlietojums samazināsies par 32,8 miljoniem eiro, 2027.gadā - par 12,4 miljoniem eiro, taču 2028.gadā tas pieaugs par 26,3 miljoniem, bet 2029.gadā tiks apgūti vēl papildu 18,9 miljoni eiro.

Anotācijā skaidrots, ka šāda pieeja ļauj efektīvāk plānot līdzekļu izlietojumu atbilstoši esošajai projektu gatavībai un situācijai ar būvniecības procesu risku pārvaldību, vienlaikus nodrošinot ES fondu apguvi atbilstoši plānošanas perioda termiņiem.

Noteikumu projekta anotācijā uzsvērts, ka, neizdarot šīs izmaiņas, valsts varētu nonākt situācijā, kad nebūtu iespējams pabeigt augstas gatavības slimnīcu infrastruktūras projektus, līdz ar to apdraudot būtisku veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.

Saskaņā ar finansēšanas kārtību, papildus ERAF finansējuma daļai tiks plānots arī nacionālais līdzfinansējums no programmas "Nesadalītais finansējums Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai".

Saskaņā ar ministrijas aplēsēm, administratīvais slogs ārstniecības iestādēm nelielā mērā palielinās - projekta datu ievadei un iesniegšanai Kohēzijas politikas informācijas sistēmā nepieciešamas aptuveni astoņas stundas trim iesaistītajiem darbiniekiem, kas kopumā katram projektam radīs ap 490 eiro administratīvās izmaksas.

Anotācijā minēts, ka grozījumu projekta izstrādes laikā sabiedriskā apspriešana netika organizēta, jo tiesību akta izmaiņas neskar sabiedrības pienākumus un nav ietekmes uz tiesību normu sistēmu vai citām valsts pārvaldes struktūrām.

Kopējais programmas pasākumu finansējums saglabāsies nemainīgs - 259,9 miljoni eiro, ko veido 220,9 miljoni no ERAF un 39 miljoni eiro nacionālais finansējums.

Kaut arī kopējais uz pirmo un piekto kārtu pārdalāmais finansējums no likvidētās sestās kārtas ir 83,3 miljoni eiro, šobrīd starp PSKUS A2 un RAKUS LIC projektiem tiek sadalīti 68,3 miljoni eiro, ņemot vērā, ka 15 miljoni A2 projektam jau tika piešķirti iepriekš.

VM sadarbībā ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru uzdots nodrošināt līgumu slēgšanu par projektu īstenošanu ar finansējuma saņēmējiem, pirms ir saņemts pozitīvs Eiropas Komisijas lēmums grozījumiem Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmā 2021.-2027.gadam.

Tāpat VM jāinformē Ministru kabinetu par priekšlikumiem rīcībai gadījumā, ja netiek saņemts pozitīvs EK lēmums par grozījumiem Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmā 2021.-2027.gadam.

Svarīgākais